Pradžia „Duok ranką“ Kas atneša laimę?

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Kas atneša laimę? PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 24 Sausis 2014 09:07

altSutikdami Naujuosius metus linkėjome vieni kitiems laimės. Jos visiems ne per daug. Lietuviai iš pusantro šimto tautų pagal nelaimingumą yra aštunti, nors mūsų šalies, atrodytų, neužpuolė jokios nelaimės. Pasvarstykime, kur gali būti to mūsų tautiečių nelaimingumo priežastis? Neseniai Zitos Kelmickaitės laidoje buvo plėtojama mintis, kad tobulėjimas atneša žmogui laimę. Bet dar graikų tragikas Sofoklis (495−406 m. pr. Kr.) teigė: „Nepadeda laimė apsileidėliams“. Genialus Renesanso laikų italas Leonardas da Vinčis (1452−1519) rašė: „Laimė tenka tam, kas daug dirba.“ Rusų rašytojas Levas Tolstojus (1828−1910) rašė: „Neabejotina laimės sąlyga yra darbas.“

Taigi visais laikais buvo manoma, kad laimė yra kažkaip susijusi su darbu, o nelaimingumo jausmas − su tinginyste. Gal mes tapome tinginių šalimi, jei jaučiamės tokie nelaimingi? Dabar daugelis jaučia, kad gyvenimo tempas nuolat spartėja. Jį skatina moderniosios technologijos − mobilių telefonų paplitimas ir kitos komunikacijos technologijos, įvairios vaistų tabletės, visiems prieinami automobiliai ir visuotinis pelno siekis, pinigų pergalė prieš vertybes. Pasaulio žiniasklaidoje mirga sąvokos „pervargę žmonės“, daug dirbantys žmonės“, „kovojantys už laiką“, „užsiėmę daugiau nei kada nors“ ir t. t. Bene veržliausi žmonės ir didžiausi mano matyti darboholikai yra japonai ir amerikiečiai.

Tačiau nepaisant bendros nuomonės dėl spartėjančio gyvenimo tempo ir jo įtakos žmonių sveikatai ir gyvenimo kokybei, yra ne taip jau daug empirinių duomenų, kad gyvenimo tempas iš tikrųjų spartėja net Amerikoje, nekalbant jau apie Lietuvą. Todėl įdomūs yra būtent amerikiečių tyrimai. Mičigano universiteto tyrėjai klausinėjo respondentų, kaip dažnai jie jaučiasi skubantys ir kaip dažnai jie nežino, ką daryti laisvalaikiu, kaip jį praleisti?

1965 metais jie nustatė, kad 24 proc. respondentų nuo 18 iki 64 metų jautėsi nuolat skubantys, 48 proc. neturėjo laisvo laiko. Nuo 1990 iki 2004 metų nuolat skubančių buvo 35 proc., o neturinčių laisvo laiko 55 proc. 2009−2010 metais nuolat skubančių vėl sumažėjo iki 28 proc., o laisvo laiko neturėjo 45 proc. žmonių.

Kartu buvo atliekami tyrimai, kokie žmonės jaučiai laimingi, patenkinti savo gyvenimu. Amerikiečių skaičius, kurie sakė esą „labai laimingi“ nuo 1972 iki 2008 metų buvo stebėtinai pastovus ir lygus 33 proc. 2010 metais jis sumažėjo iki 28 proc. Taigi laimingiausi žmonės yra veržlūs ir neturintys laisvo laiko. Ir tai nepriklauso nei nuo lyties, nei nuo pajamų, šeimyninės padėties ar amžiaus. Jie nesivadovauja filosofija „Neskubėk, būk laimingas“, bet savo gyvenimo būdą organizuoja taip, kad būtų aktyvūs, veržlūs ir mažindami nuobodulį. Turint per daug laisvo laiko, žmogaus gyvenimas sutrinka. Tai rodo kelią į laimingesnį gyvenimo būdą šiuolaikinei visuomenei, kurią kankinančiai veikia gyvenimo tempas ir informacinės technologijos. Lietuvoje šimtai tūkstančių darbingo amžiaus žmonių neturi darbo ir laukia, kad darbą kažkas jiems pasiūlytų, o pasiūlyto dažnai atsisako ir tenkinasi pašalpomis. Modernioje visuomenėje žmogus darbą turi pats susikurti. Daugelyje kaimų ir miestelių pusė žmonių gauna pensijas, kita pusė pašalpas. Tačiau paprašyti ką padirbti nėra ko. Jie nenori dirbti, bet jaučiasi nelaimingi. Todėl, anot klasikų ir amerikiečių tyrimų, tinginiaujantys žmonės ir negali jaustis laimingais. Titaniko keleiviai buvo laimingi, turtingi, bet jiems pritrūko sėkmės. Varėnos krašto žmonėms linkiu veržlumo ir sėkmės šiais metais.

Prof. Jonas Grigas

 
Pradžia „Duok ranką“ Kas atneša laimę?

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien380
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę913
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14268
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843267

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 7
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją