Fantastinis guvaus proto ir atkaklaus darbo pavyzdys

0
47

Prof. Jonas Grigas

Milijonams pasaulio jaunuolių Elonas Muskas gali būti geriausiu sektinu pavyzdžiu. Elonas Muskas tapo kartos ikona. Jam 50 metų. Daugelis jį laiko naujos kartos multimilijonierių veidu. „Tesla“ įkūrėjas taip greitai kyla milijardierių reitinge, kad kartais net lenkia „Amazon“ generalinį direktorių Jeffą Bezosą. Kaip Elonas Muskas taip toli nuėjo?

Elonas Muskas gimė Pietų Afrikos mieste Pretorijoje kanadietės Mayos ir Pietų afrikiečio tėvo Errolo šeimoje. Jo tėvas turėjo sėkmingą inžinerijos verslą, buvo milijonierius dar nesulaukęs 30 metų. Tačiau Elonas vargu ar gavo naudos iš savo tėvo turto. Kai jam buvo aštuoneri, jo tėvai išsiskyrė.

„Business Insider“ Elono jaunystę vadina „kankinančia“. Iš berniuko tyčiojosi bendraklasiai ir tėvas. Tačiau jam pavyko išmokti programuoti ir parduoti savo pirmąjį vaizdo žaidimą už 500 USD, kai jam buvo tik dvylika metų. Jis turėjo prieigą prie kompiuterio, nes gyveno kaip baltaodis vaikas apartheido Pietų Afrikoje.

Didžiąją dalį to, ką Elonas Muskas pasiekė, jis padarė pats. Po vidurinės mokyklos jis išvyko iš Pietų Afrikos ir studijavo Kanadoje, savo motinos gimtojoje šalyje. Kartu su broliu Kimbaliu jis dirbo gaudamas vasaros stipendiją iš Nova Scotia banko.

Studijuodamas Queens universitete Kingstone, Kanadoje, Muskas uždirbo šiek tiek pinigų parduodamas kompiuterius ir pagal užsakymą pagamintą įrangą. Po dvejų metų, gavęs dalinę stipendiją, jis įstojo į Pensilvanijos universiteto Vartono verslo mokyklą.

E.Muskas prisimena, kad, norėdamas baigti koledžą, įsiskolino apie 100 000 USD. Baigęs Vartono mokyklą, jis persikėlė į Stenfordą studijuoti fizikos doktorantūroje. Jos nebaigė, nes būdamas 24 metų pradėjo savo verslą.

Kartu su broliu Elonas 1995 m. pradėjo 28 000 USD vertės projektą „Zip2.“ Tai buvo skaitmeninis miesto vadovas mažoms įmonėms. Elonas tviteryje prisimena, kad „net negalėjo sau leisti nusipirkti antrojo kompiuterio, programavo naktį, o svetainė veikė tik dieną“.

1999 metais broliai pardavė „Zip2“ už 307 milijonus dolerių, o Elonas Muskas uždirbo 22 milijonus dolerių. Už daugiau nei pusę tų pinigų jis įkūrė internetinės bankininkystės paslaugą „X.com.“

Kitas projektas buvo „PayPal“, kurį E.Muskas sukūrė kartu su konkurentais internetinių mokėjimų pramonėje. Jis buvo pagrindinis akcininkas. Kai 2002 m. pardavė „PayPal“, Elonas Muskas gavo 180 mln. Pardavęs „PayPal“ su didžiuliu pelnu, E.Muskas sutelkė dėmesį į naujų elektromobilių kūrimą. 2003 m. jis įkūrė elektromobilių gamintoją „Tesla“.

Kita ambicinga Elono Musko įmonė yra „Space X“, kurios tikslas – kelionės į kosmosą. Tačiau jo naujos verslo idėjos tuo nesibaigė. 2006 metais E.Muskas prisijungė prie saulės energijos sistemų tiekėjos „SolarCity“. Tai buvo įmonė, kuri iš tikrųjų paskatino jo kilimą į milijardierių pasaulį.

2012 m. Elonas Muskas pirmą kartą pasirodė „Forbes“ sąraše kaip vienas turtingiausių žmonių pasaulyje, kurio turtas siekė du milijardus dolerių. „Business Insider“ duomenimis, iki 2020 metų Elono Musko turtas buvo įvertintas 23,26 mlrd.

Bendrovė „SpaceX“ šiuo metu vertinama maždaug 33,3 mlrd. Su 2,2 milijardo JAV dolerių ji pradėjo projektą „Starlink“, kurio tikslas – padengti Žemę itin sparčiu plačiajuosčiu palydoviniu internetu ir sukurti raketos „Starship“ prototipą.

Elonas Muskas yra neįprastas verslininkas, žinomas dėl savo vaizduotės ir netradicinių inžinerinių planų. 2016 m. jis įkūrė „The Boring Company“, siekdamas pastatyti požeminį tunelį Los Andžele ir sumažinti eismą perpildytame mieste.

Elonas Muskas gali gyventi žavingą gyvenimo būdą, tačiau jis taip pat skelbia naujienas kartais pragaištingais pareiškimais. 2019 m. JAV teismas įpareigojo jį uždaryti savo „Twitter“ paskyrą, nes jis tariamai ja naudojosi, kad pateiktų klaidinančią informaciją apie savo įmonės „Tesla“ finansinę padėtį.

E.Musko pastabos apie tokias kriptovaliutas, kaip Doge ir bitcoin, dažniausiai sukelia dideles bangas kriptovaliutų rinkose. Kai E.Muskas sako ką nors teigiamo apie valiutą, jos vertė šokteli į viršų. Taip buvo su bitkoinais, kai 2021 m. sausį jis atskleidė, kad iš „Tesla“ įsigijo bitkoinų už 1,5 mlrd. Kriptovaliuta pasiekė visų laikų rekordą – 50 000 USD.

E.Muskas yra ne tik drąsuolis, bet ir darboholikas. Užuot išvykęs atostogų, jis daug valandų praleidžia savo gamyklose. Jo susitikimai trunka iki pirmos ar antros valandos ryto. „Ne šeštadieniais ir sekmadieniais, bet kartais irgi“, – sakė jis. Savaitgalius E.Muskas mieliau leidžia su vaikais, o ne renginių vakarėliuose.

E.Muskas turi šešis gyvus vaikus. Jo pirmasis sūnus Nevada gimė 2002 m., bet po dešimties savaičių tragiškai mirė. Elonui ir jo žmonai Justine 2004 m. gimė sūnūs dvyniai Griffinas ir Xavier, o 2006 m. – trynukai Kai, Saxon ir Damian. Visi E.Musko vaikai yra berniukai.

2020 metais Elonas Muskas su savo tuometine mergina menininke Grimes susilaukė berniuko. Kūdikio vardas „X“ sulaukė didžiulio žiniasklaidos dėmesio.

Atrodo, kad jo „Tesla“ modeliai taip pat yra Elono Musko kūdikiai. Kelioms žiniasklaidos priemonėms jis sakė, kad yra apsėstas savo darbo, ir „Fortune“ atskleidė, kad daug naktų praleido dirbdamas „Tesla“ giga gamykloje Nevadoje, kad pradėtų gaminti savo prestižinį trečiąjį modelį.

„Buvo atvejų, kai neišeidavau iš gamyklos tris ar keturias dienas į lauką“, – „The New York Times“ pasakojo E.Muskas. Jis pridūrė, kad dirba 120 valandų per savaitę, o „The Wall Street Journal“ sakė, kad miegojo ant savo biuro grindų „Tesloje“.

Elonas Muskas garsiai teigė, kad niekada nemiega ilgiau nei šešias valandas. Jei jis tai padarytų, tai sumažintų jo darbo našumą, tvirtina „Tesla“ bosas. Jis taip pat miegotų mažiau nei šešias valandas, jei tai būtų įmanoma, bet, deja, kūnas valdo. „Stengiausi mažiau miegoti, bet produktyvumas mažėja“, – sakė jis CNBC. Todėl E.Muskas visada miega lygiai šešias valandas.

Vis dėlto milijardierius apmąsto savo darbo įpročius. „Niekas neturėtų tiek valandų praleisti darbe. Nerekomenduoju.“

Ir nors jis labai sunkiai dirba, E.Muskui pavyksta ne viskas, ką jis stengiasi. Pavyzdžiui, „Tesla“ nedūžtančio elektrinio sunkvežimio „Cybertruck“ pristatymas E.Muskui ir jo piniginei nepatiko.

Kartais žlunga jo ambicingi projektai nukeliauti į Marsą ir Mėnulį su kompanija „SpaceX“. Nors kiekvienas bandomasis startas priartina milijardierių prie jo tikslo, 2023 m. nuskraidinti žmones į Mėnulį vargu ar pasiseks.

2021 m. kovą „SpaceX“ prototipas SN10 atliko naujausią aukščio testą. Jis praėjo gerai – iš pradžių. Tiesą sakant, iki nusileidimo viskas klostėsi puikiai. Tačiau tuo metu Elonas Muskas jau euforiškai tviteryje paskelbė: „Žvaigždžių laivas SN10 nusileido gražiai!“ Bet Muskas per anksti apsidžiaugė. Praėjus kelioms minutėms po nusileidimo, erdvėlaivis SN10 įspūdingai sprogo, nustebindamas milijonus žmonių, kurie įvykį stebėjo tiesiogine transliacija. „Tai buvo neįtikėtina“, – sakė jie.

Saugos komanda greitai suvaldė ugnį, o „SpaceX“ tiria, kas sukėlė sprogimą. Tačiau E.Musko raketos skraidina dešimtis Žemės palydovų į kosmosą, bendrovės sukurtas ir NASA pasirinktas naujam amerikiečių skrydžiui į Mėnulį erdvėlaivis „Starship“ pirmąjį orbitinį skrydį atliks kitų metų pradžioje. Pažiūrėsime, kur 51-ieji jo gyvenimo metai nuneš šį netradicinį genijų. Paruošta pagal „Showbizz Daily“.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: