Pradžia

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Šeštadienis, 23 Kovas 2019

Ūkininkavimo „pamokos“ PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 21 Birželis 2013 07:20

Kaip rajono tarybos nariai Juozas Baublys ir Kęstutis Budėnas „moko“ ūkininkę Marijoną Ciūnienę ūkininkavimo pagrindų, o jiems „padeda“ perlojiškė Dana Karalevičienė.

Ūkininkė Marijona Ciūnienė su vyru Jonu savo ūkį turi netoli Perlojos, nuo tarybinių laikų vadinamajame antrajame skyriuje. Taip jau susiklostė, kad šių ūkininkų kaimynai – iš vienos pusės Ona Beručkienė, gyvenanti Alytaus rajone, o iš kitos – perlojiškis Jonas Jonytis.

Nei O. Beručkienė, nei J. Jonytis patys žemės nedirba – jų nė karto nematė laukuose. Kaip ir kam jie nuomoja savo žemę, kaimynė M. Ciūnienė nelabai supranta, bet mato, kad laukuose sukiojasi ne šiaip sau kokie sodiečiai, o tituluoti žmonės: tai perlojiškė Danutė Karalevičienė (J. Jonyčio dukra), kuri yra Lietuvos žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Varėnos rajone, tai perlojiškis ūkininkas Juozas Baublys, kuris yra ir rajono tarybos narys, ir Žemdirbių asociacijos Varėnos skyriaus pirmininkas, ir Nenašių žemių asociacijos tarybos narys, ir  Žemės ūkio rūmų prezidiumo narys. Šiemet greta J. Baublio laukuose matyti besisukiojantis ir kitas rajono tarybos narys Kęstutis Budėnas. Bendrapartietis.

Turint tokius kaimynus, atrodo, vienas malonumas ūkininkauti – ir patarti gali, ir pasimokyti yra iš ko, nes užimdami tokias pareigas, bet kaip žemės nedirbs – tik gražiai, tik pavyzdingai.

Taip manau aš, sėdėdama redakcijoje už savo rašomojo stalo.

Bet visai taip nemano Marijona Ciūnienė ir pakviečia atvažiuoti pavaikščioti jos žemės paribiais. „Atvažiuokit ir pažiūrėkit, ką tie ponai daro – usnimis mus apleido, - piktinasi M. Ciūnienė ir dėsto savo bėdas. - Pernai kariavau, o šiemet – vėl tas pats. Vėjuotą dieną purškė J. Baubio darbininkas usnyną, nupurškė ir mano avižas, visas kraštas parudavo. Negi nesupranta, kad purkšti reikia ramią dieną, o ne tada, kai vėtra? O iš kitos pusės D. Karalevičienė tėvo žemėje šeimininkauja ir usnyną taipogi augina...“

Moteris, tikėdamasi pagalbos, paskambino ne tik į „Giružio“ redakciją, bet ir rajono vicemerui Alvydui Valeišai bei į rajono žemės ūkio skyrių.

Važiuojam į Perloją visa kompanija: vicemeras Alvydas Valeiša, žemės ūkio skyriaus vedėja Alė Baniūnienė, šio skyriaus vyr. specialistas Rimantas Žalimas. Pasirodo, M. Ciūnienės vargai su kaimynais šiems žmonėms seniai žinomi ir kasmet iškyla vis naujų. Savo kieme su vyru Jonu mus pasitikusi M. Ciūnienė veda parodyti O. Beručkienės usnyno (K. Budėno ar J. Baublio? – red.) ir pastarajam bepurškiant savo sunaikintų avižų galo. Visi matome – bandyta purkšti, usnių viršūnėlės nurudavusios, tačiau ir ne specialistui aišku, kad netrukus ji išleis šonines atžalas, sužydės ir išsės vėjas šią itin gają piktžolę. Klius ir Ciūnių laukams, taip, kaip kliuvo pernai. Vicemeras A. Valeiša žingsniais pamatuoja sklypus skiriantį usnyną – į plotį 10 vyriškų žingsnių prilygsta 10 metrų, visas plotas sudaro maždaug 15 arų. Piktžolių tiek daug, tad nereikia būti agronomu, kad suprastum, jog jas reikia mechaniškai sunaikinti – suarti ar pažeme nupjauti, kol dar nesužydėjo. „Aš savo pasėliuose piktžoles, jei kokia atsiranda, peiliuku išpjaunu, kad nesiveistų, - paprasta patirtimi dalijasi M. Ciūnienė. – O jie ką daro? Papurškė, kur kliuvo, kur nekliuvo ir viskas. Tik mums nuostolio vėl pridarė“. Rodo moteris parudavusį avižų pasėlio pakraštį – matom, nupurkšta.

Apeinam lauką, grįžtam keliuku į Ciūnių sodybą, o keliukas bendras, skiriantis jos ir J. Jonyčio žemę, kurioje, teigiama, šeimininkauja jo duktė Danutė Karalevičienė, Lietuvos žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Varėnos rajone (o gal J. Baublys, nes jo darbininkas, pasak M. Ciūnienės šiame lauke triūsia). Pavyzdys nekoks: visas keliuko pakraštys pastarosios valdose – usnių ir kitokių piktžolių sąžalynai, o paprastų ūkininkų Ciūnių pusėje – švaru.

„Patys matote, kas čia darosi, o pernai visas laukas buvo vienas usnynas, - pasakoja M. Ciūnienė, rodydama kairėn, į piktožolėtą lauką. – Preėjusiais metais pakelėj elektrikai krūmus išpjovė, prie pat mūsų sodybos Jonyčio pusėj stirksojo krūvos medžių šakų ir krūmokšnių, peržėlusių piktožolėmis, bet jie nesitvarkė ir dėmesio nekreipė į mano skundus.“ A. Baniūnienė papasakojo, kad tuos krūmynus praėjusių metų rugsėjo pradžioje sutvarkė Varėnos seniūnija.

Pavarčius valdininkų raštus, rašytus prieš metus, akivaizdu, kad kai kurie valdininkai mato ne tai, kas yra, o tai, ką nori matyti. Maždaug tuo pačiu metu M. Ciūnienė gavo du atsakymus į savo skundus, kuriuose prašė sudrausminti kaimynus, kad šie neprižiūri pasėlių ir sėja piktžoles. Mero Elvino Jankevičiaus pasirašytame rašte nurodoma, kad rugsėjo 6 d. O. Beručkienė buvo prižadėjusi per dvi dienas nušienauti pikžolėtą plotą, tačiau nuvykus rugsėjo 11 d. vaizdas nebuvo pasikeitęs - konstatuota, kad usnynas nenušienautas, tik dalgiu pakapotos usnių viršūnės 50 cm aukštyje, čia piktžolės paliktos ir toliau augo. Kadangi seniūnija neturi galių bausti netvarkingų ūkininkų, raštas buvo nusiųstas Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM specialistui Alvydui Jurgelevičiui. Jis tą pačią situaciją įvertino priešingai ir M. Ciūnienė gavo šios tarnybos Alytaus regioninio skyriaus vedėjo Giedriaus Urbelionio (pagal varėniškio specialisto A. Jurgelevičiaus pateiktus duomenis) atsakymą, kad pagal gautą informaciją buvo atliktas O. Beručkienės lauko įvertinimas ir „nustatyta, kad 2012 09 14 lauke palikta ražiena, galulaukių ir priemiškio piktžolėtumo dydis nekelia jokio pavojaus. Laukas nėra apleistas. Žemės savininkė informavo, kad žemė yra ir bus dirbama. Patikrinimo metu laukas, galulaukiai ir pamiškė buvo fotografuojami. Nuotraukos saugomos“. Raštas baigiamas perspėjimu: „Ateityje, prieš rašydami Valstybinei augalininkystės tarnybai raštus dėl neprižiūrimų žemės plotų, labai prašome tuo patiems įsitikinti“. Bet M. Ciūnienės ir ir augalų apsaugos specialisto nuotraukos skiriasi.

„Kaipgi šitaip gali būti?“ – nesuprato M. Ciūnienė ir vėl kreipėsi į merą. Buvo sudaryta komisija, kuriai vadovavo tuometinis rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Jonas Kalanta. Tuomet situacija buvo įvertinta principingai ir žinia apie neprižiūrėtus pasėlius pasiekė Nacionalinę mokėjimo agentūrą. Šios specialistai nustatė Geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) reikalavimų neatitikimus ir informavo, kad bus pritaikyta sankcija – sumažintos išmokos už pasėlius. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM Alytaus regiono skyriaus specialistai pagal ATPK 107 str. 1 d. skyrė baudą, o šio skyriaus vedėjas G. Urbelionis patikino merą: „Jei O. Beručkienė nesiims priemonių kovai su piktžolėmis, bus taikomos pakartotinės ATPK sankcijos“.

Atėjo kiti metai, prasidėjo naujas augalininkystės sezonas, bet, kaip matome, požiūris į žemę ir kaimynus nesikeičia. Tik sunku suprasti, kas tai – piktavališkumas ar atsainiai dirbant deklaruojami pasėliai tikintis gauti už juos išmokas?

Atsiprašęs M. Ciūnienės, avižas atsėti žadėjo K. Budėnas, pasisakęs, kad jis deklaruoja greta esantį žemės plotą, o tą pačią dieną, kai lankėmės Ciūnių ūkyje, laukuose sutiktas J. Baublys irgi pažadėjo žemės ūkio skyriaus vedėjai A. Baniūnienei atsėti purškalais sunaikintas avižas ir suarti piktžolyną.

Trečiadienį M. Ciūnienė patvirtino, kad usnynas prie jos pasėlių sukultivuotas, o avižos atsėtos. Nors pradžioj to geranoriškumo kaip ir nebuvę – K. Budėno tėvas atvežęs du maišus avižų ir nutrenkęs, dar ir teismais pagrasinęs. Tačiau moteris buvo atkakli. O ankstyvą praėjusio penktadienio rytą po laukus jau vaikščiojęs J. Baublys, su kuriuo moteriškė dar pasikalbėjo, ir viskas buvo padaryta.

Tačiau J. Jonyčio pusėj, kur po laukus vaikštinėja ir D. Karalevičienė, o kai traktoriumi dirba jo žmogus, ir J. Baublys, niekas nepasikeitė: kaip augo usnys pakelėj, taip ir tebeauga.

Romana Vaičkutė

 
Pradžia

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien205
mod_vvisit_counterVakar544
mod_vvisit_counterŠią savaitę2969
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3688
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12333
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso841332

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 9
Tavo IP: 54.90.204.233
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją