Pradžia Sveikata M. K. Čiurlionio paveikslo paieškos

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 23 Gegužė 2019

M. K. Čiurlionio paveikslo paieškos PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Trečiadienis, 21 Rugpjūtis 2013 07:07

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus darbuotojai, Ukrainoje ieškoję dingusio žymaus lietuvių dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslo „Baladė (Juodoji saulė)“, sugrįžo neaptikę jo pėdsakų, bet su viltimi.

1910 metais dingusio paveikslo paieškos vyko Ustyluho miestelyje, kur savo žmonos tėvonijoje gyveno paveikslą įsigijęs ir, kaip iki šiol manoma, jį iš Sankt Peterburgo į Ustyluhą išsivežęs kompozitorius Igoris Stravinskis.

„Kadangi dar neišnagrinėjome visos korespondencijos, mums lieka tokia abejonė ir viltis, gal jis net neišsivežė (paveikslo) į Ustyluhą, kuris dabar yra mažas pasienio miestelis. Sankt Peterburgas yra toks miestas, kur yra daugiau šansų, kad (paveikslas) galėtų išlikti. Ten Rusų muziejuje yra du (Čiurlionio) darbai - labai geros būklės „Nojaus arka“ ir labai gražus, bet blogesnės būklės „Preliudas“ iš paskutinio periodo. Tai gal dar kas nors atsilieps, kas galbūt matė ar žino...“, - viliasi Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.

Pasak jo, muziejus kol kas lieka su „Juodosios saulės“ reprodukcija. „Iš tikrųjų muziejininkus visą laiką jaudina ne tik detektyvinis aspektas, bet Čiurlionio kūrybos palikimo visuma. Mes visada pažymime, kokių paveikslų dar trūksta, kadangi tiek nedaug tos kūrybos išliko, per šešerius metus sukurtos, kad jinai daugiausia sukaupta mūsų muziejuje, jis daugiausia ir rūpinasi. Būtų smagu, jeigu iš kažkur gautume paramos tuose ieškojimuose“, - LRT televizijai sakė O. Daugelis.

Jis priminė, kad labai ilgai muziejaus kolekcijai trūko „Andante“ dalies iš „Piramidžių sonatos“, kurią prieš keletą metų muziejininkams pavyko parsivežti iš Olandijos sveiką ir gerai išlikusią.

„Visais pokario laikais buvo pažymima, kad I. Stravinskis turėjo paveikslą „Baladė (Juodoji saulė)“, bet būdavo tik labai fragmentiškos žinios - neaišku, ar jisai turėjo, buvo remiamasi įvairiais pasakymais“, - prisimena O. Daugelis.

Rusų kompozitorius modernistas I. Stravinskis (1882-1971) iš Rusijos emigravo į Vakarus, gyveno Šveicarijoje, Prancūzijoje, nuo 1939 m. - JAV, palaidotas Venecijoje (Italija).

Manoma, kad, persikėlęs gyventi į Šveicariją, M. K. Čiurlionio paveikslą „Juodoji saulė“ kompozitorius paliko Ustyluhe (Ukraina). Apie šį paveikslą I. Stravinskis ne kartą rašė ir savo laiškuose, taip pat ir 1912 metais, kai pomirtinės M. K. Čiurlionio dailės parodos vyko Vilniuje, Kaune, Maskvoje ir Sankt Peterburge.

ELTA

 
Pradžia Sveikata M. K. Čiurlionio paveikslo paieškos

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien149
mod_vvisit_counterVakar373
mod_vvisit_counterŠią savaitę1154
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3372
mod_vvisit_counterŠį mėnesį10223
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį15718
mod_vvisit_counterViso872216

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 14
Tavo IP: 54.234.227.202
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją