Pradžia Nelaimės ir nusikaltimai Smalkės – klastingos žudikės

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Penktadienis, 22 Kovas 2019

Smalkės – klastingos žudikės PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Antradienis, 21 Spalis 2014 08:54

alt

Prasidėjus šildymo sezonui ir ėmus intensyviai kūrenti krosnis, padaugėja apsinuodijimų smalkėmis. Per penkerius metus dėl apsinuodijimo smalkėmis šalyje mirė 7 žmonės. Daugiausiausiai – 2013 metais (82 apsinuodiję gyventojai). Per metus apie 100 žmonių dėl šios priežasties patenka į ligonines. Daugiausia apsinuodijimų smalkėmis buvo užfiksuota 2010 metais (162 gyventojai), o mažiausiai – 2013 metais (82 apsinuodiję gyventojai). 

 

Vėsiuoju metų periodu patalpose, kuriose kūrenamos krosnys ar naudojamos nesaugios dujinės viryklės, kyla pavojus apsinuodyti smalkėmis. Smalkių gali atsirasti, kai krosnyje dega malkos ir nėra geros ventiliacijos, nevalyti dūmtraukiai ar apgriuvusios ir netvarkingos krosnys. Ugniagesiams tenka gelbėti ir dėl dujinių katilų smalkėmis apsinuodijusius žmones. Gyventojai mano, kad jeigu įsirengė naują vandens ar patalpų šildymo dujinį katilą, tai apsinuodijimas smalkėmis negresia. Deja, anglies monoksidu apsinuodijama ir naujos statybos butuose, kuriuose įrengta moderni šildymo dujomis sistema. 

Smalkės, patekusios į nevėdinamas patalpas, užteršia orą, kuriuo kvėpuojant ir įvyksta intoksikacija. Beje, anglies monoksidas net 200 kartų greičiau nei deguonis jungiasi prie hemoglobino, esančio eritrocituose, ir blokuoja jų galimybę pernešti deguonį. Dėl deguonies trūkumo žmogus pradeda dusti: pirmiausia pažeidžiamos smegenys ir centrinė nervų sistema, taip pat pakenkiama kepenims, raumenims, kaulams bei kitoms žmogaus organizmo sistemoms. Smalkės yra labai klastingos: bespalvės, beskonės, bekvapės.

Apsinuodijimo pasekmės priklauso nuo smalkių koncentracijos ir laiko, kiek žmogus praleidžia patalpoje. Jei smalkių koncentracija ore didelė, per kelias minutes žmogų gali apimti snaudulys, jis gali netekti sąmonės. Neretai gaisruose žuvę žmonės būna randami lovose, nepabudę iš miego.

Norint išvengti nelaimių, reikėtų prieš prasidedant šildymo sezonui patikrinti krosnis ir židinius, įvertinti ventiliacinės sistemos efektyvumą. Krosnies sklendę visiškai uždaryti galima tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Draudžiama šildyti patalpas dujinėmis viryklėmis ir orkaitėmis. Taip pat reikėtų nepalikti garaže užvestų automobilių, juos šildyti reiktų lauke. Rekomenduojama įsigyti smalkių (anglies monoksido) detektorių. Šie detektoriai gali būti įrengiami prie lubų ar grindų. Jei patalpoje padidėja smalkių koncentracija, jie siunčia garsinį signalą ir užsidega raudona lemputė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad smalkėmis apsinuodijusį asmenį reikia išnešti į gryną orą, atsagstyti drabužius, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jei kvėpavimas sutrikęs arba asmuo nustoja kvėpuoti, būtina atlikti dirbtinį kvėpavimą ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento VPPV Visuomenės informavimo ir analizės skyrius

 
Pradžia Nelaimės ir nusikaltimai Smalkės – klastingos žudikės

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien37
mod_vvisit_counterVakar640
mod_vvisit_counterŠią savaitę2257
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3688
mod_vvisit_counterŠį mėnesį11621
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso840620

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 7
Tavo IP: 52.91.221.160
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją