Chemikalai - gėris ar blogis? Spausdinti
Parašė Giružis   
Penktadienis, 30 Rugpjūtis 2013 07:26

Daugelis žmonių bijo buityje sparčiai daugėjančios chemijos. Aš taip pat. Žiniasklaida kuria nuomonę, kad aplinkoje chemijos vis daugėja, kad chemikalai yra nuodingi, kad jie patenka į mūsų vandenis, orą, maistą ir į mūsų kūną ir nuodija mus, o vaistai galbūt ir naudingi, bet jie daugiausia krauna turtus farmacijos įmonėms, kad prie jų įprantama ir jais piktnaudžiaujama. Tame yra daug tiesos. Ši chemofobija yra baimė pripažinti, kad mūsų pasaulis sudarytas iš chemikalų. Bet taip yra! Kompiuteris, kuriuo rašau šį straipsnį, popierius ir spausdintuvas yra sudaryti iš chemikalų.

Už lango sode šliaužiojančios sraigės sudarytos iš chemikalų, kaip ir sodo augalai, kuriuose mūsų panosėje nuolat vyksta cheminės reakcijos. Mūsų virtuvės ir šaldytuvai pilni įspūdingai reaktyvių chemikalų. Bijodami chemikalų, dalis žmonių duoną kepa namuose. Bet mielės ir raugas taip pat yra chemikalai. Pati tešla yra chemikalas. Taigi žmonės pradėjo kepti savo duoną, kad išvengtų kepyklose naudojamų chemikalų, bet jie kepa naminę duoną su tais pačiais chemikalais. Kai kurie chemikalai maistą daro geresnį. Ir pats sveikiausias maistas yra sudarytas iš chemikalų.

 

O ką jums reiškia žodis chemikalai? Įvairiems žmonėms šis žodis reiškia ne tą patį. Chemikalai yra elementai arba apibrėžtos sudėties ir sandaros jų junginiai. Visos medžiagos sudarytos iš chemikalų! Cheminiai elementai gimsta žvaigždėse, jų junginius kuria gamta ir chemikai. Jie jų sukūrė apie 20 tūkstančių tam tikriems tikslams. Ir visi yra kažkam naudojami. Tik dalies jų patikrintas toksiškumas. Tai kaip susigaudyti toje chemikalų jūroje?

Dabar gyvojoje kalboje žodis „chemikalai“ dažnai yra klaidingai nušviečiamas. Jie dažniausiai suprantami kaip pavojingi, kurių reikia vengti ir net bijoti, kadangi jie gali jus susirgdinti, kad daugelis chemikalų yra vėžio ir nesuskaičiuojamo kiekio kitų ligų šaltinis. Todėl chemikalai yra dažnai laikomi mūsų pražūtimi. Tačiau visi, net tie, kuriuos chemikalų buvimas visur, ypač maiste, labai erzina, turėtų prisiminti, kad viskas, kas mus supa, yra chemikalai! Mes esame chemikalai. Mūsų draugai yra chemikalai. Mūsų vaikai yra chemikalai. Oras, kuriuo kvėpuojame, yra chemikalai. Maistas, kurį valgome, yra chemikalai, jis suvirškinamas chemikalais ir paverčiamas į dar kitus chemikalus. Net medus, gliukozės, fruktozės, mineralų, vitaminų ir kitų cheminių junginių tirpalas, yra chemikalas.

Reiktų prisiminti, kad „chemikalai“ nėra blogas žodis, chemikalai iš tikrųjų yra patrauklūs, žavūs ir mes be jų negalėtume egzistuoti. Chemikalai yra mūsų draugai. Reikia tik suprasti, kas jie yra ir atsikratyti klaidingų neigiamų su chemikalais susijusių asociacijų.

Mes visi esame neabejingi maisto kokybei. Dabar populiarūs ekologiški maisto produktai. Skelbiama, kad jie yra išauginti be chemikalų. Tačiau ar tai tiesa? Ar javai nėra chemikalų mišinys? Ar gali javai užaugti be chemikalų? Ar žemė nėra mikroelementų, t. y. chemikalų mišinys, ar ji ir trąšos turi chemikalų perteklių? Ar vanduo yra chemikalas?

Dauguma žmonių į šiuos klausimus turbūt atsakytų „taip“! Kai kurie galbūt net paminėtų patrauklius chemikalus, tokius kaip organinius, sudarytus iš anglies ir vandenilio atomų, fotoaktyvius, šviesos energiją paverčiančius augalais, azoto turinčius chemikalus ir svarbiausią chemikalą iš visų — vandenį, sudarytą iš dviejų vandenilio atomų ir vieno deguonies atomo. Todėl ekologiški maisto produktai nėra ir negali būti be chemikalų. Jie yra chemikalai.

Parduotuvėse mes matome daug produktų su užrašais „be chemikalų“. Ar taip neklaidinami žmonės? Klaidinami. Pagaliau, ar gali būti alus gaivus, skanus ir patrauklus be apynių ir etanolio (alkoholio)? Juk jie taip pat yra chemikalai. Ne visi chemikalai yra blogi. Be cheminių elementų, tokių kaip vandenilis ir deguonis nebūtų vandens — ne tik svarbiausios alaus dalies, bet ir mūsų gyvybės šaltinio.

Yra daugybė nuodingų ir kenksmingų chemikalų. Todėl tiesa, kad ne visi chemikalai yra sveikatai naudingi ir netgi tokie, kaip vanduo ar fluoro junginiai gali būti kenksmingi, jei pavartosime per daug arba netinkamai. Tačiau visos medžiagos sudarytos iš chemikalų, todėl reikia tiksliai ir aiškiai vartoti chemikalų sąvoką. Visi mūsų daiktai, įskaitant baldus, mašinas, elektronikos prietaisus padaryti iš chemikalų. Reikia paminėti populiarią ir klaidinančią idėją, kad natūralūs chemikalai mūsų sveikatai yra geresni už sintetinius chemikalus. Tačiau kai kurie nuodingiausi chemikalai Žemėje yra natūralūs. Iš jų ankstesnių kartų žmonės gamino nuodus, pavyzdžiui, strėlėms užnuodyti ar nepageidaujamiems asmenims nunuodyti. Kartais sintetiniai chemikalai sveikatai yra saugesni, pavyzdžiui, sintetinio melatonino papildai. Kai kurie sintetiniai chemikalai yra draugiškesni aplinkai.

Chemikalai mums teikia daug naudos — apsaugo javus ir vaisius nuo vabzdžių niokojimo, pašalina kilimų ir drabužių dėmes ir net saugo mūsų gyvybę. Mūsų pasaulis yra įsotintas įvairiausių chemikalų, taip pat ir nuodingų, kenksmingų sveikatai. Bet blogiausia, kad nuodingų chemikalų yra ten, kur jų neturėtų būti – mūsų kūne. Tokių chemikalų visur buvimas skamba laidotuvių varpais. Ar nuodingų chemikalų apsuptyje žmogus gali išlikti sveikas?

Stokholmo universiteto chemikas Ake Bergmanas (Åke Bergman) atliko amerikiečių žurnalisto Deivido Dunkano (David Ewing Duncan) kraujo analizę ir rado, kad jo kraujas yra labai nuodingas – organizmas yra tikras nuodingų chemikalų sandėlis. Tikėtina, kad panašų chemikalų sandėlį dėl globalizacijos nešioja ir kiti žmonės - tiek amerikiečiai, tiek mes europiečiai.

Nors bendra sveikatos būklė pasaulyje labai pagerėjo, bet kai kurių ligų skaičius paslaptingai auga. Per 20metų autizmas išaugo dešimt kartų, leukemijos — apie 60 procentų, apsigimusių berniukų padvigubėjo, vaikų smegenų vėžio atvejų padidėjo 40 procentų. Yra manoma, kad nereikalingi chemikalai mūsų maiste, vandenyje, ore ir buityje kartu su elektromagnetine aplinkos tarša lemia šias ligas. Daug sintetinių chemikalų ir net vaistų po ilgesnio vartojimo buvo pripažinti kenksmingais sveikatai.

Mokslininkai nuodingų chemikalų rado visoje planetoje, net poliarinių meškų, kormoranų ar Ramiojo vandenyno banginių mėsoje. Bergmanas su kolegomis dar 1998 m. nuodingų chemikalų rado motinų piene, nors 1972 m. jų piene dar nebuvo. Nuodingi chemikalai į orą patenka iš panaudotų plastmasių ir audinių dulkių ar garų pavidalu. Žmonės įkvepia dulkes, vaikai, šliaužiodami ant grindų pagauna dar didesnius jų kiekius.

Nepaisant tų nerimą keliančių faktų, dauguma chemikalų yra nuostabūs, jie kasdien supa mus, mes jais kvėpuojame, geriame ir maitinamės ir mes esame sudaryti iš jų. Visi cheminiai elementai, iš kurių sudaryti mes ir viskas, kas mus supa, yra gimę žvaigždėse branduolinių reakcijų metu ir išsklaidyti Visatoje. Iš jų susidarė planetos, Žemė ir gyvybė, įskaitant mus. Todėl esame žvaigždžių vaikai. Apsidairykime atidžiai. Visi augalai, kuriuos matote, yra iš chemikalų, sugeriančių saulės šviesą. Kvepiantys daiktai yra chemikalai, veikiantys mūsų uoslės receptorius. Cheminiai signalai mūsų kūne yra atsakingi už mūsų galimybę jausti aplinkos daiktus ir reiškinius. Chemikalai smegenyse mums sukelia džiaugsmo, meilės ar pykčio jausmus. Chemikalais - feromonais - bendrauja bitės ir daugelis kitų vabzdžių bei augalai. Chemikalai nusipelno pagarbos ir dėkingumo, kadangi, ar jūs tai pripažįstate ar ne, jūsų draugai ir artimieji taip pat yra chemikalai! Todėl chemikalai, kaip ir mobilieji telefonai, nėra blogis. Juos kuriančių chemikų taip pat nereiktų kaltinti. Blogiu chemikalai gali tapti tik kai žmonės jais piktnaudžiauja, naudoja ne taip ir ne ten, kam jie yra sukurti, naudoja savanaudiškais tikslais siekiant asmeninės naudos kitų sveikatos sąskaita.

Prof. Jonas Grigas