Kaime – aukščiausiu lygiu

0
209

Dargužių kaimo bendruomenė kitais metais ketina įgyvendinti du didelius projektus: surengti tradicines Sekmines ir paminėti kaimo įkūrimo 455-ąsias metines bei įrengti treniruoklių aikštelę, tačiau kai kurie tarybos nariai tai pavadino „pinigų taškymu į visas puses“, nes sąmatoje numatyta į Sekminių šventę pasikviesti atlikėją ar grupę ir sumokėti 2730 eurų, vaišėms dalyviams ir kviestiniams svečiams prireiktų 800 eurų. Kitam projektui irgi nepasikuklinta su norais – treniruoklių aikštelė kainuotų 19000 eurų, iš kurių beveik trečdalį – 5400 eurų – sudarytų lieta guminė danga…

Romana Vaičkutė

Sekminės su kviestiniais
atlikėjais

Aktyvi Dargužių kaimo bendruomenė nuveikė daug gražių darbų ir nesirengia sustoti: planuoja naujus darbus, rengia naujus projektus, kad gimtasis kaimas būtų patrauklus ne tik čia gyvenantiems seniesiems dargužiškiams, besikuriančioms jaunoms šeimoms, bet ir svečiams. Dargužiškiai jau daug metų rengia tradicinę Sekminių šventę, kurioje suorganizuoja daug veiklų: sportinių varžybų ir įvairių kolektyvų pasirodymų, pritraukia menininkų, amatininkų, kurioje persipina senosios tradicijos ir nūdiena.
Šią šventę numatyta surengti ir 2021 metais, kartu paminint ir 455-ąjį Dargužių kaimo jubiliejų.
Tačiau kai kuriems rajono tarybos nariams komitetuose susipažinus su projekto „Tradicinės Sekminės ir 455-asis Dargužių kaimo jubiliejus“, kurį iš dalies finansuoja rajono savivaldybė, sąmata, kilo rimtų abejonių, ar netaškomi biudžeto pinigai. Bendra projekto vertė – 7 430 Eur, Savivaldybės biudžeto lėšos – 371,50 Eur.
Preliminarioje projekto sąmatoje tarp kitų išlaidų numatyta, kad 800 eurų kainuos vaišės šventės dalyviams ir garbės svečiams; kviestiniam vakaro atlikėjui ar muzikinei grupei numatyta 2730 eurų; renginio įgarsinimui ir apšvietimui – 600 eurų, liaudiškos muzikos kapelai ar ansambliui – 600 eurų, humoro grupės pasirodymas taip pat kainuotų 600 eurų, fotografo/ filmuotojo paslaugos (jubiliejinio Dargužių filmuko „Praeitis dargužiečių lūpomis“ sukūrimas), renginio filmavimas, fotografavimas atsieitų 1500 eurų.
Todėl svarstant šį projektą tarybos posėdyje, buvo pakviesti ir Dargužių bendruomenės atstovai – pirmininkė Vilma Šereivienė bei bendruomenės atstovas Gediminas Sakalauskas, kad atsakytų į tarybos narių klausimus.
Tarybos narys Vidas Mikalauskas neslėpė emocijų: „Gavome sąmatą, skaitau ir netikiu savo akimis – muzikinei grupei beveik 3 tūkstančiai eurų! Bandot perspjauti ir Grybų šventę! Kaimo šventę galima surengti ir kukliau…“. G.Sakalauskas aiškino, kad Savivaldybės dalis nedidelė – tik 370 eurų, kitos lėšos – ES pinigai. „Rondo“ kviečiasi norėdami pritraukti kuo daugiau žmonių, nes tikslas – sulaukti mažiausiai 500 smalsuolių. Tarybos narys Martynas Katelynas replikavo: „Čia nėra ES pinigai – tai yra mūsų pinigai“.
Į diskusiją įsijungė tarybos narys Valdas Kukulskis teigdamas, kad „savivaldybės indėlis yra daugiau nei kuklus – neturėtume kaimui trukdyti surengti šventą“. Tarybos narys Jaunius Grikšas sakė matąs tik eilutes, ir klausė: „O kur bendruomenės dalis, kolektyvai iš kitų bendruomenių?“. Organizatoriai sakė, kad planuojama pasikviesti aplinkinių kaimų bendruomenes, kadangi tai nekainuoja, tai ir neįtraukta į projektą. M.Katelynas domėjosi, kiek žmonių yra Dargužiuose. Organizatoriai atsakė, kad yra 80 bendruomenės narių, o kaime gyvena 281 žmonių, jų padaugėja į kaimą sugrįžus vaikams, tad galima dauginti iš keturių, tačiau tikslaus skaičiaus šiuo metu neturi.
Vicemeras Giedrius Samulevičius siūlė paremti šį projektą, be to, „jis dar bus vertinamas“.
Projektui pritarta 16 balsavus „Už“, 9 – susilaikius.

Treniruoklių aikštelė su brangia danga
Dargužių kaime veikiančios asociacijos „Dargužių kaimo bendruomenė“ vienas iš veiklos tikslų – rūpintis kaimo plėtra. Todėl siekia tarybos narių pritarimo dalyvauti partnerio teisėmis projekte „Viešųjų erdvių tvarkymas: lauko treniruoklių įrengimas Dargužių kaime“ ir jo daliniam finansavimui. Bendra projekto vertė – 19 000 Eur; ES paramos lėšos – 12 920 Eur; valstybės biudžeto lėšos – 2 280 Eur; Savivaldybės biudžeto lėšos – 3 800 Eur.
Pasak Dargužių kaimo bendruomenės pirmininkės V.Šereivienės, įgyvendindama veiklos tikslus, bendruomenė norėtų daugiau dėmesio skirti savo narių, Dargužių kaimo gyventojų (vaikų, darbingo amžiaus suaugusiųjų asmenų ir senjorų), sveikatinimui ir užimtumui. Buvusios Dargužių mokyklos (dabar renovuotame pastate įsikūrę bendruomenės namai, biblioteka ir amatų centras) stadione yra įrengta tinklinio aikštelė, kurioje šiltuoju metu renkasi ir tinklinį žaidžia jaunimas bei jaunos šeimos, o vaikai tuo metu noriai laiką leidžia vaikų žaidimų aikštelėje, kuri įrengta 2019 m., įgyvendinant projektą „Varėnos r. Dargužių kaimo Liepų gatvės ir viešosios erdvės įrengimas“. Bendruomenė džiaugiasi minimų amžiaus grupių fiziniu aktyvumu, tačiau pastebima, kad vyresnio amžiaus dargužiškiai ir senjorai nelinkę įsitraukti į šį komandinį, fizinio pasiruošimo reikalaujantį žaidimą, todėl bendruomenei kyla lauko treniruoklių poreikis. Kaime nėra sporto ir treniruoklių salės, o norint pasimankštinti reikėtų vykti į kitose gyvenvietėse įrengtas aikšteles, todėltoks lauko treniruoklių, kurie galėtų būti įrengti Dargužių kaimo stadione, poreikis yra pagrįstas. Įrengus minimus treniruoklius kiekvienas asmuo galėtų mankštintis jam tinkamu metu ir pagal jam tinkantį, individualų fizinį pasiruošimą. Taip pat įrengta lauko treniruoklių aikštelė galėtų tapti viešąja erdve, į kurią atėję gyventojai gali ne tik pasimankštinti, bet ir pabendrauti. Dargužių kaime gyvena jaunos šeimos, auginančios mažamečius vaikus, o pas senyvo amžiaus asmenis atostogų metu svečiuojasi mažamečiai anūkai, todėl vienas iš norimų įrengti lauko treniruoklių – karstyklė vaikams. Kol vaikai žaistų jiems pritaikytoje erdvėje, suaugusieji galėtų mankštintis su lauko treniruokliais, bendrauti tarpusavyje.
Ir vėl tarybos nariams užkliuvo išpūsta projekto sąmata. Pasak V.Mikalausko, treniruoklių aikštelės yra įrengtos Perlojoje, Nedzingėje, ir klausė kolegės tarybos narės, Perlojos bendruomenės pirmininkės Danutės Karalevičienės, kiek kainavo tokia aikštelė perlojiškiams. Nors meras Algis Kašėta sakė, kad klausinėti tarybos narių negalima, tačiau D.Karalevičienė atsakė, kad Perlojoje įrengti 13 treniruoklių, įskaitant visus darbus, kainavo 9 tūkst. eurų.
Dargužiškis G.Sakalauskas tarybos nariams teigė, kad vykdydama šį projektą, bendruomenė ne tik planuoja įrengti treniruoklių aikštelę, bet ir aplinką sutvarkyti. Kaimo žmonės daug prisidės savo rankų darbu. Tarybos nariams užkliuvo guminė danga (sąmatoje numatyta, kad 72 kv.m liejama guminė danga kainuos 5400 eurų – red.), esą ji per brangu ir nereikalinga. J.Grikšas sakė, kad jų kaime (Panočiuose – red.), jau penkti metai yra treniruokliai tiesiog ant žolės ir „nei ištrypta, nei ką“. Tarybos narys Povilas Saulevičius domėjosi, ar guminė danga bus skirta tik vaikų aikštelei, ar visam – ir treniruoklių – plotui. Tarybos narė Angelė Malinovskienė domėjosi, kiek Dargužiuose yra jaunų šeimų, tačiau G.Sakalauskas atsakė, kad „oficialios statistikos nėra, bet nepamatysit, jei ten nebūsit“.
Dargužiškių siekius vėl parėmė V.Kukulskis teigamas, kad „Dargužių kaimas yra nebūdingas mūsų rajonui, nes žmonės neišvyksta, Dargužiai rodo naują tendenciją – čia keliasi jaunos šeimos, nori gyventi ir pragyventi. Norėtume, kad šis procesas būtų visame rajone, tegul vilniečiai privažiuoja į rajoną ir leidžia vaikus į mūsų mokyklas. Reikia prisidėti tais 3800 eurų, aikštelė prašmatni, bet nereikia bijoti judėti į priekį: pradžioj bus Vilniaus emigracija į Dargužius, o vėliau ir į kitus kaimus. Remiu šį projektą“.
Treniruoklių aikštelei Dargužiuose pritarta ir savivaldybė prisidės, 14 tarybos narių balsavus „Už“, susilaikius – 10 ir 1 (J.Grikšas) balsavus „Prieš“.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: