Nelaukite krizės

0
110

Vaiko teisių apsaugos gynėjai ragina šeimas kreiptis pagalbos, jei susiduria su vaikų auginimo ir auklėjimo problemomis bei nelaukti, kol pateks į gilią krizę

Tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Jankūnaitė pabrėžia, kad pasikeitęs ir netinkamas vaiko elgesys signalizuoja apie pagalbos šeimai poreikį. Tokiais atvejais būtina išsiaiškinti vaiko elgesio, savijautos pokyčių priežastis, kurios gali būti dėl įtampos namuose ar mokykloje, bendravime su tėvais ar draugais. Gali būti ir kelios pasikeitusio ir (ar) netinkamo vaikų elgesio priežastys.
„Jei vaikus, ypač paauglius, auginančios šeimos susiduria su sunkumais, pavyzdžiui vaikas bėga iš namų, yra nedrausmingas, konfliktiškas, kartais vartoja alkoholį, bėga iš pamokų – tai požymiai, liudijantys apie rimtas problemas, kurias šeimoms pačioms ne visada sekasi išspręsti. Tokiais atvejais šeima gali kreiptis į savivaldybės Bendruomeninius šeimos namus, psichologą psichikos sveikatos centre, ar specialistus (psichologą, socialinį pedagogą) vaiko ugdymo įstaigoje ar kt., bei Tarnybą ar jos teritorinius skyrius“, – sako J. Jankūnaitė.
Pasak specialistės, dažnai su psichologiniais ir kitokiais sunkumais šeimos susiduria per skyrybų procesą ar iš karto po jo (vyksta suaugusiųjų konfliktai dėl nepavykusių santykių, dėl vaiko auklėjimo, bendravimo su vaiku ir kt.).
„Labai svarbu neįtraukti į nesutariančių suaugusių konfliktą vaikų. Jei suaugusieji nežino, kaip elgtis tokiose situacijose, kad vaikai patirtų kuo mažiau streso, problemų visada galima ieškoti nemokamos psichologo pagalbos, jei trūksta informacijos, pakonsultuos Tarnybos specialistai, pavyzdžiui, Tarnybos Pagalbos vaikams linijos konsultantai“, – pažymi J. Jankūnaitė.
Pasak specialistės, savivaldybėse esantys Bendruomeniniai šeimos namai teikia kompleksinę pagalbą problemų turinčioms šeimoms: pozityviosios tėvystės mokymus, psichosocialinę pagalbą, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrines paslaugas ir kt.
J. Jankūnaitė sklaido visuomenėje sklandančius mitus apie tai, kad pagalbos dėl vaikų auginimo ir auklėjimo prašančios šeimos gali „užsitraukti Tarnybos nemalonę“ kaip neva stokojančios socialinių įgūdžių pačios spręsti iškylančias problemas. Pasak jos, į Tarnybą besikreipiančioms šeimoms bus suteikta informacija, konsultacija, kaip reikėtų elgtis vienu ar kitu atveju, jei reikalinga šeima gali būti nukreipta į paslaugas / pagalbą teikiančias įstaigas / organizacijas.
„Gali būti, jog kai kurie suaugusieji tikrai bijo pasakyti specialistams, kad šeima susiduria su tam tikrais sunkumais auginant vaikus, nes turi mitais apipintą požiūrį: jei kreipsiuosi pagalbos, atims vaikus. Tai netiesa. Beje, prašant konsultacijos galima ir neprisistatyti“, – pabrėžė J. Jankūnaitė.
Tarnyba turi dvylika teritorinių skyrių: po vieną kiekvienoje apskrityje ir po vieną Vilniaus bei Kauno miestuose. Į minėtus skyrius galima kreiptis telefonu, elektroniniu paštu arba atvykus (iš anksto suderinus susitikimo laiką). Kontaktus galima rasti paspaudus nuorodą: www.vaikoteises.lt/struktura-ir-kontaktai/kontaktai/teritoriniai-skyriai/ (reikėtų pasirinkti skyrių pagal gyvenamosios vietos savivaldybę).
Pasak specialistės, suaugusieji dėl vaikų (jei nori pasikonsultuoti ar pranešti apie vaiką, patiriantį smurtą, pasikonsultuoti dėl pagalbos vaikui ir šeimai galimybių ir kt.) gali kreiptis ir į Tarnyboje veikiančią „Pagalbos vaikams liniją“. „Pagalbos vaikams linija“, kai reikalinga kitų įstaigų ar organizacijų pagalba, besikreipiančiojo sutikimu, inicijuoja ir organizuoja tolesnės pagalbos vaikui teikimą ar nukreipia į tuos, kas atitinkamas paslaugas teikia.
Su „Pagalbos vaikams linija“ galima susisiekti dviem būdais:
Telefonu per „Vaikų liniją“: nemokamu telefono numeriu 116 111 į vaikų ir suaugusiųjų (skambinančiųjų pranešti apie vaiką, kuriam reikia pagalbos arba pasikonsultuoti) skambučius visų pirma atsiliepia „Vaikų linijos“ savanoriai, kurie, kai reikalinga kitų įstaigų ar organizacijų pagalba, skambinančiuosius, esant jų sutikimui, sujungia su „Pagalbos vaikams linijos“ konsultantu tolesniam pagalbos organizavimui.
Elektroniniu paštu: į „Pagalbos vaikams liniją“ galima kreiptis ir el. paštu info@pagalbavaikams.lt arba skyrybos@pagalbavaikams.lt.
Informacijos apie Bendruomeninius šeimos namus galima rasti šiuo adresu: https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/seima-ir-vaikai/seimos-politika/kompleksines-paslaugos-seimai
Daugiau naudingos informacijos galima rasti interneto svetainėje www.pagalbavaikams.lt.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: