Pradžia

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 23 Gegužė 2019

Koks mėgstamiausias jūsų sūris? PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 23 Rugpjūtis 2013 08:03

Pirmąkart Lietuvoje, Druskininkuose, vyko „Sūrių festivalis“, subūręs smulkiuosius sūrininkus ir valgytojus. Festivalyje dalyvavo daugiau nei 10 sūrininkų iš Dzūkijos, Aukštaitijos, Žemaitijos bei svečiai iš Lenkijos ir Latvijos. Visus šiuos smulkiuosius sūrininkus vienija bendra gyvo kaimo idėja, kurios pagrindas – glaudus ryšys ir pasitikėjimas tarp gamintojo ir valgytojo bei pagarba gyvuliui ir gamtai.

Festivalis prasidėjo Veronikos Povilionienės dainomis, kuri sakė: „Ot, va, bėda, o dainos apie sūrį lietuvių liaudis ir neturi“. Sūrininkui iš Kabelių Audriui Jokubauskui perkirpus simbolinę šieno virvę visi buvo kviečiami užeiti į kiemelį sūrių ragauti ir įsigyti.

Čia pat pievoje ganėsi ir avys iš Kabelių, papuoštos varpeliais, kūrybinėse dirbtuvėse kartu su vaikais vyko aitvarų gamyba, veikė skaitykla bei fotografuojančių moterų klubo paroda „Išsikraustymai“, kiemelį puošė ir didelis varinis puodas. Su malonumu siūlomus sūrius skanavo ir suaugusieji, ir vaikai, pastarieji galėjo sūrelius pasidaryti ir patys. Sūrininkas Robertas iš Žemaitijos didžiuliame puode gamino mocarelos sūrį, šį procesą su įdomumu stebėjo, o vėliau ir skanavo susirinkę festivalio svečiai. Lankytojai klausinėjo sūrininkų apie sūrių rūšis, jų gamybos procesą, apie sūrininkų ūkius ir tokį gyvenimo būdą.

Liepos saulės kaitroje ir vasario speige jie visi kartoja savo maldą – keltis, eiti pas gyvulius, melžti, gaminti sūrį, vėl eiti pas gyvulius, melžti... Šie sumanūs šeimininkai deda ant Jūsų stalo geriausia, ką duoda gamta. Su pasididžiavimu dirbdami savo darbą jie yra ryšys tarp gamtos ir Jūsų – valgytojų. Jie patys gano savo gyvulius, patys juos melžia, patys gamina sūrius. Jie – tai sūrininkai.

Apsilankiusieji galėjo įsigyti ir paragauti sūrininkų rankų darbo karvių, avių, ožkų pieno sūrių, taip pat ir jogurtų, karamelės, sviesto. Smulkieji sūrininkai atsivežė daugiau nei 50 įvairiausių rūšių sūrių - šviežių, brandintų, kietų ir puskiečių, saldaus pieno, džiovintų, fermentuotų, rūkytų ir keptų.

O lankytojų festivalis sulaukė labai daug, jau popiet daugelis sūrininkų buvo išpardavę visas atsivežtas gėrybes.

Festivalyje buvo galima sužinoti ne tik apie sūrius, bet ir įdomios informacijos apie gyvulių ganymo naudą. Dr. Onutė Grigaitė, Čepkelių rezervato vyriausioji ekologė, vykdo stebėjimus A. Jokubausko ganyklose, kur ganosi avys: „Paradoksalu, tačiau avys, ėsdamos viską, nesunaikina nieko. Ganykloje netgi daugėja augalų rūšių. Turbūt tas turtingumas pereina į pieną. Besiganydamos avys sukuria mini biotopus: kur ištrypta – auga smiltė, čiobrelis, kur spirų pabarstyta – azotą mėgstančios žolės, išgulėta ar numintas takas – saulėje kaitinasi driežas. Gamta nuolat keičiasi. Susidaro įspūdis, kad, kur ganosi avys - gamta turtingėja. Toje pačioje pievoje 2012 m. buvo suskaičiuota 41 augalų rūšis, 2013 m. - 51 augalų rūšis“.

Šalia esančioje kavinėje vyko ir sūrių degustacijos, jas pristatė sūrininkai iš Žemaitijos, Lenkijos ir A. Jokubausko sūrinė „Varinis puodas“ iš Kabelių. Degustacijų metų sūrininkai pasakojo apie sūrių gamybą – koks pienas, kokia temperatūra, kaip kuri rūšis daroma, kiek laiko brandinama, kokiose lentynose laikoma, kaip atsiranda skylutės fermentiniuose sūriuose, iš kur fermentai gaunami ir dar daugelis kitų įdomių faktų. Valgytojai buvo kviečiami uostyti, skanauti, lyginti degustuojamus sūrius, išrinkti sau skaniausią.

Festivalio organizatorius A. Jokubauskas kalbėjo: „Festivalis – tai erdvė bendrauti, prisiliesti prie sūrių, galimybė valgytojams pažinti sūrininkus - kas jie tokie, kaip atrodo, koks jų akcentas“. Kitas Varėnos r. sūrininkas, Valdas Kavaliauskas iš Dargužių, sakė, jog nori, kad sūrininkų, besivadovaujančių šūkiu „Pats melžiu, pats spaudžiu, pats maitinu“, daugėtų. Abu mūsų rajono sūrininkai pabrėžė, jog svarbiausia – gerbti save ir valgytoją.

A. Jokubauskas pasakojo, jog smulkieji sūrininkai kartu gražiai bendradarbiauja, dalinasi patirtimi, asociacija „Viva Sol“ organizuoja mokymus (nuo 2009 m. jų buvo daugiau nei 300 val.), tuomet bendraminčiai turi puikių progų pabendrauti: „Susitikti sunku dėl ūkių, bet bent kartą per metus vieni kitus pamatome, kurie toliau gyvename. O kai kuriuos kolegas matau kas savaitę, nes kartu prekiaujame“. Mūsų rajono sūrininkas sakė, kad festivalis pavyko, tik jiems, organizatoriams, klaidos „bado akis“, bet sulaukė ir daug komplimentų, kurie pamalonino: „Norėjome, kad sūrininkai susitiktų ir pabendrautų - pavyko, tik trumpai... Taigi, viskas, kas planuota, įvyko, bet kitais metais bus kokybiškiau“. Iš bendraminčių, festivalyje dalyvavusių sūrininkų, organizatorius sulaukė daugiausia teigiamų atsiliepimų, sūrininkai patenkinti jiems parodytu dėmesiu. „Nežinia, kaip sugebėsime jį išlaikyti ir išnaudoti bendruomenės vystimuisi“, - sakė A. Jokubauskas.

Sūrininkas teigė, jog vis daugiau Lietuvos žmonių domisi įdomesniais sūriais, renkasi juos ne tik iš prekybos centrų, bet nelabai žino, kas yra kokybiškas sūris, kokios jų rūšys, kuo sūriai turi skirtis vienas nuo kito ir pan. Žmonių noras įdomiau valgyti auga, tačiau šalia maitinimo, smulkieji sūrininkai turi vis labiau šviesti savo valgytojus.

Paklaustas, koks jo mėgstamiausias sūris, A. Jokubauskas atsakė: „Tas, kurį valgau su gerais draugais“.

Eglė STIRBIENĖ

 
Pradžia

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien154
mod_vvisit_counterVakar373
mod_vvisit_counterŠią savaitę1159
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3372
mod_vvisit_counterŠį mėnesį10228
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį15718
mod_vvisit_counterViso872221

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 16
Tavo IP: 54.234.227.202
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją