Pradžia Kultūra

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Trečiadienis, 24 Gegužė 2017

Kultūra
Kovo 11-oji Varėnoje PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Penktadienis, 11 Kovas 2016 06:19

altDainuojantis traukinys, laisvės bėgimas ir įsimintinas koncertas

Kovo 11 – ąją Varėnoje bus švenčiama Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. Šiais metais šios iškilios datos minėjimas pasižymės išskirtine renginių gausa ir įvairove. Vyks prasmingas bėgimas nuo Senosios Varėnos iki Varėnos, iškilmingomis ir džiaugsmingomis natomis skambės jaunatviškas koncertas, kuriame pasirodys Varėnos grupės bei atlikėjai ir „X faktoriaus“ finalininkas Domas, Šv. mišiose giedos vyrų  choras „Aidas“, linksmai šurmuliuos dainuojančio traukinio sutikimas.

Skaityti daugiau...
 
Žemės ūkio ministerijoje pristatytos dzūkiškos tradicijos PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Pirmadienis, 28 Gruodis 2015 08:46


altIlgais žiemos vakarais senoliai prisimindavo krašto tradicijas, imdavosi įvairių amatų. Dzūkijos krašte ypatingai išlikę papročiai, tradicijos ir amatai. Taigi juos pristatyti ir buvome pakviesti Žemės ūkio ministerijoje prieš pat didžiąsias metų šventes – Kūčias ir Šv. Kalėdas.

Dzūkijos kraštą Žemės ūkio ministerijoje atstovavo Varėnos technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytojos Ramunė Sausaitienė, Rita Stangienė bei Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistės Virginija Pugačiauskienė ir Laima Saviščevienė.

Pagal Dzūkijos krašto Kūčių ir Šv. Kalėdų tradicijas buvo pateiktas kulinarinis paveldas. Paruoštais patiekalais padengtas Kūčių ir Šv. Kalėdų stalas ministerijoje.

Per šias šventes dzūkai namus puošdavo šiaudiniais sodais, taigi ir į ministeriją nenuvykome tuščiomis rankomis. Sertifikuota amatų meistrė, mokytoja L. Saviščevienė nupynė ir padovanojo šiaudinį sodą ministrei V. Baltraitienei, dzūkiška tarme pasveikino visus susirinkusius su artėjančiomis šventėmis bei pristatė atvežtą kulinarinį paveldą.


altUž pastangas ir nuoširdų dalyvavimą renginyje Varėnos technologijos ir verslo mokyklos mokytojos R. Sausaitienė, R. Stangienė, V. Pugačiauskienė ir L.Saviščevienė buvo apdovanotos Žemės ūkio ministerijos padėkomis.

Laima Saviščevienė

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistė 

 
Seime – šiaudinių sodų paroda PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 28 Gruodis 2015 08:40

altSeimo galerijoje vyko šiaudinių sodų parodos pristatymas. Parodą atidarė Seimo narė, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė Rasa Juknevičienė, ją organizavo Vilniaus etninės kultūros centras.

Parodoje su savo rištais šiaudiniais sodais dalyvavo ir Varėnos technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytoja, Dzūkijos nacionalinio parko darbuotoja, meno kūrėja Laima Saviščevienė.

Šiaudiniai sodai – viena įspūdingiausių lietuvių paprotinės dekoratyvinės dailės rūšių, gyvybingų iki šių dienų. Sodai išsiskiria formų gausa – tai ir paprastos, ir dvigubos piramidės, prie kurių prikabintos mažesnės piramidės. Ypatingas yra sodų geometrijos tikslumas, idealumas. Sodų kūryboje reikalingas geometrijos, matematikos žinias galima gretinti su trobesių rentimo ir audimo amato įgūdžiais. Kita vertus, ypatinga ir tai, jog sodų geometrijos žinios kitur valstiečio buityje iš esmės nebuvo taikomos. Tai liudija apie giliai tradicinę šio amato kilmę, kuri nesusijusi su praėjusių šimtmečių Lietuvos kaimo kasdienybe, kitų rūšių daile.

Sodas Dzūkijoje kabinamas palubėje per didžiąsias metų šventes – Kalėdas bei Velykas. Sodo vėrimas, kaip ir sutartinių ar kalėdinių giesmių giedojimas – ypatingas veiksmas, paslaptinga būsena, kurios metu kuriamas kiekvieno iš mūsų vidinis sodas.

Laima Saviščevienė

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistė 

 
Mielupio kaimo metamorfozės PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:25

Jaaltu 33 metus stebiu ir pažįstu dviejų upių Merkio ir Versekos santakoje įsikūrusį, nuostabios gamtos apsuptą Mielupių kaimą ir jo gyvenimo pasikeitimus. Anksčiau šiame kaime gyveno daug žmonių, o kaimo mokykloje mokėsi virš 30 vaikų.Tačiau tai buvo gerokai anksčiau.

Per tuos 33 metus išėjo anapilin daug gražių, mielų, darbsčių, savo krašto,,žiburėlių“, puoselėjusių ir palaikiusių tautiškumą, kalbą, Dzūkijos kaimo papročius, tradicijas, etnografiją ir savitą kultūrą.

Taigi tais laikais būdamas Mielupių kaime ir stebėdamas jo likimą, neslėpsiu, kartais susimąstydavau apie kaimo ateitį ir galvoje kirbėdavo nerimas ir klausimas - o kas gi bus toliau?

Tačiau bėgant metams su džiaugsmu pastebėjau, kad ta karta, kuri buvo gimusi ir augusi kaime, vėliau išvažiavusi į miestus mokytis ar dirbti - neprarado traukos ir meilės savo kraštui. Jie grįžta, puošia ir prižiūri tėvų ir senelių sodybas, gražina aplinką, dainuoja dzūkiškas dainas, atgaivina papročius ir tradicijas, kuria kaimo verslą.

Skaityti daugiau...
 
Gamtos takais PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:10

altSenojoje Varėnoje, Balio Gražulio bibliotekoje, veikia fotografo Vido Palevičiaus kūrybos darbų paroda ,,Gamtos takais“. Parodos pristatyme dalyvavo Andriaus Ryliškio vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, miestelio bendruomenės nariai.

Skaityti daugiau...
 
« PradžiaAnkstesnis123SekantisPabaiga »

Pradžia Kultūra

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Reklaminis skydelis
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien266
mod_vvisit_counterVakar287
mod_vvisit_counterŠią savaitę854
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę2249
mod_vvisit_counterŠį mėnesį7766
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį9884
mod_vvisit_counterViso533653

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 3
Tavo IP: 54.158.221.251
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją