Pradžia Sveikata Trumpai...

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Trumpai... PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Pirmadienis, 27 Gegužė 2013 08:45

Kas apgins nuo mašalų?

Atšilę orai į Dzūkiją atnešė didžiausią gyventojų siaubą - pirmuosius pulkus upinių mašalų. Šiemet Nemune besiveisiančių kraujasiurbių ordos gali būti itin gausios, nes jiems naikinti valstybė ir vėl nesurado pinigų. Trečius metus iš eilės.

Mašalų pernai buvo daug, o šiemet jų gali būti dar daugiau, nes, nustojus mašalus naikinti, populiacija pastebimai išsiplėtė. Apsisaugoti nuo mašalų nėra jokių priemonių. Jų pilnas oras nuo ryto iki sutemstant, jie kankina žmones ir gyvulius. Yra tik vienas būdas apsisaugoti nuo mašalų - sunaikinti lervas, kol jos dar vandenyje, kol iš jų dar neišsirito skraiduoliai. Varėniškiai pinigų tam neturi. Neturi pinigų nusipirkti mašalus naikinančio preparato ir Druskininkų savivaldybė. Druskininkiečiams mašalų antplūdis dar baisesnis, trukdo poilsio ir turizmo verslui. Anot Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio, Aplinkos ministerija taip pat neturi už ką pirkti mašalų lervas naikinančio preparato. L. Budrio teigimu, kova su mašalais sėkmingai vyko tol, kol gyvavo apskritys, o kai jos buvo panaikintos, nebevykdomos ir kai kurios jų užduotys. Kovos su upiniais mašalais Dzūkijoje programos vykdytoja buvo Alytaus apskritis. Biologinis preparatas „Vectobac“ į Nemuną buvo pilamas prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos.

 

Ekokonteineriai

Lietuvoje kasmet daugiau kaip 2000 tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų vis dar išmetama kartu su kitomis atliekomis. Šios iniciatyvos organizatoriai teigia, kad „visa elektros bei elektroninė įranga yra žymima perbraukto konteinerio ženklu ir privalo būti šalinama atskirai nuo komunalinio atliekų srauto bei perdirbama. Irdama aplinkoje ji sunkiaisiais metalais bei kitomis pavojingomis medžiagomis užteršia vandenį, dirvožemį, o iš čia – augalus ir gyvūnų (taip pat ir žmonių) organizmus. Todėl visoje Lietuvoje netrukus bus pastatyta 1000 konteinerių šioms atliekoms mesti didžiausių lankytojų srautų sulaukiančiose vietose“. Šias ekotalpyklas galima pastatyti ir įmonėse bei organizacijose. Į konteinerius galima mesti daugybę smulkių, baterijų ir elektros energija maitinamų prietaisų, kurių dydis neviršija 50x40 cm, pvz., lygintuvai, keptuvės, telefonai, radijo aparatai, vaizdo žaidimai ir kt. Varėnoje toks konteineris yra pastaytas Varėnos seniūnijoje, J. Basanavičiaus g. 40, pirmojo aukšto fojė.

Mobilioji programėlė „Oi, pranešiu!“

Savarankiška visuomenine iniciatyva sukurta mobilioji programėlė „Oi, pranešiu!“, kurią gali parsisiųsti išmaniųjų telefonų savininkai (www.gamta.org) ir jos pagalba informuoti atitinkamas institucijas apie gamtai daromą žalą. Programėlė nuotrauką siunčia tiesiai iš pranešėjo buvimo vietos, taip pat galima sekti, kaip buvo sureaguota į pranešimą ir kada sutvarkyta, stebėti kitus pranešimus. Šios iniciatyvos globėja – garsi antropologė, gamtosaugininkė Birutė Galdikas.

 
Pradžia Sveikata Trumpai...

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien389
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę922
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14277
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843276

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 10
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją