Kaimų darželių augalai – kultūros paveldo dalis: Stasės Bigelienės darželis Ūtoje

0
452

Vilija Snieškienė, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodas

Stasė Dapkūnienė, Vilniaus universiteto botanikos sodas

Irma Maciulevičienė, Veisiejų regioninio parko direkcija

Stasė Bigelienė sodybą Ūtos kaime paveldėjo iš neseniai mirusios mamos. Šioje vietoje gyvenamas namas pastatytas apie 1941-1942 metus, netoli senelių (Jono ir Janės Semsių) sodybos. Kaip ir visos sodybos, darželio pertvarkyti dukra nesistengia – viskas yra taip, kaip buvo, esant gyvai mamai. Prieš daug metų pasodinti ir nelengvomis sąlygomis išgyvenę augalai ir yra tie, kurie čia geriausiai jaučiasi. Bandymai pasodinti naujų augalų dažnai baigiasi nesėkme.
Ponios Stasės darželis būdingas Dzūkijos sodybų darželiams tiek savo išplanavimu, tiek ir augalų įvairove. Prieš gonkas esantis pagrindinis darželis suformuotas gana simetriškai: du ratai iš astrūnų ir bijūnų centre ir lysvelės palei namą ir tvorą (1 nuotrauka). Lysvelės ir ratai nėra visai taisyklingi, nepaaukštintais ir niekuo neapkraštuotais kraštais, nes dirvožemis beveik grynas smėlis, taigi tokiame sunku išlaikyti griežtas gėlyno formas ir vanduo niekur be reikalo nenuteka. Augalams leidžiama augti gana laisvai, todėl tie, kurie atspariausi, išplitę ir už darželio ribų į pievą ir ten gražiai sugyvena su vietiniais augalais (2 nuotrauka). Dar viena šios sodybos ypatybė – pagarbus požiūris į visus augalus. Kai kurie šeimininkei patinkantys laukiniai augalai visoje sodybos teritorijoje paliekami nenušienauti ir neišrauti (dirvinė našlaitė (3 nuotrauka), paprastoji jonažolė (4 nuotrauka), šilinis gvazdikas (5 nuotrauka) ir kt.) arba pasodinami vietiniai nedideli medeliai (paprastasis kadagys, europinis ožekšnis). Ir šie sausų, nederlingų dirvų augalai čia puikiai tinka, gerai auga ir atrodo ne prasčiau negu „tikros“ svetimžemės gėlės. Taip kaimuose buvo daroma nuo seno – paliekami savaime išdygę arba pasisodinami laukiniai vaistiniai, prieskoniniai arba dekoratyvūs augalai.
Kaip ir daugumoje Dzūkijos kaimų darželių, ponios Stasės darželis nepasižymi didele rūšių įvairove. Didesnė dalis sodyboje augančių dekoratyvių, vaistinių ir prieskoninių augalų rūšių priskiriamos tradiciniams lietuviškų darželių augalams. Kai kurių rūšių augalai net nuo XV-XVII a. auginami kaimų darželiuose ir dabar šiame darželyje tebeauga. Tai, kad šie augalai jau seniai šiose vietose auginami rodo ir gražūs dzūkiški jų vardai ne visada sutampantys su moksliniais tų augalų vardais: daugiametė saulutė (sakratėlės, saulutės) (6 nuotrauka), raudonoji lelija (lelija), žalioji rūta (rūta), vaistinis smidras (šparagas) (7 nuotrauka), vaistinis putoklis (2 nuotrauka), vaistinis skaistenis (kieteliai, marūnas). Kiti – pardėti auginti vėliau, bet vis tiek laikomi tradiciniais kaimo darželių augalais: darželinis jazminas (jazminas), paprastasis erškėtis (radastas, rožė), lanksvos (špireikos), paprastosios alyvos (bezai), paprastasis sinavadas (arlikai, cancalijos, karveliai, raguliai, skambučiai), raiboji lelija (lelija), poetinis narcizas (cibulaitis, narcizas), puikusis bijūnas (pinavijos, pivonijos, pijolkos), šluotelinis flioksas (goštos, goštautai, karkleliai, plioksai, večernykai, žieminės lepkonijos, žilvytukai) (8 nuotrauka), plunksnalapė rudbekija (bijūnėliai, geltonukai, geltonos jurginės, žieminiai jurginai), smulkialapis ir šiurkščialapis astrūnai (bobų vasara, karkliukai, patakiai, šalnokandžiai) (9 nuotrauka), vilkdalgiai (kalavijai, kasočiai, lelijos), darželinė tulpė (piliponai), dviragė leukonija (naktinukai), didysis serentis (gvaizdikai) (10 nuotrauka).
Darželyje auga vienos rūšies augalai, kurių neturėtų čia būti. Tai vienametis šemenis (11 nuotrauka). Šis augalas priskiriamas invaziniams, t.y. tokiems augalams, kurie užvežti iš kitų šalių, o pas mus agresyviai plinta, išstumdami iš natūralių augaviečių vietines rūšis. Nors ir gana dekoratyvus šis augalas, bet reikėtų jį naikinti: galima tiesiog išrauti žydinčius ir neleisti subrandinti sėklų. Ponios Stasės Bigelienės darželis turėtų išlikti ne tik kaip jai pačiai brangus mamos atminimas, bet ir kaip pavyzdys tikro tradicinio dzūkiško kaimo darželio.

Kitame laikraščio numeryje pakviesime apsilankyti
Rudnioje.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: