Pradžia

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Vytautas Didysis ir Varėna arba Kodėl didžiuojuosi, kad esu varėniškis PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 26 Liepa 2013 07:59

Varėnoje, 1418 m. vasario 19 d. rašytame laiške Vytautas išaiškina Didžiajam Magistrui savo santykius su Didžiuoju Maskvos kunigaikščiu ir pakartoja anksčiau išsakytą Didžiajam Magistrui priekaištą dėl 10 metų taikos bei paaiškina, kodėl taip ilgai jam nerašė.

Varėna, 1418 m. vasario 19 d.

Aleksandras, kitaip Vytautas, Dievo malone Didysis kunigaikštis Lietuvos ir Rusios ir kt.

Garbusis pone Magistre! Mums atėjo Jūsų laiškas, kuriame Jūs mums rašote, kaip mes elgtumės Jūsų atžvilgiu, jei Jūs susijungtumėte su netikinčiaisiais ir t.t. ir kaip mes Jums taptume nepalankūs, kadangi mums nieko neparašėte ir kt.

Pirma, turite žinoti, kad dabar jau praėjo vieneri metai, kai šiuo metu Maskvos Didysis Kunigaikštis, mūsų žentas, pas mus du kartus buvo atsiuntęs savo vyriausiąjį patarėją ir mums siūlė, kad mes su juo pasirašytume tam tikrą susitarimą ir būtent prieš Jūsų ordiną, kaip kad Jūs kalbate apie Naugardukiečius ir Pleskoviečius, vadindami juos savais, Jūsų ordinui tai būtų nelygiavertis susitarimas. Į tai mes atsakome, kaip kad mes nesudarytume susitarimo, išskyrus tuomet, jei jie būtų mūsų krikščioniškojo tikėjimo, nes kitaip bet koks susitarimas mums būtų netinkamas. Po to dar, kai mes jam pasiūlėme savo reikalavimus, tai jis pasiuntė savo pasiuntinį pas Pleskoviečius, kuris, kaip mus teko išgirsti, nukeliavo dar toliau pas Livonijos magistrą, kad ten mums skirtus reikalavimus įvykdytų, ir mums nepritarė, kad ordinas su jais, netikinčiais, išvien būtų ir susitartų. Ir šią kalbą mes perdavėme Ascherode kontūrui; tai jis mums pasakė, kad Ordinas sudarė taiką su Pleskoviečiais dešimčiai metų. Tuo klausimu ir mes sakėme, kad jei tik bus Dievo valia, per trumpą laiką tarp mūsų ir Ordino turėtų būti sudaryta amžina taika, net jei per tuos dešimt metų Ordinas ką gaus iš tų netikinčiųjų ir skleis Kristaus tikėjimą, tam duoti šie vyrai, ir Jūsų Ordinas buvo įkurtas skleisti tikėjimą, kurį mes taip pat, dėkojame Dievui, čia mūsų krašte skleidžiame. Žinoma, tie, kuriuos vienija draugystė, turi vienas kitam padėti, kai kitam reikia pagalbos – tai joks stebuklas. Tačiau kai kažkas krikščionių tikėjimo su netikinčiais prieš šalia esančių tikinčiųjų valią susitaria, tai mums atrodo netinkama ir nepatogu. Be to, dar ir laiškai taro mūsų nutrūko. Mes sakėme Ascherode kontūrui, kad Jūsų magistras mums neberašo, todėl ir mes jam neberašome ir t.t. Net jei magistrui atrodė, kad kurį laiką tarp mūsų ir Ordino buvo iškilusi nemalonė, betgi laiškai ir naujienos čia ir atgal tarp mūsų keliaudavo, kaip tarp kaimynų; ir juolab dabar viskas turi būti palankiau, kadangi turime Jums gerų naujienų. Ir Jūs rašėte, kad Jūsų ir Jūsų vyriausiojo maršalo laiškanešys ir pasiuntiniai buvo priversti grįžti, kadangi iš jų buvo atimti laiškai ir t.t. Mes apie tai nieko nežinome. Gal galite mums parašyti, kur tai įvyko, mes apie tai pasiklausinėsime, ir tuos, kurie tai padarė, nubausime, nes pasiuntiniai turi keliauti laisvai. Surašyta Varėnoje šeštadienį prieš Šv. Apaštalo Petro sosto dieną, aštuonioliktaisiais metais. Adresuota: Garbiajam ponio Mykolui Kochmeisteriui, Vokiečių ordino Didžiajam Magistrui. Nedelsiant išgabenta iš Ragainės Šv. Petro sosto dieną septintą valandą prieš pietus. Gauta ir išsiųsta iš Labguvos tą pačią dieną dešimtą valandą iš po pietų. Gauta ir išsiųsta iš Karaliaučiaus pirmadienį devintą valandą prieš pietus. Gauta ir išsiųsta iš Brandenburgo trečiadienį po Šv. Petro sosto dienos dvyliktą valandą per pietus. Gauta ir išsiųsta iš Balgos penktą valandą po pietų tą pačią dieną. Gauta ir išsiųsta iš Elbingo Šv. Mato dieną devintą valandą prieš pietus.

 

Švitrigailos laiškas iš Varėnos

Vienas iš to metų įdomesnių ir svarbesnių to meto Lietuvai įvykių – tai Varėnoje išsisprendęs Vytauto Didžiojo ir Švitrigailos konfliktas. Vytautas visuomet Lietuvoje turėjo didelę opoziciją. Jogaila ir Vytautas - pusbroliai, Švitrigaila – Jogailos brolis. Visi galimais ir negalimais būdais, jei taip galima pasakyti apie viduramžius, jie kaunasi dėl valdžios, turtų ir galybės. Švitrigaila nuolat kėsinasi į Vytauto sostą, jis - irgi kunigaikščių kraujo. Visi ieško sąjungininkų: tai Rusios, tai Ordino, tai Lenkijos žemėse. Turint omenyje, kad savo interesų, kaip susilpninti kaimynus, t. y. Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę, turi tiek Lenkija, tiek Rusia, tiek Ordinas, vis kurstantis prieš Vytautą žemaičių kunigaikščius. Visi dėl savo galybės žaidžia su visais – tai ieško sąjungininkų, tai vieni kitus apgaudinėja, tai taikosi.

Politika visais laikais tokia pati. Kuo ne landsbergiai su brazauskasi, kuo ne socdemai su konservatoriais ir įvairiais liberalais, o juk likusi ir ta pati Rusija, ir Vokietija, atsiprašau, - ES, ir Gudija, o dar pridėkim Jungtines Amerikos Valstijas...

Bet grįžkim į 1420 m. Aukščiausias Vytauto Didžiojo ir Švitrigailos konflikto taškas. Pasklinda žinia, kad Vytautas ruošiasi Švitrigailai kirsti galvą!

- Čia, kaip Rolando Pakso apkalta?

- Na, ne. Daug baisiau, - komentavo varėniškis istorikas Audrius Saulynas.

- Įsivaizduokit - krikščioniškoje valstybėje vienas kunigaikštis kerta galvą kitiems. Pirmiausia, tai greičiausiai specialiai paleistas gandas, nes jei jau Švitrigailą būtų reikėję tais laikais nužudyti, tai būtų miręs „sava mirtimi“, t. y. nunuodytas, netyčia nuskendęs. Bet čia į konfliktą reaguoja ir krikščionys kaimynai – Jogailos Lenkija, Kryžiuočių ordinas. Prasideda spaudimas abiems pusėms ir čia laimi Vytauto diplomatija. Beje, po Vytauto Didžiojo mirties Švitrigaila vis dėlto tampa Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu.

Kunigaikštis Švitrigaila savo laiške Varėnoje prisiekia laikytis visų pasižadėjimų, duotų Vytautui per karalių Jogailą.

Mes, Boleslovas kitaip Švitrigaila Dievo malone Kunigaikštis Algerdaitis ir t.t. pareiškiame turėdami dėmesin visus čia esančius ir išdėstome. Kaip maloniausiam Vladislovui, Dievo malone Lenkijos karaliui ir t.t. broliui ir mūsų maloniausiam iškiliausiam kunigaikščiui Aleksandrui, kitaip Vytautui, Dievo malone, didž. Lietuvos kunigaikščiui ir t.t. šviesiausiam, mieliausiam ir brangiausiam mūsų broliui, mums laisvai suteiktas pasitikėjimo garantas, kad privilegijų laišką, ir sutarties kurias viešpats didysis kunigaikštis mums garantavo, pranešame, kad visų sutarties; dalių, skyrių, išlygų, sąlygų ir punktų privalėsime laikytis, paisant ir laikantis formos šiame garantiniame laiške išdėstytų. Tikrai šių privilegijų, laiške ir sutartyje, visose jos punktuose, skyriuose, išlygose, sąlygose, uoliai, nuoširdžiai, tvirtai laikysimės, ir niekas pats, kaip nors kokiu būdu, ar slaptai prieštarausime. Visiems paskelbiame, kas jau yra minėta, kad bet kokiam šio laiško, raidės ir turinio prieštaravimui, jis turėtų to paties valdovo karaliaus, kad bet kurį baroną, mūsų pasitikėjimu, galėsime mes perspėti, kaltinti, už priešiškus veiksmus, didž. kunigaikščio nurodymu, taip pat gerbiamiems tėvams, arkivyskupui ir vyskupams, šiame laiške patarti ekskomunikuoti, bausti bet kuriomis bažnytinėmis cenzūromis. Kantriai kiekvienam ir visiems mes patys, savo laisva valia, šiuo laišku įsipareigojame laikytis iki tol, visa, kas išdėstyta su savo padariniais bus išpildyta. Šiuo savo antspaudu, apgalvotai patvirtinu šį laišką.

Duota Varėnoje Šv. Lauryno šeštadienį 1420 metais.

(Laišką išvertė Merkinės dekanas, teologijos mokslų daktaras Robertas Rumšas)

 
Pradžia

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien380
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę913
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14268
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843267

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 8
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją