Pradžia Kultūra Marcinkonys: Nepriklausomybės link

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Penktadienis, 26 Balandis 2019

Marcinkonys: Nepriklausomybės link PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Trečiadienis, 19 Vasaris 2014 08:21

altXIX a. pabaigoje Lietuvos politinė situacija buvo ypatinga. Lietuvių kalba buvo uždrausta, o rašto darbai spausdinami lenku arba rusų kalbomis. Tačiau lietuvių kalba dar gyvavo daugelyje valstiečių pirkių. Ji buvo varomąja jėga kuriant SAVO Lietuvą.

Ypač lietuvybės žadinimas suaktyvėjo XX a. pradžioje. Kai pietryčių Lietuvos gyventojai atgavo teisę savo mintis reikšti lietuviškai ne tik žodžiu, bet ir raštu. Ypač noriai šioje veikloje dalyvavo Dzūkijos krašto Marcinkonių kaimo šviesuoliai. Sudominti žmones siekti geresnio ir prasmingesnio gyvenimo buvo nelengva, tačiau noras kurti išsilavinusią, laisvą bendruomenę buvo stipresnis už bet kokius persekiojimus ir grėsmes.

Didelę įtaką lietuvybės žadinimui turėjo lietuviški vakarai bei spektakliai. 1907m. laikraštyje „Šaltinis“ Marcinkonių gyventojas Petras Kieras rašė: „29 balandžio mūsų miestelyje bus lietuviškas teatras. Bus vaidinamos dvi komedijos – „Amerika pirtyje“ ir „Neatmezgamas mazgas“. O 1909m. „Lietuvos žiniose“ rašoma, kad „... liepos 16 d. Marcinkonyse bus lietuvių vakaras. Artistai-mėgėjai vaidins „Dumblinę“ ir „Neatmezgamąjį mazgą“. Noras tobulėti ir gyventi savarankiškai skatino Marcinkonių gyventojus siekti mokslo, kurti bendrijas, užsiimti įvairiomis labdaringomis veiklomis. Taigi 1912 m. Marcinkonių klebonas kunigas Stašys laikraštyje „Aušra“ rašo: „...marcinkoniečiai mėgsta skaityti. Nedidukėn Marcinkonių filijon ateina „Aušros“ 46-48 egzemplioriai, „Šaltinio“ 12-13 egz., „Vilties“ - 2 egz., „Garnio“ - 4egz., „Vienybės“ - 2egz. Ir 118 narių iš Švento Kazimiero Draugijos gauna jos leidžiamas knygas. Čia neskaitant visokių kalendorių, vadovėlių ir skaitomų knygų, perkamu vaikams, kurias paskaito ir didesni... Kaip senam nelengva persiversti, gerai visi žino. Tik tokie žmonės galėjo tai padaryti, kuriems rūpi ir rūpėjo apsišvietimas, kurie skaito laikraščius ar knygas.“.

Didelę įtaką Marcinkonių gyventojams, einant nepriklausomybės link, turėjo kunigas Alfonsas Petrulis.

Atkeltas į Marcinkonis, į lietuvišką parapiją jis nuosekliai skatino parapijiečius gerbti ir tausoti lietuviškas tradicijas, giedoti lietuviškas giesmes, puoselėti tautinę etnokultūrą.

„Lietuvos žiniose“ 1912 m. nežinomas autorius rašo: „Marcinkonys - tai didelis sodžius, daugiau kaip 30 kiemų, išsimėčiųsių po smėlio nešiojamus smėlynus. Čia yra bažnyčia. Kunigai iš senovės atkeliami lietuviai, nes tai grynai lietuviška parapija. Pamaldos bažnyčioje ir pamokslai visada atliekami lietuviškai. Žmonių tautinis susipratimas gana stiprus. Tai ačiū kun. A. Petruliui. Dabartinis klebonas kun. Stašys irgi karštas lietuvis. Marcinkonyse yra puikus choras, apie 60 žmonių“.

Lietuvos Taryba 1918 m. balandžio 25 d.nusprendė, kad Lietuvos Nepriklausomybės diena turi būti ypatinga. Vasario 16-osios akto signataras S.Kairys pastebėjo, kad „...žmonės laukia iškilmių“. Kelias Laisvos Lietuvos link buvo ilgas ir trapus, todėl buvo nuspręsta organizuoti Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo šventę, kuri turėjo įvykti liepos 2 d. ir trukti 3 dienas. Buvo sudaryti Nepriklausomybės paskelbimo šventės Vilniuje numatytų delegatų ir svečių sąrašai . Iš Marcinkonių miestelio buvo deleguota 10 delegatų ir 16svečių. Tačiau vokiečių okupacinė valdžia trukdė surengti šventę ir iškelti vėliavą. Tuomet buvo nuspręsta šventę nukelti rudeniui. Rudenį padaugėjo valstybinių darbų. Taip šventė ir neįvyko.

Siekdami nepriklausomybės ir savarankiškumo Marcinkonių gyventojai aktyviai dalyvavo įvairiuose veiklose. Net pačiuose sunkiausiuose situacijose jie nepalūžo o nuosekliai kovojo už savo ir savo vaikų laisvę.

1913 m. „Lietuvos žiniose“ Genių Vincas rašo: „Marcinkonys – tai Dzūkijos širdis“. Kiekvieną kartą būdama Marcinkonyse ir lankydamasi įvairiuose renginiuose, jaučiu didelę pagarbą tiems žmonėms, kurie iki šiol ne žodžiais, o darbais įrodo, kad Marcinkonys - Dzūkijos širdis, kuri plaka tautiškai, garbingai ir laisvai.

Svetlana Makarčiuk  

 
Pradžia Kultūra Marcinkonys: Nepriklausomybės link

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien110
mod_vvisit_counterVakar454
mod_vvisit_counterŠią savaitę2074
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3575
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12952
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį17276
mod_vvisit_counterViso859227

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 9
Tavo IP: 3.90.56.90
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją