Pradžia Švietimas Kokia laukia ateitis žaidžiant Dievą?

„Giružis“ - Varėnos krašto bendruomenės laikraštis

Šiandien:_Penktadienis, 22 Kovas 2019

Kokia laukia ateitis žaidžiant Dievą? PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Romana   
Antradienis, 21 Spalis 2014 09:20

altJonas Grigas

Nanotechnologijų, biologijos ir genų inžinerijos, informacinių technologijų, dirbtinio intelekto, naujų medžiagų, mikroelektronikos ir robotų susiliejimas reiškia, kad jau nereikia laukti natūralios atrankos mūsų gyvenimo pakeitimui. Bibline prasme jau tapome dievais. Galime judėti daug didesniais greičiais nei žmogaus ar arklio greičiu. Galime judinti uolas, išdžiovinti ežerus, sukurti dykumas ir keisti klimatą, dėl kurio vidutinė temperatūra jau šį šimtmetį gali pakilti 6 – 80 C. Galime kalbėti su žmonėmis bet kuriame pasaulio krašte, galime skraidyti.

 Žmonijos istorijoje iškildavo ir žlugdavo valstybės ir civilizacijos. Bet dabar mokslinės fantastikos romanai ir filmai teigia, kad keičiasi žmogaus prigimtis. Devynioliktame amžiuje Čarlzo Darvino (Charles Darwin) evoliucijos hipotezė sudrebino žmogaus sukūrimo koncepciją, pakirto pažodinę biblinę interpretaciją ir kai kurių žmonių tikėjimą. Žmonės pradėjo taikyti stipriausių išgyvenimo principą plačiau ir su žalingiausiomis pasekmėmis. Buvo pateisinamas rasizmas, liaupsinamas karas kaip gamtos dėsnio tęsinys.

Dabar esame ties dar viena praeities ir ateities takoskyra ir sunku numatyti visas jos pasekmes. Mes jau ne tik tiriame pasaulį, bet galime keisti mūsų esminę žmoniškąją prigimtį. Kitais žodžiais tariant, mes neturime laukti Dievo arba natūralios atrankos. Rėjus Kurzveilas (Ray Kurzweil) knygoje „Nepaprastumas yra arti“ (The Singularity Is Near) rašo: „Suprantant informacijos procesus, sudarančius gyvybės pagrindus, pradedame išmokti perprogramuoti mūsų biologiją taip, kad beveik visiškai išnaikintume ligas, stulbinančiai pratęstume žmogaus galimybes ir gyvenimo trukmę.“. Ir tai ne vien dėl biologijos mokslų pasiekimų. Susiliejimas ir sinergija keleto technologijų — ypač nano–, bio–, informacinių, trimačio spausdinimo, mikroelektronikos, dirbtinio intelekto, naujų medžiagų ir robotų technikos - kuria technologinę revoliuciją.

Tai bauginantis dalykas, ypač kontekste vykstančių kitų pokyčių, tokių kaip ypatingų galių individai ir suskilusio pasaulio su vis galingesnėmis valstybėmis, kurios nepaiso visuotinai pripažįstamų vertybių ir principų. Pažvelkime į didžiausią gėrį, kuris gali atsiskleisti iš šių naujų galimybių.

Vienas iš technologinės revoliucijos požymių yra implantai ir pažangūs protezai, kurie grąžina į gyvenimą amputuotomis kojomis kareivius arba sergančius kojų paralyžiumi asmenis. Smegenyse implantuota mikroschema valdo dirbtinę ranką. Smegenų implantas surenka paciento smegenų signalus, dekoduoja juos ir per sąsają su kompiuteriu judina dirbtinę ranką. Tikimasi, kad greitai dirbtinės rankos bus judinamos belaidžiu būdu. Sergančių kojų paralyžiumi judesių atstatymas yra kitas tikslas.

Įmonė Braingate kuria sietį tarp smegenų ir kompiuterio, kuri leistų matyti akliesiems. Implantas smegenyse susijęs su akiniais, panašiais į saulės akinius. Šie akiniai kuria aplinkos vaizdus ir tiekia informaciją mikroschemai smegenyse, sukurdami jausmą, kad aklasis mato.

Egzoskeletai yra kitas išradimas, kuris didina žmonių fizines galimybes. Juos sudaro prie kareivio kojų pritvirtintos konstrukcijos, elektra valdomos variklių ir hidraulikos, kurios leidžia kareiviams nešti sunkius iki 110 kilogramų krovinius. Šie egzoskeletai sukurti padidinti kareivių galias. Kaip smegenų implantai padidina protines galias, taip egzoskeletai padidina fizines galias. Egzoskeletai padės ir vyresniems žmonėms vaikščioti ir pakelti sunkesnius daiktus, pagerindami jų gyvenimo kokybę. Protezai integruojami į žmogaus kūną. Smegenų ir mikroschemų sietys suteiks antžmogiškas savybes, padidindamos stiprumą ir greitį, suteikdamos anksčiau neturėtų funkcijų. Pavyzdžiui, signalai iš smegenų gali būti siunčiami aplenkiant pažeistas stuburo smegenų sritis, bet jie sužadina motorų valdomus neįgalių rankų ar kitų galūnių nervus.

Tobulėjant galūnių pakeitimo technologijoms žmonės gerins savo fizines asmenybes panašiai, kaip jie tai dabar daro kosmetinėmis operacijomis. Ateityje akių tinklainės implantai leis matyti naktį, o nervų implantai sukurs pranašesnę atmintį arba pagreitins mintis. Neuromedikamentai leis žmonėms ilgiau susikaupti ir padidinti mokymosi galimybes. Visos šios jau kuriamos technologijos padidins žmonių judrumą bei protines ir fizines galimybes geriau prisitaikyti prie realaus pasaulio situacijų. Šiomis technologijomis daugiausia domisi kariškiai.

Žmonių galimybes labai padidina sparčiai plintantys robotai. Telefono išradėjas Aleksandras Belas (Alexander Graham Bell) išrado telefoną norėdamas padėti kurčioms žmonai ir dukrai. Geriausią robotų kūrėją Silicio slėnyje (JAV) Vilovą Geridžą (Willow Garage) sukurti robotą įkvėpė neįgalus draugo sūnus. Dabar žmogaus pavidalo robotas yra šalia jo ir padeda jam gyventi beveik normalų gyvenimą.

Didžiausias iššūkis yra padaryti robotus panašesnius į žmogų. Robotai pasižymi geresnėmis už žmonių mechaninėmis galimybėmis, kurios leidžia idealiai atlikti rutiniškus darbus. Pramoniniai robotai pakeitė daugelį gamybos sričių. Daugiau nei 1,2 milijono pramoninių robotų dirba pasaulyje. Bet dauguma jų yra uždaryti į narvą ir neturi sąlyčio su žmonėmis, nes roboto rankos mostas gali užmušti žmogų. Jie užprogramuoti atlikti judesius nustatytu greičiu tam tikram tikslui. Jie puikiai gamina sudėtingiausias mikroschemas, surenka automobilius ir yra pranašesni už žmones drausmingumu ir tikslumu atlikti nustatytą užduotį. Jie dirba kenksmingose aplinkose. Kitų žmonių globa yra kita svarbiausia robotų sritis. Jie turi reaguoti į sensorinius prisilietimus, sugebėti paduoti puodelį kavos jo nesutraiškant ir jautriai reaguoti į visus žmogaus judesius. Robotų kūrėjai stengiasi suteikti jiems visus žmonių sugebėjimus ir mokymosi galimybes. Nors dar yra ilgas kelias iki Frankenšteino, net to nesuprasdami mes jau žaidžiame Dievą.

Tačiau technologijoms sparčiai tobulėjant, tokiu pat greičiu naikinama aplinka. Ir neaišku, kas bus ateityje laimėtojas. Kas iš to, jeigu pasaulį valdys mašinos, kurios vykdys visas žmonių užgaidas, kai tikroji žmonių prigimtis yra rezultatas evoliucijos, kuri išugdė mums poreikį sunkiai dirbti. Kokia yra ateitis tų, kurie, atitrūkę nuo gamtos, pilkai vegetuos dirbtiniu maistu ir falsifikuotomis pramogomis? Fiziniai kūnai taps ištižę, kai protezinės galūnės taps norma, nes žmogui nereikės raumenų. McDonaldo sumuštiniai bus prabanga lyginant su mašinų gaminamu dirbtiniu maistu. Kai seksas taps seksu su mašinomis, visa kita taps tik žmonių riedėjimu į pakalnę. Pasaulis keičiasi, bet ar į gerą – matysime vėliau.

 
Pradžia Švietimas Kokia laukia ateitis žaidžiant Dievą?

Vieta Jūsų reklamai

Čia galėtų būti Jūsų reklama
Galimi skydelių matmenys: 160x80 px

Reklama

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien496
mod_vvisit_counterVakar640
mod_vvisit_counterŠią savaitę2716
mod_vvisit_counterPraeitą savaitę3688
mod_vvisit_counterŠį mėnesį12080
mod_vvisit_counterPraeitą mėnesį18577
mod_vvisit_counterViso841079

Šiuo metu naršo (20 minučių duomenys): 9
Tavo IP: 54.242.115.55
,

Klausimėlis

Kurį metų laiką mėgstate labiausiai?
 

Rėmėjai

Dėkojame rėmėjams:
Reklaminis skydelis

Svetainę kūrė: D. Blažukienės Kompiuterių studija „Alfakompiuteriai“ - kompiuterių remontas, svetainių kūrimas, apmokymai ir paskaitos

Joomla! yra atvirojo kodo programinė įranga, kuriama ir platinama taikant GNU/GPL licenciją