Pradžia Sveikata Lytinio auklėjimo nėra

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Ketvirtadienis, 23 Gegužė 2019

Lytinio auklėjimo nėra PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Penktadienis, 18 Spalis 2013 08:23

Naujausias šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumo moterims tyrimas dešimtyje Europos Sąjungos šalių atskleidė – Lietuvoje moterų reprodukcinės teisės ginamos silpniausiai. Lytinė reprodukcinė sveikata bei teisės (LRST) mūsų šalyje neišskiriamos tarp politikos prioritetų, visuomenei ir jaunimui trūksta informacijos apie reprodukcinę sveikatą bei kontracepciją.

LR Vyriausybė nėra parengusi LRST strategijos, įstatymo projekto ar programos, į kurią būtų įtraukti šeimos planavimo ar kontracepcijos klausimai. Barometro tyrimo rezultatai atskleidė, kad būtent dėl nepakankamo politikų dėmesio bei mažai Vyriausybės remiamų informavimo kampanijų visuomenė gauna nepakankamai informacijos apie lytinę reprodukcinę sveikatą, šeimos planavimą.

„Vyriausybė neskiria pakankamai dėmesio LRST, šeimos planavimui ir kontraceptinių priemonių prieinamumui, į šiuos klausimus jautriai reaguojama dėl Katalikų bažnyčios įtakos. Būtina kurti LRST politikos sistemą, padėsiančią įveikti paplitusius mitus ir klaidingus įsitikinimus dėl kontraceptinių priemonių vartojimo bei mažinti neplanuotų nėštumų skaičių“, – akcentuoja Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė.

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija 2007 m. patvirtino Rengimo šeimai programą, mokytojams skirtas gaires. Šiuose dokumentuose teigiama, kad kontracepcijos priemonių naudojimas priskiriamas antrinei prevencijai, nukreiptai į rizikos grupėms priklausančius asmenis.

„Būtinas visuomenės bei jaunimo sveikatos mokymas bei lytinis auklėjimas, kurio tikslas – rizikingos lytinės elgsenos keitimas bei žalos sveikatai mažinimas. Mokykloje tokio lytinio auklėjimo beveik nėra, o lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programos gairėse deklaruojami klerikalų suformuluoti ir šiuolaikinio mokslo nuostatoms prieštaraujantys mitai apie kontracepcijos įtaką sveikatai ir vaisingumui“, – pabrėžia Vytautas Klimas, Medicinos mokslų daktaras, gydytojas ginekologas. „Siekiame alternatyvios, išsamios, mokslu grįstos lytinio ugdymo programos, kuri padėtų jauniems žmonėms priimti tinkamus sprendimus, susijusius su jų lytiškumu ir sveikata“, – akcentuoja E. Kuliešytė.

„Nepakanka to, kad šiuolaikinių kontracepcijos priemonių yra vaistinėse. Būtinas mokslo įrodymais pagrįstas visuomenės ir ypač jaunų porų bei jaunimo sveikatos mokymas apie šiuolaikinių efektyvių šeimos planavimo metodų ir priemonių naudą žmonių sveikatai bei visuomenės gerovei. Reikalingas specializuotas reprodukcinės sveikatos paslaugų teikėjų – šeimos gydytojų, gydytojų akušerių ginekologų, slaugytojų mokymas, kaip teikti individualias šeimos planavimo konsultacijas pacientams. Šių priemonių įgyvendinimui nepakanka atskirų asmenų ar nevyriausybinių organizacijų iniciatyvos. Tam reikalingas valdžios supratimas ir politinė valia. Reikalinga valstybinė reprodukcinės sveikatos politika, grįsta šiuolaikiniais medicinos mokslo įrodymais“, – dabartinę Lietuvos padėtį sveikatos srityje komentavo gydytojas V. Klimas.

Apie šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumo moterims vertinimą

Tyrimas 2012 m. birželio mėn. – 2013 m. vasario mėn. atliktas dešimtyje ES šalių – Bulgarijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Lietuvoje. Šalys vertintos vadovaujantis aštuoniomis politinėmis kryptimis ir gairėmis: LRST politikos ir strategijos kūrimu bei vykdymu; visuomenės, jaunimo švietimu apie LRST ir kontracepcijos priemones; sveikatos priežiūros specialistų švietimu ir mokymu; individualių konsultacijų ir kokybiškų paslaugų teikimu; kontracepcijos kompensavimo schemomis; diskriminacijos prevencija; moterų įgalinimu per kontracepcijos priemonių prieinamumą.

 

 
Pradžia Sveikata Lytinio auklėjimo nėra

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien131
mod_vvisit_counterVakar373
mod_vvisit_counterŠią savaitę1136
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3372
mod_vvisit_counterŠį mėnesį10205
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį15718
mod_vvisit_counterViso872198

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 11
Tavo IP: 54.234.227.202
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją