Pradžia Kultūra Meninio žodžio meistras Tomas Vaisieta

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 23 Gegužė 2019

Meninio žodžio meistras Tomas Vaisieta PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Antradienis, 24 Rugsėjis 2013 07:33

Varėnos viešosios bibliotekos Bibliografijos, informacijos ir kraštotyros skyriuje veikia spaudinių paroda „Dzūkijos karaliui – 80 metų“, skirta Lietuvos nusipelniusio artisto, Perlojos garbės piliečio Tomo Vaisietos (gimė 1933 m. rugsėjo 22 d.) 80-osioms gimimo metinėms paminėti.

Parodoje eksponuojami Tomo Vaisietos straipsniai, pokalbiai su aktoriumi, skelbti periodiniuose leidiniuose.

Viename savo straipsnyje „Iš visos širdies: už Perloją ir visą Lietuvą“ (Merkio kraštas. – 1996, spal. 8, p. 3) Tomas Vaisieta rašo: „Esu perlojietis. Gimiau Norulių kaime, Merkinės parapijoje. Pradiniai mokslai - Perlojos pradžios mokykloje (pasibaigus piemenavimo sezonui, vienas jų – net pas buvusį Perlojos Respublikos prezidentą J. Česnulevičių). Po to - Nedzingės progimnazija. Baigęs ją, įstojau į Miškų technikumą, svajojau tapti miškininku. Tėvai nebuvo visiškai atidavę prievolės valstybei, dėl to rajono Vykdomasis komitetas neišdavė man charakteristikos. Tais laikais tai buvo svarbiausias dokumentas, be jo technikumas negalėjo manęs laikyti nė vienos dienos. Laimė – Nedzingėje atsidarė vidurinė mokykla. Baigęs vidurinę, stojau ir įstojau į Konservatorijos teatrinį fakultetą. Kai baigiau, buvau pakviestas į Vilniaus akademinį dramos teatrą dirbti aktoriumi.“ Šiame teatre Tomas Vaisieta suvaidino daug įsimintinų vaidmenų, kaip antai: Sergejų A. Arbuzovo dramoje „Tai buvo Irkutske“, Isajevą – I. Turgenevo „Mėnuo kaime“, Satiną – M. Gorkio „Dugne“, Švitrigailą – B. Sruogos „Milžino paunksmė“, Skirgailą – V. Krėvės „Skirgaila“, vyskupą Bžozstauską - B. Sruogos „Kazimieras Sapiega“ ir kt.

 

Interviu su Juozu Lapieniu (Tomas Vaisieta kreipiasi į visą Lietuvą. – Iliustr. // Valstiečių laikraštis. – 2003, lapkr. 4, p. 9) Kristijono Donelaičio skaitovų konkurso laureatas kalbėjo: „Užkopęs į savo gyvenimo piliakalnį, apžvelgęs tolimus horizontus, pajutau, jog didelius turtus esu sukaupęs, - K. Donelaičio, A. Baranausko, Žemaitės, V. Krėvės, Maironio, B. Sruogos, J. Marcinkevičiaus ir kitų autorių rašytinę kalbą. Su šiais lobiais keliauju per svietą, dosniai dalydamas juos visiems, trokštantiems grožio“.

Pagal lietuvių literatūros klasikų ir dabartinių autorių kūrinius Tomas Vaisieta parengė keletą programų, su kuriomis išvažinėjo visą Lietuvą. Didžiulio pasisekimo susilaukė literatūrinės programos „Nusilenk savo žemei“ ir „Pasikalbėjimas su Lietuva“. Aktorius koncertavo JAV, Kanadoje, Baltarusijoje, Australijoje, Rusijoje, Lenkijoje. Per savo kūrybinį amžių surengė per 3000 koncertų. Už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei 2003 m. Tomas Vaisieta apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karinininko kryžiumi.

Parodoje taip pat pateikti Aldonos Andrašiūtės, Mildos Kniežaitės, Ritos Krušinskaitės, Leonardo Grudzinsko ir kitų autorių straipsniai apie Tomo Vaisietos gyvenimą ir kūrybinę veiklą.

Danutė Bluzmanienė ir Regina Butienė straipsnyje „Dainavos šalies kunigaikštis“ (Gimtinė. – 2002, bal. 1-30, p. 3) rašo: „Jis aukštas, tvirtai sudėtas, barzdotas. Žingsnis platus, didingas. Balsas vyriškas, galingas. Tikras kunigaikštis. Atgimęs Skirgaila ar Švitrigaila, o gal prezidentas iš Šilerio veikalo „Klasta ir meilė“? Kai jis vaidina, žiūrovus taip užhipnotizuoja, kad salėje niekas neabejoja matęs tikrą Lietuvos karžygį – kunigaikštį. Ilgai netyla plojimai... Kas jis? Tai plačiai žinomas ir žiūrovų mylimas aktorius Tomas Vaisieta“.

Parodą papildo ir nusipelniusio Lietuvos artisto Tomo Vaisietos jubiliejui skirta Elenos Glavickienės parengta biobibliografija, kuri supažindina su aktoriaus biografija, literatūra apie iškilų tėviškėną.

Elena Glavickienė

Varėnos viešosios bibliotekos Bibliografijos, informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja

 
Pradžia Kultūra Meninio žodžio meistras Tomas Vaisieta

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien131
mod_vvisit_counterVakar373
mod_vvisit_counterŠią savaitę1136
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3372
mod_vvisit_counterŠį mėnesį10205
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį15718
mod_vvisit_counterViso872198

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 10
Tavo IP: 54.234.227.202
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją