Pradžia Sveikata Kaip tavo sveikata, tėti?

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Šeštadienis, 23 Kovas 2019

Kaip tavo sveikata, tėti? PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 28 Birželis 2013 07:11

Nemažai lietuvių neskuba pas gydytojus ir į juos kreipiasi tik tada, kai jau prispiria tikra bėda ir pradeda kamuoti rimtos ligos. Itin didelė dalis jų – vyrai, ypač vyresnio amžiaus. Daugelis jų mano, jog kalbėti apie savo sveikatos problemas ir negalavimus yra nevyriška.

Nepakankamas vyrų dėmesys savo sveikatai linksniuojamas ir vykdomų prostatos vėžio prevencijos projektų rezultatuose. Nuo 2012 m. lapkričio po Lietuvą keliaujanti mobili prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos laboratorija jau pirmajame šio projekto etape nustatė itin didelį sergamumą prostatos ligomis. Pavyzdžiui, pirminiais tyrimų duomenimis, padidintas prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekis kraujyje Šiaulių rajone buvo nustatytas beveik 11 proc. pasitikrinusių vyrų, Ukmergės rajone – beveik 14 proc., Širvintų rajone – net 18 proc. pacientų. Statistika teigia, kad daugiau nei 60 proc. pacientų, kurie į gydytojus kreipiasi jau rimtai sunegalavę, dažniausiai išgirsta vėlyvųjų stadijų prostatos vėžio diagnozę. Deja, visiškai išgydyti šios stadijos vėžio jau nebeįmanoma.

Vyrai garsiai kalbėti vengia ne tik apie „vyriškus“ susirgimus. Gėdos jausmą, nenorą skųstis ir net baimę išgirsti blogus tyrimų rezultatus daugelis vyrų maskuoja pasiteisinimais, jog lankytis pas gydytojus neturi laiko, yra ir svarbesnių reikalų, todėl šeimos ir artimųjų paskatinimas susirūpinti sveikata jiems gali būti gyvybiškai svarbus.

Net jei pats žmogus niekuo nesiskundžia, kai kuriuos dalykus, pavyzdžiui, atminties sutrikimus, pablogėjusį regėjimą, sutrikusio kraujospūdžio požymius, gali pastebėti ir artimieji. Habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, urologas, profesorius Balys Dainys teigia, kad artimiesiems vyrus reikia paskatinti, padrąsinti ir įtikinti, jog tikrintis sveikatą privalu, nes ligos pasekmės vėliau paliečia ne tik pačius vyrus, bet ir jų šeimas.

„Turiu pasakyti, kad artimieji labai padeda. Moterys yra pastabesnės. Jos pastebi, kad vyras įėjo į tualetą, o srovė čiurlena vos vos, kai anksčiau kaip Niagaros krioklys šniokšdavo. Moterys labiau rūpinasi ir savo, ir vyro, ir šeimos sveikata. Jas galima už tai pagirti. Jos atveda vyrus, juos užregistruoja pasitikrinimui“, – pasakoja profesorius B. Dainys.

Jam antrina ir po truputį gerėjančia situacija džiaugiasi „Fielmann“ optikos salono gydytoja oftalmologė Jolita Vailionienė.

„Pastebėjome, kad vyrų atsakomybė dėl savo sveikatos auga. Vyresni vyrai – vis dažnesni svečiai optikose. Pastaruoju metu vis daugiau jų ateina patys, o ne, kaip buvo įprasta seniau, tik lydimi žmonų ar suaugusių vaikų. Galima spėti, jog įprotis „skolintis“ akinius iš šeimos narių ar tiesiog „susitaikymas“ su prastu regėjimu po truputį jau išgyvendinamas“, – teigia ji.

Parengė R.V.

 
Pradžia Sveikata Kaip tavo sveikata, tėti?

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien191
mod_vvisit_counterVakar544
mod_vvisit_counterŠią savaitę2955
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3688
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12319
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso841318

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 13
Tavo IP: 54.90.204.233
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją