Pradžia

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Šimtąjį gimtadienį dzūkė sutiko šmaikštaudama PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 21 Birželis 2013 07:11

Kasčiūnų kaime, sodyboje ant sraunaus Merkio kranto gimusi ir beveik visą savo ilgą gyvenimą čia pragyvenusi Bronė Selvestravičienė šiemet sulaukė šimtojo pavasario.

Jau beveik dvi dešimtis metų dukros Stasės namuose Druskininkuose gyvenanti senolė, nors jau ir nėra stiprios sveikatos, bet savo jubiliejų sutiko šmaikštaudama, dainuodama ir dalindama įvairiausius patarimus.

Su šimtmečio jubiliejumi ją pasveikino, sveikatos ir giedrų dienų palinkėjo, gėlių ir dovanų įteikė Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Alvydas Valeiša, Socialinės paramos skyriaus vedėja Danutė Mazaliauskienė, Merkinės seniūnijos seniūnas Gintautas Tebėra bei VSDFV Varėnos skyriaus vedėja Ona Bražionienė.

Austine juosta krikšto mamą apjuosė varėniškis krikšto sūnus Kęstutis Barysas, kaip pats sako, šmaikštumu neabejotinai iš krikšto mamos bus užsikrėtęs.

Močiutė Bronė svečius sutiko ir išlydėjo dzūkiškais pašmaikštavimais ir pamokymais: „Raikia gyvenc, vaikai, protyngai, tai neraikės paskui grauščis“, - šypsojosi svečiams jubiliatė.

Spausdama rankose įteiktas gėles ir dovanas, nemokėjo paslėpti susijaudinimo ir džiaugsmo, kad jos gražios sukakties nepamiršo ne tik artimieji, bet ir jos gimtojo Varėnos rajono vadovas, ir seniūnas pasveikinti atvyko. „Dėkui, kad atlankėt, nepamiršot, linkiu ir Jum sulaukc šiciek metų...“, - negalėjo džiaugsmo ašarų sulaikyti jubiliatė.

Mamą globojanti dukra Stasė linksmą būdą neabejotinai paveldėjo iš mamos. Stasė Kvaraciejienė – aktyvi Druskininkų miesto saviveiklininkė, ansamblio „Stadalėlė“ dainininkė, šokėja ir pasakorė. Ji pasakoja, kad „mama iki senatvės buvo linksma ir darbinykė...“. Dėl nieko garsiai nesisielojanti, nors gyvenimas, žinom, tikrai nelepino.

Kad reikia gyventi taip, lyg rūpesčių nebūtų, su optimizmu, mamos ir savo požiūriu į gyvenimą dalijasi dukra. „Mamytės gyvenimas nebuvo rožėm klotas. Ištekėjus po 8 mėnesių jau tapo našle. Mano tėvelis buvo Ilginininkų kaimo seniūnas, 1941 m. liepos 13 d. jį drauge su kitais Merkinėje sušaudė. Tėveliui buvo 30 metų. Mama prašė vokiečių, kad leistų išsikasti. Po trijų dienų gavus leidimą, išsikasė tėvelį ir naktį parsivežus palaidojo Kasčiūnų kaimo kapinaitėse...“.

Šimtametė nieko nesmerkia, nekaltina. „Tokis buvo čėsas“, - sako.

Senolė Bronė kilusi iš ilgaamžių giminės. Jos mama sulaukė šimto keturių metų, tėvelis – devyniasdešimt šešerių, o brolis gyveno devyniasdešimt penkerius metus. Šeimoje jie buvo trise –vyresnis brolis ir jaunesnė sesuo.

Senolė baigė tik dvi klases Puvočių pradinėje mokykloje, o likusi našle sunkiai dirbo sodindama mišką, kolūkyje. Augino dukrą viena, tačiau gyvenimu niekada nesiskundė. Darbo nebijojo, viską dirbdavo dainuodama ir juokaudama. Kaip pati sako, „su šposais“. Viskas man gerai ir visi žmonys geri. An nieko neturu krybdos. Meskit smutnybį, o imkit veselybį, tai ilgiau gyvensit“, - pataria šimtametė.

Bronės Selvestravičienės darbštumą ir nenumaldomą potraukį austi šiandien liudija margaspalviai dukros namus puošiantys audimai – rankšluosčiai, lovatiesės. Šimtametė prisimena, kad jos jaunystės laikais jaunimas nešiojo tautinius rūbus. „Ir nuotekos antryt su tautiniais rėdydavos, o kai kurios ir šliūbų ėmė su tautiniais“. Dukra Stasė rodo išsaugotą mamos mergautinį sijoną, pasiūtą iš pačios austinio audeklo. „Mamytė priklausė jaunalietuvių organizacijai, o kadangi buvo nepamainoma šokėja ir daininykė, tai buvo pakviesta dalyvauc Kaunan surengton pirmon Dainų šventėn. Daina ir šokis lydėjo jų visų gyvenimų, net ir atsikėlus pas mani gyvenc in Druskininkus, šoko ansamblin „Suktinis“.

Šimtametė negali pasigirti gausia šeimyna, nes turi tik vieną dukrą, vieną anūką ir dvi proanūkes, tačiau didžiuojasi jais, nes jaučia artimųjų meilę, globą ir rūpestį.

Ji iki šiol puikiai prisimena kiekvieną svarbesnį savo gyvenimo ir giminės įvykį, nors negirdi, bet atsimena begalę dzūkiškų dainų, kurių tiek daug per ilgą gyvenimą išdainuota.

Močiutė Bronė – nenuspėjamo amžiaus, tartum metai jai būtų sustoję ties aštuoniasdešimtmečiu. Paklausta, kokia gi jos ilgaamžiškumo paslaptis, senolė Bronė šypsosi: „Raikia būc linksmai, niekam nieko negailėc ir daug dainuoc“.

Rūta Averkienė

 
Pradžia

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien380
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę913
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14268
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843267

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 7
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją