Apie žolės degintojus jau galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 Spausdinti
Parašė Giružis   
Pirmadienis, 24 Kovas 2014 09:51

altBaudos už žolės deginimą išaugo trigubai

Įkainiai už deginant pernykštę žolę padarytą žalą gamtai didėja tris kartus. Tai numatantį įsakymą pasirašė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

 

Pasak ministro, deginant žolę nukenčia ne tik natūrali fauna ir flora, tačiau ir patys žmonės, be to, eikvojamas brangus specialiųjų tarnybų laikas. Todėl, pasak ministro, buvo būtina imtis skubių priemonių šio gyventojų įpročio mažinimui.

Pagauti žolės degintoją yra ypač sunku. Todėl ministerija nutarė, kad už atvirų teritorijų gaisrus bus atsakingi sklypų savininkai.

Už išdegintos žolės ar kitos atviros teritorijos hektarą pažeidėjams teks sumokėti triskart didesnę sumą - žala gamtai nuo šiol vertinama 3 tūkst. litų/ha. Baudos už gaisro sukėlimą dydis, kurį nustato Seimas, nesikeičia - ji siekia 800-1000 litų.

Parengė R.V.

Šiltėjant pavasario orams Varėnos rajono gyventojai jau pradėjo deginti pernykštę žolę. Kasmet rengiami prevenciniai straipsniai ir vykdomi reidai žolės degintojams nustatyti nesudrausmina gyventojų, neįvertinančių tokių gaisrų daromos žalos gamtai, kartais ir jų pačių turtui. Nors šiemet Varėnos rajone ugniagesiai gelbėtojai gesino degančią žolę tik 5 kartus, viename iš šių gaisrų sudegė ūkinis pastatas. Nuo liepsnojančios žolės ugnis dažnai persimeta ir į miškus, durpynus, gyventojų sodybas. Tokiuose gaisruose Lietuvoje beveik kasmet žūsta žmonės, kurie apsvaigę nuo aitrių dūmų praranda sąmonę ir nukritę ant žemės arba užsidegus drabužiams mirtinai apdega.

Primename, kad Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse už sausos žolės deginimą pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus numatytos baudos piliečiams nuo vieno šimto iki aštuonių šimtų litų ir pareigūnams – nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio litų. Žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams pastebėjus savo žemėje žolės, ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą ir nesiėmus priešgaisrinės apsaugos priemonių, gali būti skirta bauda nuo vieno šimto iki šešių šimtų litų. Galbūt šiemet padegėjus sudrausmins tai, kad nuo š.m. kovo 13 d. apie deginamą žolę, laužų deginimą draudžiamoje vietoje ir kitus gamtos apsaugos reikalavimų pažeidimus Lietuvos gyventojai gali pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai prašo gyventojų atsakingai elgtis su ugnimi atvirose teritorijose, miškuose, nedeginti pernykštės žolės, laužus kurti nustatytose vietose, stebėti, kad nuo jų neužsidegtų žolė ar miško paklotė, nepalikti neužgesintų laužų. Prieš uždegant pernykštę žolę susimąstyti, kad jos gesinti atvykę ugniagesiai gali būti iškviesti į gaisrus ar kitas nelaimes, kur jų pagalba reikalinga nedelsiant, kur kiekviena uždelsta minutė kažkam gali kainuoti gyvybę.
Jeigu pastebėjote degančią žolę, nepraeikite pro šalį, o pamėginkite ją užgesinti, kad ugnis neišplistų. Nedideliame plote liepsnojančią žolę galima lengvai užgesinti užplakant šakomis ir užtrypiant ją kojomis. Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu. Jeigu ugnies nuslopinti nepavyksta, nedelsiant skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Rasa Česnulienė

Varėnos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio inspektorė