Pradžia Kultūra

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 21 Vasaris 2019

Kultūra
Seime – šiaudinių sodų paroda PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 28 Gruodis 2015 08:40

altSeimo galerijoje vyko šiaudinių sodų parodos pristatymas. Parodą atidarė Seimo narė, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė Rasa Juknevičienė, ją organizavo Vilniaus etninės kultūros centras.

Parodoje su savo rištais šiaudiniais sodais dalyvavo ir Varėnos technologijos ir verslo mokyklos profesijos mokytoja, Dzūkijos nacionalinio parko darbuotoja, meno kūrėja Laima Saviščevienė.

Šiaudiniai sodai – viena įspūdingiausių lietuvių paprotinės dekoratyvinės dailės rūšių, gyvybingų iki šių dienų. Sodai išsiskiria formų gausa – tai ir paprastos, ir dvigubos piramidės, prie kurių prikabintos mažesnės piramidės. Ypatingas yra sodų geometrijos tikslumas, idealumas. Sodų kūryboje reikalingas geometrijos, matematikos žinias galima gretinti su trobesių rentimo ir audimo amato įgūdžiais. Kita vertus, ypatinga ir tai, jog sodų geometrijos žinios kitur valstiečio buityje iš esmės nebuvo taikomos. Tai liudija apie giliai tradicinę šio amato kilmę, kuri nesusijusi su praėjusių šimtmečių Lietuvos kaimo kasdienybe, kitų rūšių daile.

Sodas Dzūkijoje kabinamas palubėje per didžiąsias metų šventes – Kalėdas bei Velykas. Sodo vėrimas, kaip ir sutartinių ar kalėdinių giesmių giedojimas – ypatingas veiksmas, paslaptinga būsena, kurios metu kuriamas kiekvieno iš mūsų vidinis sodas.

Laima Saviščevienė

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistė 

 
Mielupio kaimo metamorfozės PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:25

Jaaltu 33 metus stebiu ir pažįstu dviejų upių Merkio ir Versekos santakoje įsikūrusį, nuostabios gamtos apsuptą Mielupių kaimą ir jo gyvenimo pasikeitimus. Anksčiau šiame kaime gyveno daug žmonių, o kaimo mokykloje mokėsi virš 30 vaikų.Tačiau tai buvo gerokai anksčiau.

Per tuos 33 metus išėjo anapilin daug gražių, mielų, darbsčių, savo krašto,,žiburėlių“, puoselėjusių ir palaikiusių tautiškumą, kalbą, Dzūkijos kaimo papročius, tradicijas, etnografiją ir savitą kultūrą.

Taigi tais laikais būdamas Mielupių kaime ir stebėdamas jo likimą, neslėpsiu, kartais susimąstydavau apie kaimo ateitį ir galvoje kirbėdavo nerimas ir klausimas - o kas gi bus toliau?

Tačiau bėgant metams su džiaugsmu pastebėjau, kad ta karta, kuri buvo gimusi ir augusi kaime, vėliau išvažiavusi į miestus mokytis ar dirbti - neprarado traukos ir meilės savo kraštui. Jie grįžta, puošia ir prižiūri tėvų ir senelių sodybas, gražina aplinką, dainuoja dzūkiškas dainas, atgaivina papročius ir tradicijas, kuria kaimo verslą.

Skaityti daugiau...
 
Gamtos takais PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:10

altSenojoje Varėnoje, Balio Gražulio bibliotekoje, veikia fotografo Vido Palevičiaus kūrybos darbų paroda ,,Gamtos takais“. Parodos pristatyme dalyvavo Andriaus Ryliškio vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, miestelio bendruomenės nariai.

Skaityti daugiau...
 
2016-ieji paskelbti Bibliotekų metais PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:06

Seimas 2016-uosius metus paskelbė Bibliotekų metais.alt

Toks sprendimas priimtas, atsižvelgiant į mažėjantį knygų perkamumą ir skaitymą Lietuvoje.

Parlamentarai įvertino ir tai, kad bibliotekų atgaivinimas, jų fondų papildymas, susitikimų su rašytojais, kūrybos vakarų, knygų aptarimų, jaunųjų rašytojų skatinimo renginių organizavimas turėtų didžiulę reikšmę visuomenės tobulėjimui ir dvasingumo bei kultūros ugdymui.

Už Seimo nutarimą "Dėl 2016 metų paskelbimo Bibliotekų metais" antradienį balsavo 57 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras.

Seimas pasiūlė Vyriausybei sudaryti Bibliotekų metų komisiją, kuri iki 2015 m. gegužės 1 d. parengtų ir patvirtintų Bibliotekų metų programą ir pradėtų parengiamuosius darbus jai įgyvendinti. Taip pat priimtu nutarimu pasiūlyta 2016 metų valstybės biudžete numatyti lėšų Bibliotekų metų komisijos sudarytai ir patvirtintai programai įgyvendinti. 

 

 
UžraÅ¡ai apie MerkinÄ—s gimnazijÄ… po pusÄ—s amžiaus PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Antradienis, 22 Liepa 2014 09:10

Balys Juškevičius

 

Nuotraukoje – gimnazijos klasiokai 1984 metų susitikime.

Merkinės gimnazijos aštuntoji klasė buvo pirmoji gimnazijos laida po to, kai 1940 m. ji iš progimnazijos tapo gimnazija. Joje buvo 36 mokiniai, iš jų tik 6 mergaitės. Klasė buvo labai turtinga gabiais, ryškiais mokiniais. Gimnazijoje vyravo labai kūrybinga nuotaika, dauguma mokytojų buvo jauni, kiti aukštos kvalifikacijos – rašytojas Julius Būtėnas, generolas Teodoras Daukantas ir kiti. Gerą įtaką gimnazijai darė valsčiaus viršaitis (Šukys?) – labai svari asmenybė, patriotas, humanistas, žuvęs vokiečių konclageryje. Gutauskų šeima – muzikos mokytojas ir aštuntokas Liudas Gutauskas, puikus baritonas. Vyresnysis Gutauskas vadovavo chorui ir buvo pasiekęs nuostabių rezultatų, nes choras buvo nemažas, daug stiprių vyrų balsų, nekalbant apie merginas. Buvo ruošiama įvairiausių renginių – tai atskirų klasių, tai būrelių, tai įvairių švenčių ir minėjimų progomis. Be pamokų virė intensyvus darbas įvairiuose baruose – muzikoje, literatūroje, vaidyboje, tautosakoje, net oratorių mokyklai vadovavo klebonas prelatas Celiešius.

Skaityti daugiau...
 
« PradžiaAnkstesnis1234SekantisPabaiga »

Pradžia Kultūra

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien210
mod_vvisit_counterVakar620
mod_vvisit_counterŠią savaitę1975
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę4327
mod_vvisit_counterŠį mėnesį13945
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį13760
mod_vvisit_counterViso824367

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 3
Tavo IP: 18.212.206.217
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją