Pradžia

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Ateities namai PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Trečiadienis, 16 Spalis 2013 09:57

Žmonijos istorija parodė, kad didžiausi ekonominiai persitvarkymai pasaulyje įvyksta tada, kai atsiranda ir susilieja naujos komunikavimo ir energijos technologijos. Komunikavimo technologija yra tarsi nervų sistema, kuri valdo ekonominį organizmą, o energija – tarsi kraujas, cirkuliuojantis politiniame kūne ir aprūpinantis jį maisto medžiagomis, gamtos dovanas paverčiant prekėmis, kad ekonomika gyvuotų ir augtų. Devynioliktame amžiuje garu varomos technikos įdiegimas į knygų spausdinimo amatą pavertė jį svarbiausia komunikavimo priemone pirmajai garo mašinų sukeltai pramonės revoliucijai valdyti.

Dvidešimtojo amžiaus pradžioje elektroninis komunikavimas (telegrafu ir telefonu) susiliejo su nafta varomais vidaus degimo varikliais ir pagimdė antrąją pramonės revoliuciją. Jeremy Rifkin knygoje „Trečioji pramonės revoliucija“ (2012) rašo, kad dvidešimt pirmame amžiuje internetinių komunikavimo technologijų ir atsinaujinančių energijų susijungimas pagimdys trečiąją pramonės revoliuciją, kai žmonės patys gamins žaliąją energiją (saulės, vėjo, geoterminę ar kitą) savo namuose ir ja dalinsis vieni su kitais išmaniaisiais elektros tinklais taip, kaip dabar dalinamės informacija internetu.

 

Ši ateities banga netolimoje ateityje ir mūsų namus pavers išmaniaisiais. Mobiliais telefonais ar kompiuteriais galėsime valdyti elektros tiekimą, visą integruotą namų elektros prietaisų sistemą ir elektronikos įrenginius. Tokių išmaniųjų namų pradmenis jau teko matyti Japonijoje. Turėsime tarsi universalaus distancinio valdymo „daiktų interneto“ rūšį. Pavyzdžiui, televizijos kanalus arba kavos aparatą galėsime įjungti ir išjungti rankos mostais. Tokią bevielio ryšio valdymo sistemą „WiSee“ kuria Vašingtono universiteto kompiuterių mokslininkai. Ši sistema pagauna ir atpažįsta mažiausius bevielio ryšio (wi-fi) mikrobangų, kuriomis jau dabar yra užpildyti mūsų gyvenamieji namai ir įstaigos, signalų pokyčius. Programinės įrangos algoritmai interpretuoja rankų arba kūno judesių sukeltus mikrobangų signalų dažnio pokyčius ir paverčia šiuos judesius į bevielių elektronikos įrenginių komandas.

Kadangi wi-fi mikrobangų signalai prasiskverbia pro sienas, WiSee sistema leis vartotojams valdyti elektronikos įrenginius visame pastate iš bet kurios vietos. Nereikės judesio jutiklių, kuriuos dabar žmonės naudoja, pavyzdžiui, įjungti šviesai arba namų apsaugai. Kai asmuo juda mikrobangų signalų pripildytoje aplinkoje, šis judesys kompiuteryje arba mobiliajame telefone dėl Doplerio efekto sukelia nedidelį mikrobangų signalų dažnio pokytį. Iš šio signalų dažnio pokyčio tyrėjų sukurtas  WiSee imtuvas supranta asmens rankų, kojų ar viso kūno judesių reikšmę, supranta, ko asmuo nori. Pavyzdžiui, asmuo, sėdintis karštą vasaros dieną kambaryje, gali rankos mostu įjungti oro kondicionierių arba kalbėdamasis viename kambaryje gali rankos mostu pritildyti televizorių kitame kambaryje. Išbandant šią sistemą buvo nustatyta, kad WiSee imtuvas teisingai reagavo į 94 proc. judesių.

Kiekvienas asmuo išbandymo metu  buvo identifikuotas tam tikrais programuotais judesiais. Toks identifikavimas leidžia išvengti, kad jūsų kaimynas nepanaudotų wi-fi signalų išjungti jūsų televizoriaus ar kitų įrenginių iš savo buto. Jis taip pat apsaugo, kad, pavyzdžiui, jūs neišjungtumėte šviesos kiekvieną kartą bandydamas nuvyti musę. Deja, išmaniuose namuose bus vis mažiau privatumo. Mes jau dabar esame vieši, kitiems pasiekiami, asmenys interneto ir mobilių ryšių tinkluose ir  būsime tokie vis daugiau. Išmanieji telefonai ne tik mums tarnaus, bet ir bus mūsų sekliai.

Šios technologinės naujovės atrodo yra fantastiškos ir kai kam labai patrauklios. Tačiau visos jos turi ir tamsiąją pusę, kuri visada nutylima. Kas būtų, jeigu dingtų elektra? Jokie įrenginiai neveiktų, neįeitume ar neišeitume net iš namų. O nutraukti elektros tiekimą, tyčia ar netyčia, yra taip paprasta. Be to, jau ir taip maudomės mikrobangų spinduliuotėje ir jos mūsų aplinkoje sparčiai daugėja, o biologinis mikrobangų poveikis sveikatai, ypač vaikų, yra pražūtingas (žiūr. http://esmogas.lt). Kokie jie užaugs? Japonų gydytojai jau dabar nustatė vaikų skaitmeninę demenciją (silpnaprotystę) dėl mobiliųjų telefonų ir kompiuterinių žaidimų poveikio. Jų smegenys jau yra neišsivystę. Kokios žmonių kartos gyvens tuose trečiosios pramonės revoliucijos pagimdytais išmaniaisiais elektros tinklais ir rankų judesiais valdomos elektronikos namuose? Sparčiai kuriami kompiuterių valdomi robotai, kurie jau dabar kai kuriose šalyse pakeičia daug žmonių atliekamų darbų, jie kalba ir tampa vis sumanesni. Robotų galimybės vis artėja prie žmogaus smegenų galimybių. Pažangiausias dirbtinis intelektas jau prilygsta keturmečio vaiko protui. Bet jei informacinių technologijų specialistai kurs silpnapročių žmonių kartas, tai tikrai artėsime prie debilus primenančių robotų.

Bet žmonija nebūtinai turi išlikti tokia, kokia ji yra dabar. Istorijoje yra daug pavyzdžių, kaip žlugo puikiausios visuomenės, neišsipildė daug ateities vizijų. Masinio naikinimo ginklų plitimas kartu su klimato kaitos ir naujų technologijų tamsiosios pusės grėsme gali sugriauti gražias dabartinės kartos ateities vizijas. Esame maži iš kosminių dulkių kilę hominidai mažyčiame Visatos plotelyje, unikalūs biologiniai stebuklai ir patys atsakome už savo laimę ir likimą.

Prof. Jonas Grigas

 
Pradžia

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien406
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę939
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14294
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843293

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 11
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją