Pradžia Sveikata Tikrintis krūtis - būtina

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Antradienis, 26 Kovas 2019

Tikrintis krūtis - būtina PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Giružis   
Pirmadienis, 29 Liepa 2013 07:38

Krūties vėžio tema žiniasklaidoje rašoma išties daug. Tačiau ar šis informacijos srautas pasiekia tikslą keisti moterų elgseną ir ar skatina jas imtis prevencinių priemonių? Vasarą atlikta moterų apklausa atskleidė: daugiau nei trečdalis Lietuvos moterų nėra linkusios reguliariai atlikti krūtų savityrą ar tikrintis pas gydytoją profilaktiškai.

Visuomenės apklausos duomenimis, 20 proc. moterų krūtų nesitikrina, nes mano, jog tai joms neaktualu, 11 proc. moterų krūtis tikrinasi tik jausdamos nemalonius simptomus, o beveik 6 proc. respondenčių nurodė nerandančios laiko nueiti pas gydytoją.

„Patirtis rodo, kad net ir žinodamos grėsmingą onkologinių susirgimų statistiką moterys netiki, kad šios ligos gali paliesti ir jas. Faktas, kad viena iš dešimties Lietuvos moterų suserga krūties vėžiu“, – sako Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja chirurgė onkologė Daiva Gudavičienė.

 

Krūties vėžys yra ta liga, kurią moteris gali pastebėti pati. Tačiau tik nedidelė dalis (16 proc.) apklaustųjų atsakė, kad jos pačios krūtis tikrinasi savarankiškai namuose, o penktadalis – arba namuose, arba pas gydytoją. Tyrimo duomenimis, profilaktiškai tikrintis krūtų labiausiai nėra linkusios moterys iki 29 m. amžiaus. „Pradėti reguliariai tikintis krūtis reikėtų jau nuo 25-30 m. Tačiau jei šeimoje yra buvę krūties ar kiaušidžių vėžio atvejų, ypač jei giminaitės susirgo būdamos jaunos, apie patikrą reikėtų pagalvoti jau dvidešimties“, – situaciją komentuoja gydytoja m. dr. D. Gudavičienė.

Krūtų savityra padeda anksčiau nustatyti ir sėkmingai gydyti krūties vėžį, todėl gydytojai skatina ir moko, kaip moterys galėtų krūtis pasitikrinti pačios. Naudingos informacijos gausu ir žiniasklaidoje. Tačiau gydytoja onkologė pastebi, kad ne kiekviena moteris, net ir perskaičiusi ar iš gydytojo išgirdusi, kaip reikia atlikti krūtų savityrą, sugeba tinkamai pasitikrinti krūtis.

Siekiant išmokyti moteris tikrintis krūtis, sukurta programėlė išmaniesiems įrenginiams – „Breast Test“, sulaukusi ir medikų pripažinimo. „Labai teigiamai vertinu šią iniciatyvą. Skaudu, kuomet moterys ateina su kiaušinio dydžio augliais vien dėl to, kad anksčiau neapsižiūrėjo, neapsičiuopė krūtų. Kartais moterys nežino, kaip tai padaryti, kartais tiesiog bijo ar nepasitiki savo jėgomis“, – kalba D. Gudavičienė.

Programėlė „Breast Test“ suteikia galimybę sekant vizualiai pateikiamus mokomuosius krūtų savityros žingsnius patikrą atlikti namuose. Joje demonstruojama, kurias vietas ir kokius tiksliai judesius atliekant galima tikrinti krūtis. Atlikus savarankišką patikrą, įtartinų gumbelių formavimosi vietas galima pažymėti – tai naudinga lankantis pas gydytoją.

Tiesa, savityra neturėtų likti vienintelis patikros būdas: „Nors reguliari savityra padidina ankstyvos diagnostikos tikimybę, kiekviena moteris turėtų apsilankyti pas gydytoją bent kartą per metus profilaktiškai. Radus naują sustandėjimą krūtyje ar užsičiuopus darinį pažastyje, būtina kreiptis į gydytoją. Krūties vėžys dažniausiai nebūna skausmingas ligos pradžioje. Tad tikrai nereikia laukti, kol liga bus tiek pažengusi, kad prasidės fizinis skausmas. Nuo gydytojo kabineto ir krūtų tyrimų moteris dažnai atbaido baimė, kad pasitikrinusi krūtis ji ar gydytojas gali rasti naviką. Tačiau reikėtų žinoti, kad gydymo sėkmė priklauso nuo ankstyvos diagnostikos. Todėl užsisukus darbų rate reikėtų pagalvoti apie prioritetų perskirstymą – juk neturint sveikatos nebus geriau nei jūsų karjerai, nei artimiesiems, nei jums pačiai“, – kalba D. Gudavičienė.

Birželio mėnesį atliktoje apklausoje dalyvavo 548 aštuoniolikos metų ir vyresnės Lietuvos moterys.

 
Pradžia Sveikata Tikrintis krūtis - būtina

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien422
mod_vvisit_counterVakar533
mod_vvisit_counterŠią savaitę955
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3991
mod_vvisit_counterŠį mėnesį14310
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso843309

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 24
Tavo IP: 54.198.92.22
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją