XI Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis

0
71

2020 m. rugsėjo 30 d. – spalio 26 d.Varėnos kultūros centre

FESTIVALIO ATIDARYMAS

Rugsėjo 30 d.

15.00-15.30 val. D. Tamulevičiūtės kapo lankymas Senosios Varėnos kapinėse (individualiai);

15.30 val. atminimo lentos atidengimas D. Tamulevičiūtės 80-ųjų gimimo metinių proga ant režisierės gimtojo namo adresu A. Ryliškio g. 23, Senoji Varėna;

16.00 val. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje:

Šv. Mišios. Mišių metu giedos Senosios Varėnos parapijos mišrus choras „Sonata“ (vad. I. Zalanskienė ir E. Sinkevičienė);

Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos sveikinimas;

• 2020 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojo – Kauno miesto kamerinio teatro apdovanojimai;

• Jautrus ir jaudinantis EGLĖS JUOZAPAITIENĖS (sopranas), IEVOS BARBOROS JUOZAPAITYTĖS (sopranas), Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato VYTAUTO JUOZAPAIČIO (baritonas), RENATOS MARCINKUTĖS (vargonai) koncertas ir svečių pasisakymai.

Įėjimas laisvas.

Spalio 1 d. Varėnos kultūros centre:

  • 17 val. fotografijų parodos iš ciklo „Dalios Tamulevičiūtės mokiniai. Eimuntas Nekrošius“ atidarymas Varėnos kultūros centro fojė;
  • 18 val. 2019 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojo Vilniaus miesto teatro „Meno ir mokslo laboratorija“ spektaklis„Miražas“ (rež. Paulius Markevičius).

*Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija iki rugsėjo 29 d. el. adresu judita.ikasaliene@varena.lt arba tel. (8 310) 52 752.

Spalio 2 d. 11 val. Alytaus miesto teatro spektaklis vaikams pagal Aldonos Liobytės pjesę „KUPRIUKAS MUZIKANTAS“

Režisierius: Jonas Gaižauskas

Dailininkė: Gintarė Markevičienė

Kompozitorius: Andrius Abromavičius

Šviesų dailininkas: Vytautas Skruibys

Garso režisierius: Marius Franckevičius

Choreografės: Barbora Bilinskaitė, Greta Žiogelytė

Režisieriaus asistentė: Alma Purvinytė

Vaidina: Tomas Pukys, Povilas Adomaitis, Eglė Kordiukovaitė, Eugenijus Rakauskas, Vidas Vaškius, Vincas Vaičiulis, Vaidas Praspaliauskas, Ona Gudaitytė, Eglė Juškaitė, Erika Jasinskaitė–Salickienė.

Trukmė: 1 val. 10 min.

Premjera: 2019 m. gruodžio 26 d.

Lietuvių liaudies pasakų motyvais paremtas interaktyvus spektaklis pasakoja gražią ir jautrią istoriją apie tai, jog reikia nemažai pastangų, atsakomybės, norint įveikti iškilusias kliūtis, išsaugoti gražius jausmus, meilę, apie tai, jog tik pats gali nusimesti „kuprą“, simbolizuojančią mūsų kompleksus ir nepasitikėjimą, apie tai, jog pats turi pasirinkti, kas svarbiau – auksas ar meilė?

Bilieto kaina – 3; 4 Eur. Bilietus platina Varėnos kultūros centro kasa ir tiketa.lt. Rekomenduojamas 5–10 metų vaikams. Spektaklis įtrauktas į kultūros paso paslaugų programą.

Spalio 2 d. 18 val. Alytaus miesto teatro spektaklis „MAKBETAS“, pagal William Shakespeare pjesę

Režisierius ir adaptacijos autorius: Paata Tsikolia

Kompozitorė: Tamar Putkaradze

Dailininkas: Artūras Šimonis

Choreografė: Indrė Puišytė

Režisieriaus asistentė: Alma Purvinytė

Vertimas į lietuvių kalbą: Irena Kupčinskienė

Vertimas į anglų kalbą: Keti Grdelidze

Vertimas į gruzinų kalbą: Manana Antadze

Vaidina: Andra Kavaliauskaitė, Vaidas Praspaliauskas, Jonas Gaižauskas, Erika Jasinskaitė–Salickienė, Vincas Vaičiulis, Eglė Juškaitė, Ona Gudaitytė, Eglė Kordiukovaitė, Eugenijus Rakauskas, Tomas Pukys, Povilas Adomaitis

Trukmė: 2 val.

Premjera: 2020 m. rugsėjo 17 d.

„Makbetas“ – tai istorija apie praradimą: meilės, tikėjimo, taikos ir galios. Manipuliacijų ir apgaulių pilnas Makbeto pasaulis, kuriame spendžiami spąstai jauniems ir ambicingiems žmonėms, siekiantiems savo tikslo bei ieškantiems sėkmės formulės. Net ir tie, kurie, regis, turi visas reikalingas sėkmei savybes ir gebėjimus, kenčia ir tampa savo pačių nepatyrimo, nežinojimo, naivumo bei supančiame pasaulyje paslėptos galios aukomis.

Žiaurus Makbeto, kuriame manipuliuojama tiesa, o meilė tampa instrumentu kovoje dėl galios ir valdžios, pasaulis. Tačiau Makbeto pasaulis yra ir šių dienų pasaulis. Jame abejingumas vieno žmogaus tragedijai maskuojamas vis naujesniais ir gudresniais būdais. Tokiame „tuščiame“ pasaulyje visi pasmerkti vienatvei.

„Makbetas“ – tragiška kritusių herojų istorija, kurie galėjo šviesti, bet patyrę nesėkmę tapo apatiškomis laikmečio ir savo pačių galios aukomis.

Bilieto kaina – 6; 8 Eur. Bilietus galite įsigyti tiketa.lt ir kultūros centro kasoje.

Spalio 3 d. 18 val. Valstybinio jaunimo teatro spektaklis pagal Johno Logano pjesę „RAUDONA“

Režisierius: Valentinas Masalskis

Pjesės autorius: John Logan

Tekstų vertėjas: Aivaras Mockus

Dailininkas: Mykolas Sauka

Kompozitorius: Nijolė Sinkevičiūtė

Vaidina: Valentinas Masalskis, Mantas Zemleckas/Donatas Želvys

Premjera: 2018 m. lapkričio 22 d.

Trukmė: 1 val. 20 min.

Šiuolaikinio amerikiečių scenaristo ir dramaturgo Johno Logano pjesės „Raudona“ centre – viena ryškiausių XX a. pokario šiuolaikinio meno asmenybių Markas Rothko. Veiksmas vyksta šeštajame dešimtmetyje, Niujorke, Rothko studijoje. Dailininko padėjėju įsidarbina jaunas tapytojas Kenas. Tuo pat metu Rothko gauna užsakymą sukurti monumentalius tapybos darbus prabangiam restoranui Four Seasons naujai suprojektuotame tuometinio Amerikos architektūros pažibos Ludwigo Mieso van der Rohe Seagram pastate. Jaunasis Rothko padėjėjas Kenas ginčija mokytojo pasirinkimą. Apsilankęs restorane ir pamatęs, kad jo darbai čia taptų tik visuomenės elito susibūrimų apipavidalinimu, Rothko nutraukia susitarimą ir grąžina užsakovo pinigus…

Rothko tvirtai laikėsi nuomonės, kad menininko tiesa yra aukščiau už visuomenės interesus: „Meno dalykuose mūsų visuomenė skonį vertina labiau už tiesą ir keičia savo skonius kaip kepures ar batus.“ Ir nors Rothko nepaliko mokinių, jo kūrybinė pozicija įkvepia ne vieną jauną menininką. Ryšio su jaunyste, nauja karta savo spektaklyje ieško ir Rothko vaidmenį kuriantis Valentinas Masalskis, dirbantis kartu su trimis jaunais menininkais.

Markas Rothko teigė: Man įdomu tik išreikšti svarbiausias žmonių emocijas – tragediją, ekstazę, lemtį. Ir siekė savo darbuose perteikti pagrindines žmogiškąsias emocijas: Jei jus jaudina tik paveikslų spalvų sąryšis, vadinasi, jūs nematote esmės. 1903 m. Latvijoje gimęs Markusas Rothkowitzas 1913 m. su savo šeima emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas. Ten pakeitė pavardę į Rothko. 1921 m. įstojo į Jeilio universitetą, kurį po dvejų metų metė. 1925 m. pradėjo mokytis Parsono dizaino mokykloje pas dailininką Arshile’ą Gorky, kuris jam, kaip ir daugeliui abstrakčiojo ekspresionizmo atstovų, padarė didelę įtaką. Savo meninę kalbą Rothko sukūrė 1947 m. Kritikas Clementas Greenbergas ją pavadino spalvų lauko tapybos terminu. Tai stilius, kuriam būdingos didžiulės atviros erdvės ir išraiškingos spalvos. Rothko buvo vienas šio stiliaus pradininkų. Atrodė, kad jo spalvoti stačiakampiai dematerializuojasi į gryną šviesą, – rašė MoMA (modernaus meno muziejus Niujorke) buvęs tapybos ir skulptūros vyriausiasis kuratorius Williamas S. Rubinas. Likusius savo karjeros metus Rothko praleido tyrinėdamas beribes įvairių formų ir spalvų bei stačiakampių išdėstymo spalviniuose laukuose galimybes. 1968 m. dėl sunkių, nerimo pilnų metų ir dėl to atsiradusio polinkio į žalingus įpročius, Rothko sveikata pradėjo prastėti. Nepaisydamas gydytojo nurodymų, Rothko toliau kenkė savo sveikatai, tačiau, kad sumažintų organizmo patiriamą krūvį, sumažino savo drobių dydžius, o aliejinius dažus pakeitė akriliniais. 1970 m., būdamas 66 metų, chroniška depresija sergantis menininkas nusižudė, palikdamas savo darbus, kurie po jo mirties pelnė komercinę sėkmę.

Valentinas Masalskis: Kai perskaičiau šią pjesę, man pasirodė, kad ji tikrai verta dėmesio, kaip ir joje veikianti asmenybė. Galima sakyti, kad tai – elitinė pjesė. Bet man atrodo, kad ji yra gili savo problematika. Čia svarbi menininko senėjimo tragedija, taip pat jo supratimas, kad ateina kita karta. Pjesė parašyta apie ateinantį, o ne apie nueinantį žmogų.

Bilieto kaina – 10; 12; 14 Eur, studentams, moksleiviams, senjorams ir neįgaliesiems – 10 Eur.
Bilietus platina www.tiketa.lt ir kultūros centro kasa.

Spalio 4 d. 18 val. Valstybinio Šiaulių dramos teatro dviejų dalių komedija – N. Gogolio „REVIZORIUS“

Režisierius: Aidas Giniotis

Antrasis režisierius: Vaidotas Žitkus

Scenografė ir kostiumų dailininkė: Laura Luišaitytė

Kompozitorius: Ignas Juzokas

Šviesų dailininkas: Darius Malinauskas

Vaidina: Sigitas Jakubauskas , Jūratė Budriūnaitė, Danguolė Petraitytė, Inga Norkutė, Monika Geštautaitė, Elžbieta Mikolajūnaitė, Lina Gečaitė, Aurimas Pintulis, Juozas Žibūda, Juozas Bindokas, Romanas Dudnikas, Josif Baliukevič, Dalius Jančiauskas, Severinas Norgaila, Arnas Ašmonas, Antanas Venckus, Saulius Eduardas Pauliukonis, Lina Bocytė, Nijolė Mirončikaitė, Vilija Paleckaitė, Rolandas Dovydaitis, Mindaugas Jurevičius, Inga Jarkova, Gintarė Ramoškaitė, Monika Šaltytė.

Spektaklio trukmė: 2 val. 30 min.

„Revizoriaus“ siužetas, kurį sakoma N. Gogoliui „pasufleravo“ A. Puškinas, nukelia į XIX amžiaus nedidelį provincijos miestelį, kurį pasiekia žinia, jog incognito atvyksta revizorius. Miestelyje, kurį valdo saujelė išrinktųjų su gorodničiumi priešakyje, prasideda didžiulis sujudimas. Apimti baimės, valdininkai revizoriumi palaiko atsitiktinai į miestelį užklydusį jauną plevėsą Chlestakovą. Šis pasipūtęs jaunuolis nuoširdžiai patiki rodoma aplinkinių „meile“ ir nesivaržydamas mėgaujasi jam skiriamu dėmesiu. Ir tuomet, kai jau atrodė, kad „revizoriaus klausimas“ sėkmingai „išspręstas“, patenkintus miestelėnus pasiekia dar viena, dabar jau tikrai – „itin nemaloni žinia“…

Įsibėgėjus XXI a., įsivaizduojame, kad jau daugmaž „perkandome“ įvairiausio plauko manipuliatorių žaidimus, įminėme visas įmanomas korupcines schemas. Bet ar tikrai? O gal tik išmokome jų nepastebėti? Ar įmanoma pažaboti nuodėmingą žmogiškąją prigimtį? Ar šiandien atsirastų tikrai žinančių, kuris yra korumpuotas, o kuris – tik jo auka. O kas, jei didžiausių manipuliatorių ir „pilkųjų kardinolų“ mes apskritai net nežinome? Nesibaigiančių manipuliacijų, kyšių, „ranka ranką plauna“ sistemų apraizgytame pasaulyje, atrodo, nebeįmanoma išnarplioti korupcijos mazgo į tiesų siūlą. O tai, pasak spektaklio sumanytojų, jau visai nejuokinga mintis.

Valstybinio Šiaulių dramos teatro „Revizorius“ tikrai nudžiugins žiūrovus, vertinančius teatrine žaisme, improvizacijomis ir išradingais aktoriniais darbais garsėjančio režisieriaus Aido Giniočio pastatymus. Spektaklis suteiks galimybę toje pačioje scenoje pamatyti visą būrį skirtingų kartų aktorių: gorodničiaus vaidmenį kuria didžiulę aktorinę patirtį turintis Sigitas Jakubauskas, o Chlestakovo – talentingas jaunosios kartos aktorius Arnas Ašmonas.

Bilieto kaina – 12 Eur. Bilietai platinami ticketmarket.lt ir Varėnos kultūros centro kasoje.

Spalio 6 d. 18 val. Vilniaus miesto teatro „Atviras ratas“ PREMJERA – biografinės improvizacijos „JUODA–BALTA“

Režisierius: Aidas Giniotis

Premjera: rugsėjo 22 d.

Vaidina: Giedrius Kiela, Jurgis Marčėnas, Matas Pranskevičius, Ieva Stundžytė, Justina Smieliauskaitė, Jonas Šarkus, Aistė Šeštokaitė, Justas Tertelis, Benita Vasauskaitė

„Juoda – Balta“ – pagal unikalų „Atviro rato” metodą sukurtas spektaklis, tęsiantis teatro vizitinėmis kortelėmis tapusių biografinių improvizacijų „Atviras ratas“ bei „Lietaus žemė“ tradiciją. Šis spektaklis – sovietmečiu gimusios ir augusios, Sąjūdžio laikotarpį patyrusios kartos biografinės istorijos, koduojančios epochos lūžį patyrusių žmonių pasirinkimus ir išgyvenimus.

Gyvenimas sovietinės okupacijos laikotarpiu subrandino itin skirtingų biografijų ir pasaulėžiūrų žmones: vieni iš jų augo su baime ir mokėsi prisitaikyti, kitus, priešingai, augino troškimas pasipriešinti sistemai ir noras tikėti, jog iš pirmo žvilgsnio nesugriaunama santvarka sulauks baigties. Sąjūdis ir jį sekusi Nepriklausomybė šiai kartai tapo ne tik politinių pokyčių, bet ir kiekvieno individualių pasirinkimų laikotarpiu. Pasyvūs stebėtojai, rizikuoti savo pačių bei artimųjų saugumu pasiryžę kovotojai, skeptikai – visi jie, vedami savo įsitikinimų, rado savąją vietą istorijoje. „Juoda – Balta“ nukreipia į šią vietą atvirą ir asmenišką žvilgsnį, o praėjus trisdešimčiai metų ir per ištiestos rankos atstumą vėl bręstant kertiniams istoriniams lūžiams, spektaklio kūrybinė komanda siekia kalbėti apie tai, kaip skirtingų žmonių pasirinkimai suformavo bei tebeformuoja visuomenę, kurioje gyvename.

Bilieto kaina – 20 Eur. Bilietus platina kultūros centro kasa.

Spalio 7 d. 17 val. Joanos Grigaitienės albumo „Asmenybės šviesoje“, skirto Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio dešimtmečiui Varėnoje, pristatymas Varėnos kultūros centro kino ir parodų salėse (J. Basanavičiaus g. 17).

Įėjimas laisvas.

Spalio 8 d. 10 val. Vilniaus teatro „LĖLĖ“ lėlių ir objektų spektaklis vaikams pagal Danguolės Kandrotienės knygą „Spintos istorijos“ „KAIME NĖRA WI-FI“

Režisierius – Šarūnas DATENIS

Adaptacijos autorė, dramaturgė – Teklė KAVTARADZĖ

Dailininkas – Antanas DUBRA

Kompozitorius – Vytautas LEISTRUMAS

Šviesų dailininkas – Vytautas NOVICKAS

Vaizdo projekcijų autorius – Tomas JOKŪBONIS

Choreografė – Sigita MIKALAUSKAITĖ

Vaidina: Indrė STORPIRŠTIENĖ, Imantas PRECAS, Karolis Algimantas BUTVIDAS, Irmantas JANKAITIS, Lijana MUŠTAŠVILI

Trukmė: 50 min.

Premjera: 2019 m. birželio 28 d.

Tai pasakojimas apie mergaitę, kuri, vieną dieną užlipusi į senelių palėpę, atranda joje gyvų ir (kas svarbiausia!) turinčių ką papasakoti daiktų pasaulį. Briedžio galva, senelio dviratis, močiutės aukštakulniai ir net tualetas: visi čia pamena pačias svarbiausias – tiek meilės, tiek anų laikų mados ar papročių – istorijas… Šie, „ant aukšto“ užsilikę, niekam nebereikalingi rakandai pyksta ir juokiasi, skaldo anekdotus, patarles ir kviečia susimąstyti: ar tikrai viskas, ko mes nežinom, nesuprantam, yra, kaip sako spektaklio herojė, taip boring?

Spektaklį kuria „Lėlės“ teatro žiūrovams jau gerai pažįstama jauna, ambicinga ir humoro nestokojanti menininkų komanda. Režisierius Šarūnas Datenis ir dailininkas Antanas Dubra sėkmingai dirba kartu nuo pat pirmojo, Auksinį scenos kryžių pelniusio savo spektaklio „Gaidelis pinigautojas“. Su spektakliu „Čia buvo / čia nėra“ prie jų prisijungė ir kompozitorius Vytautas Leistrumas, o vėliau, statant „Pinokį“ ir dramaturgė Teklė Kavtaradzė.

„Anksčiau telefoną naudodavai dešimt metų, o dabar – daugiausia dvejus, automobiliu būdavo važinėjama penkiasdešimt metų, o dabar – gerai, jei dešimt. Esame pripratę ką nors panaudoję tuoj pat tą daiktą išmesti, o anksčiau daiktai turėdavo savo istoriją – svarbią ir įdomią, kurią, kad nenugrimztų į nežinią, reikia žinoti kaip močiutės senuosius receptus, – spektaklio idėją pristato režisierius Š. Datenis. – Mūsų spektaklyje pasakojama stebuklinė istorija apie palėpėje prabilusius daiktus: mergaitė atvyksta į kaimą su tėvais, staiga ji supranta, kad čia nėra interneto, ir susipykusi su tėvais, nes daugiau kaime juk nėra ką veikti, užlipa tvarkyti palėpės. Čia jai atgyja ir savo istorijas pradeda pasakoti įvairiausi daiktai…”

Bilieto kaina – 6; 7 Eur. Bilietus platina kultūros centro kasa. Rekomenduojamas vaikams nuo 5 metų.

Spalio 9 d. 18 val. Teatro „Meno fortas“ spektaklis Antono Čechovo „Ivanovo“ motyvais „1+1=1“

Režisierė Ieva Kaniušaitė

Scenografija Mariaus Nekrošiaus

Kostiumai Nadeždos Gultiajevos

Muzika Andriaus Šiurio

Šviesos Audriaus Jankausko

Vaidina: Ieva Kaniušaitė ir Matas Pranskevičius

Spektaklio trukmė – 1 val.

Premjera – 2019 m. kovo 30 d.

Spektaklis „1+1=1“ tai autentiškas, individualus jaunos kūrėjos žvilgsnis į A. Čechovo dramą „Ivanovas“. Sutelkusi draugėn kūrybingą skirtingų sričių menininkų komandą, režisierė sugebėjo ne tik prasmingai ir skoningai pajungti muzikos ir garsų takelį, vaizdų projekcijas bendram spektaklio emociniam vyksmui, bet ir pati jame dalyvauti, kaip aktorė. Spektaklio kūrėjai apie pagrindinį Čechovo dramos personažą – Ivanovą, pasimetusį tarp dviejų mylinčių moterų ir savo paties savigraužos, kalba labai nuoširdžiai, skausmingai – tokiu kampu šią istoriją mato mylintys ir kenčiantys jauni žmonės.
Maksimaliai išnaudojamos minimalios priemonės – tekstas, judesys, vokalas, muzika, vaizdas, minimali scenografija labai profesionaliai sujungiamos į žiūrovus jaudinantį vientisą spektaklį.
Bilieto kaina – 10 Eur. Bilietus platina kultūros centro kasa.

Spalio 10 d. 18 val. Klaipėdos jaunimo teatro PREMJERA „Jūrinės šviesos“

Režisierius: Jonas Tertelis

Kompozitorius: Martynas Bialobžeskis

Scenografė ir kostiumų dailininkė: Guoda Jaruševičiūtė

Dramaturgė: Kristina Steiblytė

Šviesų dailininkas: Julius Kuršis

Vaidina: Laima Akstinaitė, Justina Burakaitė, Paulius Pinigis, Simas Lunevičius, Rugilė Latvėnaitė, Donatas Želvys

Trukmė: 2 val.
Premjera: 2020 m. vasario 28 d.

Miestas prie jūros. Čia gyvena tie, kurie lieka ant kranto. Čia parplaukia tie, kurie buvo jūroje. Iš čia išlydima į jūrą. Čia nuolatinis žmonių ir vandens judėjimas sukelia skersvėjus, kurie kiaurai perpučia galvas ir širdis. Iš jų išlaisvinti jausmai ir mintys šokdami pasklinda gatvėse. Šis spektaklis apie miestą prie upės. Perskelta pusiau Dangės – ant žemės nusileidusio dangaus ruoželio – Klaipėda dalijasi į seną ir naują, darbdavių ir darbininkų, kovotojų už išlikimą ir nugalėtojų be kovos.

Šis spektaklis ir apie miestą prie uosto, dundančio geležinkeliu ir inkščiančiu kranais. Apie miestą be istorinės atminties ir su viena turtingiausių miestietiško gyvenimo istorijų Lietuvoje. Apie džiazo, teatro, grožio salonų, rekonstrukcijų, slaptų reikalų, išbandymų, prisiminimų, keistų žmonių, šokančių maišelių, šeimų, daugybės tautų miestą. Apie tuščias gatves ir miesto aprašymus, kuriuose nėra vietos žmonėms.

Ir apie žmones. Klaipėdoje gyvenusius ir gyvenančius. Savo noru ar atsitiktinai čia atsidūrusius. Apie tuos, iš kurių veido matosi, kad jie Klaipėdiečiai, ir tuos, kurie čia atvažiavo trumpam ir liko. Spektaklis yra apie tikras, tikrų žmonių patirtis. Ir dar šiek tiek apie fantaziją, mistiką, svajones.

Bilieto kaina – 10 Eur (N-14). Bilietus platina www.tiketa.lt ir kultūros centro kasa.

*Spektaklyje naudojama stroboskopo efektai. Dėl to spektaklis yra nerekomenduojamas sergantiems epilepsija.

Spalio 13 d. 18 val. Nacionalinio Kauno dramos teatro dviejų dalių komiška drama „PIRMEIVIAI“

Režisierius ir pjesės autorius Gytis Padegimas

Scenografijos ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė

Kompozitorius Raimundas Martinkėnas

Vaizdo projekcijų autorius Linartas Urniežis

Vaidina: Deividas Breivė, Greta Šepliakovaitė, Povilas Jatkevičius, Jurgita Maskoliūnaitė, Saulė Sakalauskaitė, Roberta Sirgedaitė, Aistė Zabotkaitė, Kamilė Lebedytė, Marius Karolis Gotbergas, Edgaras Žemaitis, Mantas Bendžius, Pijus Narijauskas, Motiejus Ivanauskas, Andrius Alešiūnas, Dovydas Pabarčius.

Trukmė – 3 val. ir pertrauka.

Premjera – 2020 m. rugpjūčio 21 d.

Ar kada bandėte įsivaizduoti, kaip atrodė teatro kūrėjų gyvenimas prieš 100 metų ir kaip buvo įsteigtas profesionalus dramos teatras? Į šį svarbų mūsų kultūrai įvykį nukelia pjesė „Pirmeiviai“, kurios autorius režisierius, pedagogas Gytis Padegimas, pasitelkęs sukauptas žinias ir faktus, užfiksavo tuometinį laikmetį, jo atmosferą bei profesionalaus Lietuvos teatro pirmeivių portretus ir mintis.

Pjesėje veikia pirmojo spektaklio „Joninės“ (1920 12 19) pagal H. Sudermanno pjesę kūrėjai: režisierius Juozas Vaičkus, aktorė Morta Grikšaitė-Vaičkienė, poetas bei dramaturgas Petras Vaičiūnas, aktorė Teofilija Dragūnaitė (Vaičiūno sužadėtinė), aktorė Polė Tendžulytė, aktorė Ona Kurmytė ir kiti kultūros ir visuomenės veikėjai. Scenos veiksmas nukelia į 1920 m. rudenį Kaune ir režisieriaus Jono Vaičkaus butą Kęstučio gatvėje, kuriame apsistoja ir kiti iš Sankt Peterburgo sugrįžę pirmojo spektaklio kūrėjai. Kūrinyje daug autentikos, detalių ir intrigų, kurios yra būdingos kūrybiniams procesui ir bohemiškam veikėjų būdui. Įdomu, kad kūrinys gimė režisieriaus G. Padegimo bute karantino metu kovą. Kaip jis pats sako, tuo metu „kalbėjosi“ su savo personažais ir dėliojo jų dialogus, derindamas tikslius biografinius faktus ir fantaziją.
Pjesė „Pirmeiviai“ užbaigia 10 metų kurtą Gyčio Padegimo pjesių trilogiją, kurią sudaro „J.A.H“ (pjesė skirta rašytojui, visuomenės ir literatūros veikėjui J. A. Herbačiauskui atminti), „Alksniškės“ (pasakojimai apie prezidentą Kazį Grinių) bei „Pirmeiviai“.

Premjera ir pjesė yra dovana Lietuvos profesionalaus teatro jubiliejui – 2020 m. gruodžio 19 dieną jam sukanka šimtas metų.

Bilieto kaina – 12; 15 Eur. Bilietus platina Tiketa ir Varėnos kultūros centro kasa.

Spalio 15 d. 11 val. Valstybinio Kauno lėlių teatro spektaklis vaikams pagal Emmos Yarlett kūrinį „Orionas ir tamsa“ „KAIP TAMSA GERIAUSIU DRAUGU TAPO“

Autorius ir režisierius Olegas Žiugžda

Dailininkė Giedrė Brazytė

Kompozitoriai Antanas Jasenka, Ūdrys Jasenka

Vaidina: Saulius Bagaliūnas, Mindaugas Černiauskas, Audronė Grėbliauskienė, Rokas Lažaunykas, Jolita Ross, Vigita Rudytė, Laima Strazdauskienė

Premjera – 2019 m. rugsėjo 7 d.

Trukmė – 40 min.

Spektaklio kūrėjai kviečia susipažinti su mažu berniuku Orionu, bijančiu beveik visko: širšių, dviračių, kirpėjų, jūros, kosmoso, mergaičių, senučių, vorų, bet labiausiai… tamsos. Tačiau vienas lemtingas susitikimas ir užgimusi draugystė su baimės objektu padeda išvaikyti visus tamsoje slypinčius baubus ir padovanoja mažajam Orionui naujų patirčių bei netikėtų atradimų. „Bijome to, ko nepažįstame, – pristatydamas pastatymo idėją tvirtina režisierius O. Žiugžda, – juk ir pagrindinį spektaklio personažą Orioną baugina ne pati tamsa, bet tai, kas slepiasi joje.“ Kūrybinė grupė paskatins mažuosius žiūrovus išdrįsti pažvelgti savo baimėms į akis ir su jomis susibičiuliauti. Pastatyme vizualizuojamos pagrindinio personažo emocijos ir išgyvenimai leis vaikams susitapatinti ir atpažinti bei apibrėžti kylančias baimes, o suaugusiesiems – geriau suprasti, ką išgyvena tamsos fobiją patiriantis vaikas ir ieškoti būdų drauge jai įveikti.

Bilieto kaina – 4,50 Eur. Bilietus platina kultūros centro kasa. Rekomenduojamas vaikams nuo 4 metų.

Spalio 18 d. 18 val. Lietuvos rusų dramos teatro vieno veiksmo šiuolaikinė komedija pagal Aleksej Žitkovskij pjesę „KALNIUKAS“

Režisierė – Lera Surkova

Dailininkė – Giedrė Brazytė

Kompozitorė – Olia Krikova

Choreografas – Gytis Ivanauskas

Šviesų dailininkas – Jurgis Latonas

Videoprojekcijų dailininkas – Džiugas Katinas

Režisierės asistentas – Algimantas Kvietkauskas

Vaidina: Nastia – Juliana Volodko, Olegas – Aleksandr Kanajev, Zulfija Faridovna – Anžela Bizunovič, Muzikos mokytoja Marina – Jekaterina Makarova, Kiemsargis; Ozodo dėdė – Jurij Ščiuckij, Žana Borisovna – Jevgenija Rusakova, Ozodas – Maksim Tuchvatulin, Dima – Artur Svorobovič,  Auklėtojos padėjėja – Jelena Orlova, Dimos mama – Jevgenija Karpikova. Vaikai: Aleksandr Kanajev, Jevgenija Karpikova; LMTA II vaidybos kurso studentai: Martynas Baranauskas, Inga Juškevičiūtė, Rokas Pijus Misiūnas, Robertas Petraitis, Urtė Povilauskaitė

Trukmė – 1 val. 50 min.

*Spektaklis rusų kalba, su lietuviškais titrais

Premjera – 2020 01 31

Geriausia 2018 metų teatrinio Rusijos sezono pjese tituluojamas dramaturgo Aleksejaus Žitkovskio „Kalniukas“ prisiliečia prie ypač jautrios „mažų“ žmonių ir jų kasdienio heroizmo temos.

Pagrindinė pjesės herojė Nastia – jauna vaikų darželio auklėtoja, kasdien susidurianti su absurdiška kasdienybe. Jauna moteris išmoko būti kovotoja, gebančia išgyventi šaltame ir reikliame pasaulyje. Viskas keičiasi jos rūsčiai širdžiai susidūrus su tikra anomalija, rusiškai gerai kalbėti net nemokančiu berniuku Ozodu iš svetimtaučių šeimos. Nastios dalykiškumas ir agresyvumas transformuojasi į motinišką švelnumą, atsibunda humaniško požiūrio į žmogų instinktas. Bet ar gali šiame pasaulyje išgyventi humanistas?

Sąmoju, ironija išsiskiriančiuose A. Žitkovskio dialoguose rutininė kasdienybės agresija, neviltis susiduria su egzistenciniu heroizmo ir meilės ilgesiu. Rusijos teatro kritikas Pavelas Rudnevas teigia: „Iš Nižnevartovsko kilusio autoriaus pjesė savo struktūra primena šventųjų kankinių gyvenimo aprašymą. Čia su didžiule aistra nepakeliamos realybės liepsnose grumiasi, lydosi ir transformuojasi mažas, herojiškas žmogus, susikuriantis naują charakterį ir naujas vertybes.“

Bilieto kaina – 8 Eur. Bilietus platina tik Tiketa.lt

Spalio 19 d. 18 val. OKT/Vilniaus miesto teatras ir RAION spektaklis Dmitrijaus Danilovo „ŽMOGUS IŠ PODOLSKO“

Režisierius – Oskaras Koršunovas

Scenografija – Linas Liandzbergis

Kostiumų dailininkas – Rūta Lendraitytė

Muzika – Diopo Ndugu

Spektaklio trukmė: 1 val. 20 min.

Premjera: 2019 m. gegužės 15 d.

Vaidina: Žmogus iš Podolsko – Šarūnas Zenkevičius, Pirmas Policininkas – Marius Repšys, Policijos viršininkė – Giedrė Mockeliūnaitė, Žmogus iš Mytiščių– Marius Čižauskas, Antras Policininkas – Rytis Saladžius/Paulius Tamolė.

Įprasta policijos nuovada, į kurią pristatomas sulaikytasis – niekuo neypatingas jaunuolis, nedidelio miestelio gyventojas. Sulaikymo pagrindas lieka neaiškus – jaunuolis yra blaivus, jo dokumentai tvarkingi, o konkrečių jo tariamai padarytų pažeidimų nenustatyta. Tačiau policininkai vis vien surengia jam emocionalią apklausą, o jų užduodami klausimai visiškai neatitinka mums įprastos apklausos logikos. Apklausa pavirsta intensyvios psichoterapijos seansu, priverčiančiu sulaikytąjį naujai pažvelgti į savo beprasmį gyvenimą. Policininkai pasirodo besantys itin išsilavinę intelektualai, turintys kilnią misiją – parodyti, koks įdomus ir spalvingas eilinio žmogaus gyvenimas.

„Gyvena kaip automatas… nemyli, niekina savo miestą ir jo gyventojus… diena iš dienos nesąmoningai atlieka vienus ir tuos pačius veiksmus… nesuvokia savęs… nemato aplinkui nieko gražaus ir įdomaus… nesuvokia adekvačiai aplink srūvančios Tikrovės… negerbia Tikrovės… O kodėl Tikrovė didžiąja raide?“

Pjesė „Žmogus iš Podolsko“ – žymaus šiuolaikinio Rusijos rašytojo Dmitrijaus Danilovo debiutas dramaturgijoje.

Bilieto kaina – 13; 15; 17 Eur. Bilietus platina ir www.tiketa.lt ir kultūros centro kasa.

Spalio 20 d. 18 val. Juozo Miltinio dramos teatro PREMJERA – 2 dalių spektaklis „IRANO KONFERENCIJA“

Autorius – Ivan Vyrypajev

Iš rusų kalbos vertė Aleksandr Špilevoj

Režisierius – Aleksandr Špilevoj

Scenografijos ir kostiumų dailininkė – Barbora Šulniūtė

Kompozitorius – Paulius Trijonis

Šviesų dailininkas – Renaldas Bartulis

Vaizdo projekcijų kūrėjas – Martynas Ungurys

Vaidina: Laimutis Sėdžius, Gintautas Žiogas, Vytautas Kupšys, Ieva Brikė, Toma Razmislavičiūtė-Juodė, Jolita Skukauskaitė, Balys Ivanauskas, Jonas Čepulis, Tadas Gryn, Albinas Keleris, Vita Šiaučiūnaitė, Ligita Kondrotaitė

Premjera 2020 m. spalis

Trukmė 2 val. 20 min.

Vienos naujausių Ivano Vyrypajevo pjesių „Irano konferencija“ veiksmas vystosi mokslinėje konferencijoje, Kopenhagos universitete. Konferencijos pranešėjai – įtakingi mokslininkai, visuomenės veikėjai, dvasininkijos atstovai. Pjesė iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip socialinis ar net politinis herojų disputas apie demokratiją, liberalias ir konservatyvias pažiūras, žmogaus teises ir laisves, geopolitinę situaciją šiandieniniame globaliame pasaulyje. Bet veiksmui vos įsibėgėjus tampa akivaizdu, kad ši istorija yra visai ne apie politiką, o apie asmeninius herojų išgyvenimus, jų žaizdas ir troškimus.

Pjesės autorius Ivanas Vyrypajevas, kalbėdamas apie savo pjesę, sako:

„Matau, kad šiandien daugybė progresyvių planetos žmonių, nuo kurių priklauso svarbūs visuomenės pokyčiai, vis dažniau užduoda sau klausimą: ar yra visiems tinkanti išeitis iš šios susiklosčiusios kritinės globalios situacijos? O kokia ši kritinė situacija? Kokia problema?

Problema ta, kad mes, žmonės, neišmokome gyventi šioje planetoje vieni su kitais. Už lango yra XXI amžius, o mes vis dar dalijamės teritorijomis, skirstome vieni kitus pagal kraują, tautybę ir rasę ir tikime, kad mūsų pripažįstamas dvasinis kelias yra vienintelis teisingas. Kaip gyventi tokiame pasaulyje? Globalus pasaulis tapo mažas. Mes visi esame tarsi vieno komunalinio buto gyventojai. Mes kariaujame ir kenčiame nuo to karo.

Pagaliau šiandien vadinamuosiuose progresyviuose sluoksniuose (mokslininkų, politikų, verslininkų, menininkų) pradėjo skambėti gyvenimo prasmės tema. Visi mes pamažu prieiname prie išvados, kad, norėdami ką nors pakeisti savo pasaulyje, turime suprasti, kokia yra mūsų gyvenimo prasmė ir kokia yra gyvenimo prasmė apskritai. Ir jei anksčiau šie klausimai atrodė susiję su ezoterika, religija ir filosofija, šiandien jie vis dažniau keliami svarbiausiuose verslo forumuose, politinėse diskusijose ir mokslinėse konferencijose.

Kokia yra gyvenimo prasmė? Ir ar iš viso yra gyvenimo prasmė už paties šio klausimo ribų? Tampa akivaizdu svarbiausia: net jei daugeliui žmonių gyvenimo prasmė yra paslaptis, šis klausimas vis tiek tampa itin aštrus ir svarbus vis didesniam skaičiui mūsų planetos gyventojų. Nėra prasmės valdyti savo verslą, vykdyti politines reformas ir užsiimti menu, jei tvirtai nesuprantame, kodėl tai darome ir kur einame. Taigi man asmeniškai ši pjesė yra apie Žinojimą. Bet aš norėčiau, kad kiekvienas atrastų kažką savo.“

Bilieto kaina – 12 Eur. Bilietus platina www.tiketa.lt ir kultūros centro kasa.

Spalio 21 d. 18 val. Vilniaus mažojo teatro spektaklis „DVIESE SŪPUOKLĖSE“

Režisierius – Ulanbek Baialiev

Pjesės autorius – William Gibson

Iš anglų kalbos išvertė Auksė Mardosaitė

Scenografas ir kostiumų dailininkas Youlian Tabakov

Kompozitorius Faustas Latėnas

Šviesų dailininkas Džiugas Vakrinas

Choreografas Mantas Stabačinskas

Teksto redaktorė Ingrida Ragelskienė

Vaidina: Indrė Patkauskaitė, Mantas Vaitiekūnas

Trukmė: 2 val. 30 min.

Premjera: 2017 m. gruodžio 8, 9 d.

Spektaklis „Dviese sūpuoklėse“ – retro stiliaus melodrama, kurią režisierius U. Baialiev sukūrė pagal amerikiečių dramaturgo Williamo Gibsono pjesę. Parašyta 1958 m., pjesė iki šiol žadina susidomėjimą ir yra statoma, o nesenstančios temos nagrinėjamos tiek scenoje, tiek už jos ribų.

Kūrinyje „Dviese sūpuoklėse“ susitinka vyras ir moteris, jis ir ji. Tai dvi vienišos sielos – savęs nerandanti šokėja ir sunkiai kelią besiskinantis advokatas. Nors labiausiai trokšta meilės, būti kartu šiems žmonėms trukdo išdidumas, savimeilė, saitai su skaudžia praeitimi. Nors kabinasi vienas į kitą tarsi paskutinę viltį, abu vienas iš kito tikisi skirtingų dalykų.

Vaidmenis spektaklyje „Dviese sūpuoklėse“ atlieka Vilniaus mažojo teatro aktoriai Indrė Patkauskaitė ir Mantas Vaitiekūnas. Kūrinys kupinas taiklių, įdomių dialogų ir humoro, dėmesį prikausto vyro ir moters santykių niuansai, o ypatinga, septintojo dešimtmečio filmus primenanti atmosfera įtrauks ir panardins į kūrinio gelmes.

Bilieto kaina – 9; 10 Eur. Bilietus platina www.bilietai.lt ir kultūros centro kasa.

*Dėmesio! Spektaklyje rūkoma.

Spalio 22 d. 11 val. Keistuolių teatro muzikinis spektaklis visai šeimai pagal D.Bisseto pasakas  „HOP!“

Režisierius: Aidas Giniotis

Scenografė: Ramunė Skrebūnaitė

Vaidina: Aistė Šeštokaitė, Diana Kamarauskaitė, Gintautas Ulmis, Lyja Maknavičiūtė, Lukas Auksoraitis, Matas Pranskevičius, Tautvydas Galkauskas, Urtė Smulskytė.

Premjera – 2018 12 01

Spektaklio trukmė – 50 min.

Tiek patiems mažiausiems, tiek ir suaugti spėjusiems Keistuolių bičiuliams puikiai pažįstamas neįtikėtinų istorijų kūrėjas – anglų rašytojas Donaldas Bissetas – ir vėl Keistuolių teatro scenoje! Kol tėveliai dar mena prieš kone trisdešimt metų ramiai savo vietoje nusėdėti neleidusias „Kitą kartą” ir „Aukštyn kojom” pasakas bei dainas, o jų atžalos drauge su žąsinėliu Viliu šėlsta spektaklyje „Pyp pyp”, režisierius Aidas Giniotis su jaunaisiais Keistuolių teatro aktoriais nenustygsta vietoje ir pristato naują muzikinį spektaklį visai šeimai – „HOP!”. Pagal penkias skirtingas D. Bisseto pasakas sudėliotas nuotaikingas teatrinis nuotykis į stebuklingą, aukštynkojišką pasaulį nuneš kiekvieną, kuris išdrįs džiaugsmingai sušukti HOP! ir pakliūti į pačių keisčiausių ir netikėčiausių istorijų sūkurį.

Bilieto kaina – 6 Eur. Bilietus platina kultūros centro kasa. Rekomenduojamas 4–12 metų vaikams.

Spalio 22 d. 18 val. Keistuolių teatro PREMJERA – M. McDonagh dviejų dalių kriminalinė istorija „PAGALVINIS“

Režisierė – Ieva Stundžytė

Scenografė ir kostiumų dailininkė – Laura Luišaitytė

Choreografė – Eglė Kančauskaitė

Muzika – WhaleSounds

Šviesų dailininkas – Darius Malinauskas

Vaidina: Giedrius Kiela, Jurgis Marčėnas, Matas Pranskevičius, Džiugas Širvys, Lukas Auksoraitis ir Aistė Šeštokaitė

Trukmė – 3 val.su viena pertrauka, N-16

Keistuolių teatro scenoje  – naujas darbas, atsigręžiantis į teatruose neretai užmirštamą jauną, į suaugusiųjų gyvenimą beįžengiančią asmenybę. Žiūrovams gerai pažįstami Keistuolių teatro aktoriai Jurgis Marčėnas, Giedrius Kiela ir Danas Kamarauskas drauge su jauniausios teatro kartos atstovais Džiugu Širviu, Matu Pranskevičiumi, Aiste Šeštokaite ir Luku Auksoraičiu scenoje tyrinėja sudėtingą dviejų jaunų brolių istoriją, žiūrovams atveriančią netikėtą bei nepatogų žvilgsnį į pasaulį, kuriame augame ir bręstame.
Provokuojantis, nepatogus ir pasaulyje pripažintas airių dramaturgas Martinas McDonagh‘as Keistuolių teatro žiūrovams pažįstamas tapo dar 2007-aisiais su Aido Giniočio spektakliu „Luošys iš Ainišmano salos“. Dabar M. McDonagh‘as į šią sceną sugrįžta Ievos Stundžytės režisuotos dviejų dalių kriminalinės istorijos „Pagalvinis” pavidalu. Spektaklis atveria tardymo procesą, piešiantį groteskišką ir prieštaringą brolių Katurjano (Matas Pranskevičius) ir Michalo (Džiugas Širvys/Danas Kamarauskas) istoriją. Rašytojo Katurjano kūriniai – košmariški, žiaurios vaizduotės ir meistriškų galvosūkių kupini apsakymai – paaiškėja turintys neribotą žodžio laisvę ir poveikį; tai – galingi įrankiai, galintys išpildyti kerštą ir atnešti mirtį.

„Pagalvinis” – istorija apie du brolius ir jų sudėtingas patirtis, atvedusias iki tragiškų, groteskiškų įvykių. Tai nepatogus, aštrus ir kritiškas spektaklis apie kūrybą, žodžio laisvę, disfunkcinę šeimą ir geležinius diktatoriškos visuomenės gniaužtus. Kūrinys išsviedžia žiūrovą iš komforto zonos, keldamas klausimus apie iš pirmo žvilgsnio neginčijamas vertybes ir etikos normas. Ar tėvai yra atsakingi už tai, kokiais tampa jų vaikai? Ar autorius yra atsakingas už savo kūrinio poveikį jį reginčiam ar skaitančiam žmogui? Į šiuos klausimus “Pagalvinis” neatsakys, tačiau juos uždavęs neleis nurimti dar ilgai užvėrus teatro duris.

Bilieto kaina – 12 Eur, studentams, moksleiviams, senjorams ir neįgaliesiems – 10 Eur. Bilietus platina www.tiketa.lt ir https://bilietai.keistuoliai.lt/event/12 bei kultūros centro kasa.

FESTIVALIO UŽDARYMAS

Spalio 26 d.

18 val. XI Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio UŽDARYMAS Varėnos kultūros centre.

Festivalio nominacijų įteikimas ir lietuviškos intelektualiosios muzikos projekto „FOLK TRIO“ su grupe koncertinė programa „Legendos apie mus“. Dalyvauja muzikantai Ineta Meduneckytė, Nerijus Bakula, Jan Maksimovič, Paulius Rukas, Gediminas Stankevičius.

*Renginys nemokamas, būtina išankstinė registracija iki spalio 23 d. el. adresu judita.ikasaliene@varena.lt arba tel. (8 310) 52 752.

Festivalio organizatorius – Varėnos kultūros centras

Festivalio globėjas  – Varėnos rajono savivaldybė

Festivalio rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia