Pradžia Kultūra

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 25 Balandis 2019

Kultūra
Valkininkų bažnyčia sulaukė jau tradicija tampančiu „Vargonų pavasario” PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 12 Birželis 2017 12:43

altSaulėtą paskutinio gegužės sekmadienio rytą į Valkininkų bažnyčią ateinančius žmones pasitiko repeticijos aidai, nekasdieniškas vargonų gausmas bei maldos ,,Ave Maria“ žodžiai. Netrukus, pasibaigus ankstyvosioms Šv. Mišioms, Valkininkų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje prasidėjo tradicinė 4-oji vargonų muzikos valanda „Vargonų pavasaris“.

Kaip ir kasmet, klasikinius kūrinius vargonams atliko svečiai iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos. Tai - Vargonų ir klavesino katedros docentė Jarūnė Barkauskaitė ir šios katedros studentai – Milda Atminaitė ir Vladimiras Grudinas. Solistė, LMTA Dainavimo katedros absolventė, dainininkė Jūratė Bielinytė-Zdanienė vargonų muzikos skambesį paįvairino vokaliniais kūriniais.

Bažnyčioje skambėjo įvarių pasaulio šalių kompozitorių kūriniai vargonams ir vokalui. Išskirti reikėtų B. Pasquini „Variazione d‘invenzione“. Šis kūrinys skambėjo daugiau nei 15 minučių. Klausytojai galėjo įsitikinti, kaip muzikaliai ir išradingai italų kompozitorius B. Pasquini reiškia savo mintis bei jausmus natose, kurias įdomiai interpretavo jaunasis vargonininkas Vladimiras Grudinas. Taip pat koncerte skambėjo J.S. Bach, G. Correte, C. Saint-Saens, C. Balbastre ir kitų kompozitorių kūriniai. Koncerto dalyviai galėjo pajusti esantys pilnavertė vargonų muzikos pasaulio dalis, nes didinga vargonų muzika kiekvieną jų kvietė į profesionalumo ir maldos vienybę. Po koncerto bažnyčioje buvo švenčiamos iškilmingos šv. Mišios, kadangi vargonų muzikos koncertas sutapo su titulinių bažnyčios atlaidų bei Šeštinių iškilmės diena. Todėl profesionalų giesmės bei vargonų muzika lydėjo šias iškilmes.

altDėkojame visiems klausytojams, palaikiusiems idėją prasmingai gaivinti klasikinį vargoninės muzikos paveldą savo parapijos aplinkoje. Didžiausią padėką skiriame Lietuvos muzikos ir teatro akademijos svečiams, kurie savo gebėjimais, pasitelkdami visų muzikos instrumentų karalių, užbūrė bažnyčios skliautus ir Valkininkus. Tikimės, kad kitąmet visi mes susirinksime į mažąjį jubiliejų – 5-ąją vargonų muzikos valandą. Taip pat nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie šio koncerto idėjos įgyvendinimo ir suteikto džiaugsmo valkininkiečiams bei aplinkinių vietovių gyventojams.

Evaldas Mankevičius

Renginio organizatorius 

 
Kovo 11-oji Varėnoje PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Penktadienis, 11 Kovas 2016 06:19

altDainuojantis traukinys, laisvės bėgimas ir įsimintinas koncertas

Kovo 11 – ąją Varėnoje bus švenčiama Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. Šiais metais šios iškilios datos minėjimas pasižymės išskirtine renginių gausa ir įvairove. Vyks prasmingas bėgimas nuo Senosios Varėnos iki Varėnos, iškilmingomis ir džiaugsmingomis natomis skambės jaunatviškas koncertas, kuriame pasirodys Varėnos grupės bei atlikėjai ir „X faktoriaus“ finalininkas Domas, Šv. mišiose giedos vyrų  choras „Aidas“, linksmai šurmuliuos dainuojančio traukinio sutikimas.

Skaityti daugiau...
 
Žemės ūkio ministerijoje pristatytos dzūkiškos tradicijos PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Pirmadienis, 28 Gruodis 2015 08:46


altIlgais žiemos vakarais senoliai prisimindavo krašto tradicijas, imdavosi įvairių amatų. Dzūkijos krašte ypatingai išlikę papročiai, tradicijos ir amatai. Taigi juos pristatyti ir buvome pakviesti Žemės ūkio ministerijoje prieš pat didžiąsias metų šventes – Kūčias ir Šv. Kalėdas.

Dzūkijos kraštą Žemės ūkio ministerijoje atstovavo Varėnos technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytojos Ramunė Sausaitienė, Rita Stangienė bei Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistės Virginija Pugačiauskienė ir Laima Saviščevienė.

Pagal Dzūkijos krašto Kūčių ir Šv. Kalėdų tradicijas buvo pateiktas kulinarinis paveldas. Paruoštais patiekalais padengtas Kūčių ir Šv. Kalėdų stalas ministerijoje.

Per šias šventes dzūkai namus puošdavo šiaudiniais sodais, taigi ir į ministeriją nenuvykome tuščiomis rankomis. Sertifikuota amatų meistrė, mokytoja L. Saviščevienė nupynė ir padovanojo šiaudinį sodą ministrei V. Baltraitienei, dzūkiška tarme pasveikino visus susirinkusius su artėjančiomis šventėmis bei pristatė atvežtą kulinarinį paveldą.


altUž pastangas ir nuoširdų dalyvavimą renginyje Varėnos technologijos ir verslo mokyklos mokytojos R. Sausaitienė, R. Stangienė, V. Pugačiauskienė ir L.Saviščevienė buvo apdovanotos Žemės ūkio ministerijos padėkomis.

Laima Saviščevienė

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistė 

 
Seime – šiaudinių sodų paroda PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 28 Gruodis 2015 08:40

altSeimo galerijoje vyko šiaudinių sodų parodos pristatymas. Parodą atidarė Seimo narė, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė Rasa Juknevičienė, ją organizavo Vilniaus etninės kultūros centras.

Parodoje su savo rištais šiaudiniais sodais dalyvavo ir Varėnos technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytoja, Dzūkijos nacionalinio parko darbuotoja, meno kūrėja Laima Saviščevienė.

Šiaudiniai sodai – viena įspūdingiausių lietuvių paprotinės dekoratyvinės dailės rūšių, gyvybingų iki šių dienų. Sodai išsiskiria formų gausa – tai ir paprastos, ir dvigubos piramidės, prie kurių prikabintos mažesnės piramidės. Ypatingas yra sodų geometrijos tikslumas, idealumas. Sodų kūryboje reikalingas geometrijos, matematikos žinias galima gretinti su trobesių rentimo ir audimo amato įgūdžiais. Kita vertus, ypatinga ir tai, jog sodų geometrijos žinios kitur valstiečio buityje iš esmės nebuvo taikomos. Tai liudija apie giliai tradicinę šio amato kilmę, kuri nesusijusi su praėjusių šimtmečių Lietuvos kaimo kasdienybe, kitų rūšių daile.

Sodas Dzūkijoje kabinamas palubėje per didžiąsias metų šventes – Kalėdas bei Velykas. Sodo vėrimas, kaip ir sutartinių ar kalėdinių giesmių giedojimas – ypatingas veiksmas, paslaptinga būsena, kurios metu kuriamas kiekvieno iš mūsų vidinis sodas.

Laima Saviščevienė

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistė 

 
Mielupio kaimo metamorfozės PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:25

Jaaltu 33 metus stebiu ir pažįstu dviejų upių Merkio ir Versekos santakoje įsikūrusį, nuostabios gamtos apsuptą Mielupių kaimą ir jo gyvenimo pasikeitimus. Anksčiau šiame kaime gyveno daug žmonių, o kaimo mokykloje mokėsi virš 30 vaikų.Tačiau tai buvo gerokai anksčiau.

Per tuos 33 metus išėjo anapilin daug gražių, mielų, darbsčių, savo krašto,,žiburėlių“, puoselėjusių ir palaikiusių tautiškumą, kalbą, Dzūkijos kaimo papročius, tradicijas, etnografiją ir savitą kultūrą.

Taigi tais laikais būdamas Mielupių kaime ir stebėdamas jo likimą, neslėpsiu, kartais susimąstydavau apie kaimo ateitį ir galvoje kirbėdavo nerimas ir klausimas - o kas gi bus toliau?

Tačiau bėgant metams su džiaugsmu pastebėjau, kad ta karta, kuri buvo gimusi ir augusi kaime, vėliau išvažiavusi į miestus mokytis ar dirbti - neprarado traukos ir meilės savo kraštui. Jie grįžta, puošia ir prižiūri tėvų ir senelių sodybas, gražina aplinką, dainuoja dzūkiškas dainas, atgaivina papročius ir tradicijas, kuria kaimo verslą.

Skaityti daugiau...
 
« PradžiaAnkstesnis12345SekantisPabaiga »

Pradžia Kultūra

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien98
mod_vvisit_counterVakar475
mod_vvisit_counterŠią savaitę1608
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3575
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12486
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį17276
mod_vvisit_counterViso858761

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 9
Tavo IP: 18.215.159.156
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją