Pieštuko magija

0
196

Matuizų bendruomenės nariai dalyvavo Matuizų bibliotekos renginyje „Pieštuko magija“.

Kūrybos patirtimi mielai dalijosi Varėnos „Ryto“ progimnazijos dailės mokytoja Lina Čenienė. Pieštuko atsiradimo istoriją ir daug kitų įdomybių pateikė Matuizų bibliotekos bibliotekininkė Vidutė Stadalnykienė. Dalyviams pasiūlyta įvairių žaidimų, užduočių.

Papasakota, kad „švininis“ pieštukas (jo sudėtyje švino net nebuvo) buvo išrastas 1564 m., Anglijoje. Grynas grafitas buvo supjaustytas gabalais, paskui iš tokių gabalų buvo karpomos kvadratinės formos grafito lazdelės, jos įdėtos į iš medžio išdrožtą laikiklį ir taip suformuotas pieštukas. Žodis „pieštukas“ kilo iš lotynų žodžio „penicill“ tai reiškia „maža uodegėlė“. Vieną pieštuką galima drožti 17 kartų, o medinis apvalkalas gaminamas iš kedro. Prieš 10 metų pirmą kartą eksponuota vilniečio Kęstučio Skėrio 900 pieštukų kolekcija.

Tiek vaikai, tiek suaugę dalyviai atliko užduotis. Apibūdino pieštuką – matomas ir nematomas, reikalingas, naudojamas kiekvieną dieną, paslaptingas, gražus, storas, mažas, draugiškas, netgi didvyris. Aiškinosi, kokio kietumo ar minkštumo yra pieštukų, ką reiškia raidės HB, B, 2B ir kt. Vaizduotėje kūrė piešinius, statė spalvotų pieštukų konstrukcijas, skaitė pasakojimus „Pieštukai knygų veikėjai“, „Peliukas ir pieštukas“, „Kaip pieštukas laimės ieškojo“, Vytės Nemunėlio „Rašo plunksna ir pieštukas“. Milgintė Kaškevičiūtė, ir Eimantas Poškus pasekė pasaką apie du draugus pieštuką ir trintuką „Pieštukas“. Tai liūdnoka, susimąstyti apie būtį verčianti istorija. Pieštukas rašydavo, trintukas trindavo, o drožtukas nusmailindavo pieštuką, kai šis tapdavo buku. Pieštukui uždavus klausimą, kas nutiks jam, kai negalės dirbti, liniuotė papasakojo apie silpną ir seną pieštuką, įmestą į židinį. Jo siela su dūmais nukeliavo į kanceliarinių prekių rojų. Bet pasakos herojus pieštukas nenori mirti, trokšta amžinai gyventi…

Dailės mokytoja Lina Čenienė piešė eskizus, karikatūras. Daugiau kaip tris valandas darbavosi dailininkė, kol nupiešė dalyvių portretus. Suaugusieji nebuvo kantrūs ir išsiskirstė į namus anksčiau už vaikus. Linos rankose pieštukas tikrai tapo magišku: keli brūkštelėjimai, linijų linkiai, veido ovalai ir visi vaikai džiaugėsi savo portretais.

Varėnos viešosios bibliotekos savanorė Evelina Graževičiūtė fotografavo renginį.

 Vidutė Stadalnykienė Matuizų bibliotekos bibliotekininkė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: