Pradžia Kultūra Mielupio kaimo metamorfozės

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Penktadienis, 22 Kovas 2019

Mielupio kaimo metamorfozės PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Pirmadienis, 26 Sausis 2015 11:25

Jaaltu 33 metus stebiu ir pažįstu dviejų upių Merkio ir Versekos santakoje įsikūrusį, nuostabios gamtos apsuptą Mielupių kaimą ir jo gyvenimo pasikeitimus. Anksčiau šiame kaime gyveno daug žmonių, o kaimo mokykloje mokėsi virš 30 vaikų.Tačiau tai buvo gerokai anksčiau.

Per tuos 33 metus išėjo anapilin daug gražių, mielų, darbsčių, savo krašto,,žiburėlių“, puoselėjusių ir palaikiusių tautiškumą, kalbą, Dzūkijos kaimo papročius, tradicijas, etnografiją ir savitą kultūrą.

Taigi tais laikais būdamas Mielupių kaime ir stebėdamas jo likimą, neslėpsiu, kartais susimąstydavau apie kaimo ateitį ir galvoje kirbėdavo nerimas ir klausimas - o kas gi bus toliau?

Tačiau bėgant metams su džiaugsmu pastebėjau, kad ta karta, kuri buvo gimusi ir augusi kaime, vėliau išvažiavusi į miestus mokytis ar dirbti - neprarado traukos ir meilės savo kraštui. Jie grįžta, puošia ir prižiūri tėvų ir senelių sodybas, gražina aplinką, dainuoja dzūkiškas dainas, atgaivina papročius ir tradicijas, kuria kaimo verslą.

altVieni iš jų - Laima ir Kostas Mačioniai įkūrę jau plačiai pagarsėjusią ,,Grikucio“ sodybą Pamerkių kaime. Š.m. gruodžio 12 d. sodybos šeimininkai bendradarbiaudami kartu su Valkininkų kultūros centru sukvietė visus į gražią, prasmingą ir atitinkančią metų laiką šv. Liucijos (šviesos globėjos) šventę.

Jau tapo tradicija, kad ,,Grikucio“ sodyboje nuolat organizuojami įdomūs ir prasmingi vakarai: tai gandrų išlydėjimo ir sugrįžimo dienos, inkilų kėlimo šventė, fotografų fotografuojančių Dzūkijos pauksčius, žvėris ir unikalią augmeniją foto parodos, pradedančių savo kūrybinį kelią dailininkų iš Dzukijos darbų peržiūros ir dar daug kitų susitikimų ir vakaronių.

Į šv. Liucijos šventę suvažiavo svečiai iš Mielupių bendruomenę Valkininkų, Vilniaus, Pamerkių, Alytaus, Naujųjų Valkininkų. Su malonumu klausėsi merginų kanklininkių ansamblio iš Alytaus muzikos mokyklos (vadovė Edita Radvilavičienė). Egzotišku instrumentu ,,Hang“ grojo Tomas Byčkovas, buvo liejamos žvakės iš natūralaus bičių vaško, senoviniu dzūkišku būdu. Susirinkę vaišinosi grikiniu pyragu, pyragaičiais su grybais, pečiuje keptomis bulvėmis su varške, ragavo įvairiausių saldumynų. Vakaro pabaigoje dalyviams buvo įteiktos žvakės, kurias liejo beveik visi susirinkusieji svečiai.

Norėčiau išskirti plataus susidomėjimo sulaukusią ,,Grikucio“ sodybos šeimininkės inicijuotą edukacinę programą ,,Grikio kelias“ skirtą mokiniams ir suaugusiems. Jos metu dalyviai supažindinami su grikių auginimo, kūlimo, malimo ir maisto iš grikinių miltų gaminimo paslaptimis. Visa tai siejama su Dzūkijos kaimo tradicijomis, išlikusiais autentiškais padargais, kulinariniu paveldu. Grikiai malami girnomis ir visus ypač domina šis seniau naudotas būdas grūdams malti. Miltai sijojami rėčiu, blynai kepami pečiuje, o jei pavyksta papjauti pjautuvu ar pamosuoti spragilu - džiaugsmas ir nauja patirtis pranoksta visus ,,lūkesčius“.

altBūtent dėl šių priežasčių ,,Grikucio“ sodyboje rengiami vakarai, susitikimai, parodos visada laukiami ir sukviečia daug žmonių.

Dalyvaudamas juose dažnai išgirsti įdomiausių autentiškų pasakojimų apie unikalias keliones, susipažįsti su įdomiais žmonėmis, pasiklausai įvairios ir dažnai retos muzikos,  ir svarbiausia – prisėdęs ant medinio suolo šalia kaimo moterėlės pasikalbi apie gyvenimą, padainuoji dzūkiškų dainų.

O tada... O tada su nekantrumu lauki kitų susibūrimų ir naujų įdomių pabendravimų ir susitikimų.

Juozas Širvinskas

Mielupio kaimo kompozitorius 

 
Pradžia Kultūra Mielupio kaimo metamorfozės

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien487
mod_vvisit_counterVakar640
mod_vvisit_counterŠią savaitę2707
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3688
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12071
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso841070

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 7
Tavo IP: 54.242.115.55
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją