Pradžia Kultūra Brolių Černiauskų knygos sutiktuvės

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 25 Balandis 2019

Brolių Černiauskų knygos sutiktuvės PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Živilė   
Pirmadienis, 28 Sausis 2019 13:03
alt
Praėjusį penktadienį Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko fotomenininkų brolių Algimanto ir Mindaugo Černiauskų knygos „Fotografija. III knyga“ (Antoginė. Rešotai. Atminties klodai) sutiktuvės, kuriose dalyvavo knygos autoriai, prie knygos leidimo daug prisidėjusi Europos Parlamento narė Laima Andrikienė bei žurnalistas Valdas Kilpys
 
 
Živilė PUIDOKAITIENĖ
Žurnalisto Valdo Kilpio teigimu, kai ši knyga papuolė jam į rankas, jis labai dvejojo, ką tokio esminio būtų galima pasakyti, kadangi tai knyga, kuri beprotiškai yra daugiaprasmė. „Apie ją galima kalbėti labai įvairiapusiškai. Tai yra knyga, kurioje yra vaizdai ir prie kiekvieno vaizdo yra tam tikras tekstas, esė, impresija. Knyga, galima sakyti, yra baltai juoda, tik nedaug vaizdų yra spalvoti. Kodėl taip nutiko, galbūt paaiškins autorius, tačiau grįžtu prie minties, kad paėmus knygą į rankas, galvojau, kokią kalbėjimo strategiją pasirinkti. Lengviausia būtų kalbėti apie šią knygą kaip apie dar vieną prisiminimų albumą arba tiesiog dar vieną knygą, kurioje parodoma rūsti Sibiro realybė, kurioje buvo atsidūrę mūsų tėvai ir seneliai. To galbūt ir pakaktų, nes Sibiro kančios ir išgyvenimai savaime ta tema yra rimta ir nieko daugiau papildomo nereikalauja. Bet tokių knygų yra ir yra nemažai, ypač jeigu kalbėsime ne apie fotografi ją, o apie prisiminimus, apie memuarus, jų tikrai nestinga“, – įspūdžiais dalijosi V. Kilpys.
Žurnalisto nuomone, būtų galima kalbėti apie šią knygą kaip apie grynai fotografijų albumą, mat kas žino brolius Černiauskus, tai suvokia, kad vaizdai čia yra „aukščiausios prabos“: „Tai nėra atsitiktiniai dalykai. Tai yra akimirkos, kurių kiekviena pasakoja savo istoriją. Gera nuotrauka yra tokia, į kurią pažiūrėjus, tau atsiveria visa numatoma istorija, kiekviena ši nuotrauka turi gilų prasminį lygį. Taip pat galima apie šią knygą kalbėti kaip apie nuotraukų albumą, kokybišką, aukščiausios klasės nuotraukų albumą. Bet tuomet ta kalba nebus pilnutinė, nes tai nėra vien tik albumas“. Anot V. Kilpio, šios knygos pagrindinė vertė ir yra ta, kad joje telpa ir vaizdai, ir tekstai, ir jie tarpusavyje yra taip organiškai susipynę, neatsiejamai, vienas kitą papildantys, tad apie knygą reikia kalbėti ir kaip apie literatūros kūrinį, ir kaip apie fotografijų albumą, ir kaip apie tam tikrus rūsčios praeities prisiminimus. Žurnalisto teigimu, ši knyga yra puiki galimybė pagilinti jaunų žmonių suvokimą apie praeitį, apie tremtį, apie tuos dalykus, kurie jaunų žmonių yra priimami truputį su šypsena, nes apie tai kalbantys žmonės dažniausiai jau yra pasiekę brandų amžių ir jaunimui kartais tai nebūna įdomu. Algimantas Černiauskas teigė, kad šioje knygoje yra tik kaimo žmonės, nerasime nei vieno profesoriaus, nei vieno politiko, mero protreto ir pan. Tai yra kaimo žmonių gyvenimas. Mindaugas Černiauskas perskaitė trumpą ir kraupią, ir labai jaudinančią novelę „Partizanų motina“.
L. Andrikienė teigė, kad tai yra labai išskirtinė knyga, kokių mūsų literatūroje nėra daug. Fotografi ja su tekstu yra taip vienas kitą papildantys, kad paskui sunku įsivaizduoti, kaip jie galėtų gyventi vienas be kito. „Pastebėjau, koks broliams yra svarbus kryžius. Kryžius – ne tik krikščionybės simbolis, jiems kryžius yra Lietuva, kryžius yra tremtis, lietuviškas kaimas. Kai žiūriu į šią knygą, aš matau išeinantį kaimą, tą Lietuvos kaimą, kurio yra vis mažiau. Aš labai džiaugiuosi, kad broliai Černiauskai rado būdą užfi ksuoti tą kaimą ir palikti jį mums bent nuotraukose. Tai yra mūsų visų bendras turtas“.
Sveikinimo žodį tarė ir Varėnos meras Algis Kašėta bei Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė. Padėka skambėjo ne tik už šią išskirtinę knygą, bet ir už Varėnos krašto garsinimą, už be galo svarbų ir atsakingą darbą. Meras Algimantą įvardijo kaip Merkinės miestelio sielą, kurio darbus įvertino ne tik kraštiečiai, bet ir visa Lietuva, Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisija 2018 metų premiją nusprendė skirti dviem kartu kuriantiems etninės kultūros atstovams: rašytojui, gamtininkui, kraštotyrininkui Henrikui Gudavičiui ir fotomenininkui Algimantui Černiauskui už sukauptus lietuvių etninės kultūros šaltinius ir jų sklaidą, tradicinės gamtojautos raišką kūryboje, Dainavos krašto savimonės ugdymą. Vasario 16-ąją premiją įteiks Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
altalt
 
 
Pradžia Kultūra Brolių Černiauskų knygos sutiktuvės

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien56
mod_vvisit_counterVakar475
mod_vvisit_counterŠią savaitę1566
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3575
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12444
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį17276
mod_vvisit_counterViso858719

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 10
Tavo IP: 18.215.159.156
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją