Pradžia

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Grybų ir uogų šiemet mažiau PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 26 Liepa 2013 07:22

Grybai ir uogos šiemet varėniškių nedžiugina – sausi ir karšti orai vasaros pradžioje išdžiovino grybieną, tad voveraičių tiltų grybautojai nebeužtinka, o ir mėlynių užderėjo prasčiau, uogytės mažesnės. Pasidomėjome, ką kalba varėniškiai uogautojai ir grybautojai, taip pat supirkimo punktų savininkai.

Ką sako supirkėjai

Smulkūs Varėnos grybų ir uogų supirkėjai sako, jog kol kas sezono pradžia ne itin kokia. Uogų ir grybų superkama maždaug perpus mažiau lyginant su pernai metais. Vieno supirkimo punkto darbuotoja sakė, kad, jei pernai uogautojai atnešdavo po keturis kibirus uogų, šįmet atneša tik du.

Ji pasakojo, jog tik uogų iš pradžių buvo mažai, o, kai prasidėjo ir grybai, uždirbti uogų bei grybų rinkėjai turėtų panašiai kaip ir pernai, kadangi supirkimo kainos panašios.

 

Stambieji supirkėjai grybus ir uogas perka ne tik iš Lietuvos, bet vežasi ir iš kitų šalių - Latvijos, Baltarusijos, Rusijos.

UAB „Tandemus“ komercijos vadovas Vidmantas Budrikis sakė, jog kol kas šių metų sezono pradžia ne kokia, o kaip bus toliau - nežinia. „Saulė miškus išdžiovino, lietus dabar sudrėkino, bet naujo grybų dygimo kol kas nesimato, tad prognozės šiuo metu nekokios. O mėlynių derlius jau eina į pabaigą“, - sakė jis.

Kaip darydavo senoliai

Įdomu prisiminti ir senolių išmintį, ką jie kalbėdavo apie grybus, apie girių dievus. Senieji Dzūkijos grybautojai ir dabar dar prisimena senuosius girios dievus – Miškinėlį ir Samanėlį. Krašto etnografai pasakoja, kad Gudakiemio kaimo gyventojai anksčiau prieš eidami į mišką sukalbėdavo maldelę: „Miškinėli, Samanėli, aš girelės nekertu, aš lizdelių neplešiu, paukščių žvėrių nemušu, man kelio nepastok, mani girioj nevedziok, mano gryčios nekliudzyk ir girelėj nebaugyk“. Buvo tikima, kad grybavimas ir uogavimas sėkmingas bus tik tada, jei pirmąją uogą ar grybą paaukosi girios dievams.

Senesni žmonės sako, jog šiemet grybai neauga ir dėl šaltų naktų, kad voveraitės auga krūvomis, tai reiškia, kad grybams trūksta drėgmės ir metai bus negrybingi.

Galbūt kai kam padės ir senolių išmintis bei senieji prietarai: grybauti niekuomet nereikia eiti basomis kojomis. Sakoma, kad išėjęs grybauti basomis, namo pareisi tuščiomis pintinėmis, nieko neradęs. Grybautojas turi būti vyturys ir į mišką iškeliauti kartu su saule, nes vėliau išėję randa kitų užmatytus grybus, o tokie jau niekam nebetinkami – sukirmiję. Dzūkijoje dar ir šiandien tikima, jei pamatęs grybą jo neišrausi, jį sugrauš kirminai. Nereikia tikėtis, kad palikus mažą grybą, jis paaugs iki kitos dienos. Seni dzūkai sako, jei žmogaus akys grybą pamato, jis daugiau nebeauga, o lieka toks, koks buvęs.

Ką daro dzūkai

Ko gero liūdniausia tiems, ypač jauniems žmonėms, kurie tikėjosi vasarą įsidarbinti grybų ir uogų perrinkinėtojais supirkimo įmonėse. Bent kol kas tokio darbo pasiūlymų nėra daug – mažai grybų ir uogų, tad nėra poreikio ir papildomam įdarbinimui.

Kaip bebūtų, prekiautojų grybais ir uogom pakelėse bei turguose nemažėja, žmonės matyt yra pasiskaičiavę, kur jiems labiau verta parduoti surinktas miško gėrybes.

Eglė STIRBIENĖ

 
Pradžia

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien405
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę938
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14293
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843292

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 11
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją