Internetui – 50 metų

0
61

Prof. Jonas Grigas

1969 m. spalio 29 d. Kalifornijos universiteto profesorius Leonardas Kleinrokas įsigijo kompiuterį ir su grupele studentų padarė pirmąjį žingsnį kuriant kompiuterių tinklą, kuris patikimai dirbtų atominio karo atveju. Atominė bomba gali pažeisti bet kurią ryšio liniją, todėl reikėjo sugalvoti, kaip sujungti kompiuterius į tinklą, kad informacija galėtų keliauti bet kuria iš daugelio ryšio linijų ir būtų nepažeidžiama.
Pradžioje tai buvo uždaras kelių universitetų ir JAV Gynybos ministerijos kompiuterių tinklas. Jis pavadintas ARPANET. Pirma vieša tinklo demonstracija įvyko 1972 metais. 1983 metais ARPANET pasidalijo į du tinklus: MILNET – karinių užduočių vykdymui ir ARPANET – civilinių. Vėliau abu tinklai buvo tarpusavyje sujungti ir naujas darinys pavadintas Internetu.
Internetas pradžioje buvo sveikintas kaip palaima žmonių lygybei ir švietimui, bet vėliau išryškėjo ir jo tamsioji pusė. Dabar juo naudojasi daugiau kaip keturi milijardai pasaulio žmonių. „Internetas demokratizuoja pasaulį“, – sako dabar sulaukęs 85 metų L.Kleinrokas. „Aš įsivaizdavau žmones, bendraujančius su kompiuteriais arba kompiuterius, bendraujančius su kompiuteriais, ne žmones, bendraujančius su žmonėmis“, – sako L.Kleinrokas.
„Tai modernus gero vardo tinklas. Iššūkis yra padaryti jį etišku ir atsakingu. Anonimiškumas yra dviašmenis kardas“, – sako L.Kleinrokas. Jis kaltina verslininkus, kurie platina nereikalingus dalykus, pažeisdami privatumą dėl naudos. Dabar ištisos valstybės ir galingos korporacijos „daro didelius blogus dalykus“, – teigia L.Kleinrokas.
Jis apgailestavo, kad nenumatė įdėti į interneto pagrindus geresnio naudotojų ir duomenų failų autentiškumo patvirtinimo. „Tai būtų leidę išvengti tamsiosios interneto pusės“, – sakė jis. Bet jis yra optimistas dėl to, kad interneto bėdas išspręs šifravimas ir kitos inovacijos. „Aš manau, kad interneto nauda yra daug didesnė už žalą; aš neišjungčiau interneto. Internetas tapo pagrindinė žmonių bendravimo priemonė, o tai nėra mažai“, – pažymėjo profersorius.
Pažymėdami interneto gimimo 50 – metį, interneto draugijos technologijos vadovo Olafo Kolkmano nuomone, internetas yra tik „triukšmingas paauglys. „Internetas padarė daugiau gero nei blogo. Didžiausias iššūkis mums dorojantis su didžiosiomis globalaus ryšio problemomis yra kartu su vonios vandeniu neišpilti ir kūdikio“, – sako O.Kolkmanas. Apie tai rašo „AFP – Relaxnews.“

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: