Pradžia Sveikata Medikų žinios apie rankų higieną itin menkos

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Medikų žinios apie rankų higieną itin menkos PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Antradienis, 23 Liepa 2013 08:02

Higienos instituto specialistai nustatė: prieš apžiūrėdami, tirdami ir gydydami ligonius Lietuvos medikai per retai dezinfekuoja rankas, o jų žinios apie rankų higieną menkos

Rankų higiena yra pagrindinė priemonė, padedanti išvengti infekcijų. 2011 m. Baltijos regiono atsparumo antibiotikams tinklas (BARN) inicijavo projektą, kuriuo buvo siekiama pagerinti ligoninių personalo rankų higienos įgūdžius. Projekte dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Švedijos ir Rusijos, Sankt Peterburgo ligoninių gydytojai, slaugytojai bei slaugytojų padėjėjai.

Tyrimas atskleidė ir tai, kad šalies medikams trūksta žinių apie rankų higieną. Pavyzdžiui, kad pirštinių nereikia mūvėti atliekant tam tikrus darbus, – matuojant paciento pulsą, kraujospūdį ar tiekiant maistą, projekto pradžioje žinojo tik 4,8 proc. medikų, projekto pabaigoje žinančiųjų skaičius padidėjo tik iki 14,7 proc.. O, kad svarbiausia priemonė infekcijoms sutramdyti – rankų higiena – prieš mokymus nurodė tik 12,7 proc. medikų, po mokymų – vos 25 proc.

Taip pat medikų buvo klausiama, kas jiems trukdo dezinfekuoti rankas. „Daug medikų teigė, jog jie mažai sunaudoja antiseptiko dėl to, kad mūvi vienkartines pirštines. Tačiau mokslo tyrimais įrodyta, kad pirštinės nuo infekcijų plitimo ne visuomet apsaugo. Infekcija pernešama jas maunantis nešvariomis, nedezinfekuotomis rankomis. Pirštines galima pradurti, be to, yra mikrobų, kurie gali prasiskverbti pro pirštinių poras“, – teigia R. Markevičė.

Po mokymų net trečdalis medikų vis tiek teigė, jog nedezinfekuoja rankų, nes mūvi pirštines, kitas trečdalis tikino, jog neturi laiko, o likę aiškino, kad antiseptikas kenkia odai. Akivaizdu ir tai, kad nors higienos norma griežtai draudžia medikams darbe puoštis žiedais, apyrankėmis, laikrodžiais, dirbti su lakuotais nagais, jie šių draudimų nepaiso.

Specialistė mano, jog tokiam elgesiui įtakos turi ir tai, kad pas mus antiseptikas nėra pakankamai prieinamas, pavyzdžiui, reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose dažniausiai jo yra tik prie paciento lovos, kriauklės, jis atvežamas kartu su procedūrų vežimėliu, kituose skyriuose – išdėliotas dar rečiau. Tuo tarpu, pavyzdžiui, Švedijos reanimacijos palatose, kuriose yra trys lovos, antiseptikas išdėliotas net 14 vietų.

„Ilgą laiką buvo akcentuojama, jog norint išvengti infekcijų, ligoninėse būtina užtikrinti švarą, – dezinfekuoti baldų, sienų ir grindų paviršius. Tik Lietuvai tapus nepriklausoma medikams pradėtas diegti modernus, mokslo tyrimais pagrįstas požiūris apie infekcijų prevencijos principus gydymo įstaigose. Ir šis požiūris jau įteisintas teisės aktais, normomis. Kadangi dažniausiai infekcijų sukėlėjai plinta per nešvarias rankas, svarbu tinkama medikų rankų higiena. Dabar nesame tokioje pačioje situacijoje, kaip prieš dvidešimt metų, tačiau pastaraisiais metais Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad elgsenos pokyčiai vyksta labai lėtai“, – situaciją apibendrino Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovė dr. R. Valintėlienė.

Specialistai mano, kad medikų elgesys greičiau keistųsi, jeigu pacientai primintų, jog prieš apžiūrėdami jie nedezinfekavo rankų, ar yra pasipuošę žiedais, laikrodžiais, apyrankėmis ar nulakavę nagus.

Parengė E.S.

 
Pradžia Sveikata Medikų žinios apie rankų higieną itin menkos

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien380
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę913
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14268
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843267

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 8
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją