Pradžia Sveikata Įveikite baimę

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Įveikite baimę PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Pirmadienis, 27 Gegužė 2013 08:26

Medikai: gimdos kaklelio vėžio patikros programos rezultatai kol kas netenkina

Lietuvoje jau devintus metus vykstančios gimdos kaklelio vėžio patikros programos rezultatai medikų kol kas netenkina. Dėl menko informuotumo ir iš jo kylančios baimės moterys vis dar vengia lankytis pas ginekologą bei atlikti net ir nemokamus tyrimus, kurie padėtų šią onkologinę ligą laiku nustatyti ir gydyti.

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos (LAGD) inicijuotas tyrimas rodo, jog Lietuvos moterys ne tik nepakankamai žino apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV), kaip pagrindinį gimdos kaklelio vėžio sukėlėją, bet ir stokoja motyvacijos reguliariai tirtis.

 

„Gimdos kaklelio vėžys yra viena iš nedaugelio onkologinių ligų, kurios priežastis šiandien yra žinoma. Pagrindinis šios ligos sukėlėjas yra didelės onkologinės rizikos ŽPV. Nors gimdos kaklelio vėžys yra antra labiausiai paplitusi moterų lyties organų onkologinė liga Lietuvoje, tyrimas parodė, kad pusė moterų net nežino, kas yra pagrindinis šios ligos sukėlėjas“, - sako LAGD prezidentė Daiva Vaitkienė.

Būtent savalaikis ŽPV nustatymas leistų medikams pastebėti pakitimus dar ikivėžinėje stadijoje bei sėkmingai juos kontroliuoti, tačiau vengdamos lankytis pas ginekologą bei atlikti tyrimus moterys užkerta tam kelią.

„Profilaktiniai tyrimai, padedantys nustatyti šiuos pakitimus, yra labai svarbūs. (...) Šiuos tyrimus moterys gali atlikti apsilankiusios pas ginekologą. Vis dėlto apklausos rezultatai parodė, kad profilaktiškai pas ginekologą lankosi tik pusė moterų“, - apgailestavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Akušerijos ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Nadišauskienė.

Pastebima, jog moterys vengia lankytis pas ginekologą ne tik dėl jaučiamo diskomforto, bet ir baimės, jog gydytojas ras sveikatos sutrikimų.

„Gerai besijaučianti moteris bijo išgirsti, kad turi sveikatos problemų. Juk dažnai iš moterų, ypač jaunų, girdime, kad jeigu nebuvai ligonis, tai apsilankęs gydymo įstaigoje juo tapsi“, - situaciją komentuoja D. Vaitkienė.

Tačiau medikai primygtinai ragina moteris tikrintis pasinaudojant programos teikiamomis galimybėmis, o esant reikalui - ir papildomai.

Pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu Lietuva yra tarp pirmaujančių valstybių Europoje. Dėl šios ligos kasmet miršta net iki 400 moterų. Europos Sąjungos valstybėse gimdos kaklelio vėžio problema jau prarado aktualumą.

Medikai teigia, kad sergamumas gimdos kaklelio vėžiu dažnai priklauso nuo šalies ekonominės padėties, ir vadina jį nepasiturinčių regionų liga.

Lietuvoje ŽPV tyrimai atitinka pasaulinį lygį ir yra nemokami vykdant gimdos kaklelio vėžio patikros programą, kurioje gali dalyvauti moterys nuo 25 iki 60 metų amžiaus.

Parengė R.V.

 
Pradžia Sveikata Įveikite baimę

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien418
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę951
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14306
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843305

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 21
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją