Ruduo su „Čiurlioniu kitaip“

0
53

Šį rudenį sėkmingai startavo pirmasis Varėnos viešosios bibliotekos projektas „Čiurlionis kitaip“. Šiuo projektu siekiama sukurti naują tradiciją – šiuolaikiškai, moderniai, žaismingai ir edukatyviai pristatyti M. K. Čiurlionį ir vaikams, ir suaugusiems, puoselėti menininko atminimą, labiau susieti M. K. Čiurlionį su Varėna.

Vyko 4 muzikiniai koncertai „Čiurlionio džiazassu džiazo virtuozais  Dimitij Golovanov ir Jan Maksimovič (Varėnos, Lazdijų, Druskininkų viešosiose bibliotekose, Žilinų kultūros centre).

Vieni žymiausių šalies džiazo improvizacijos ir muzikos atlikėjai D. Golovanov ir J. Maksimovič susirinkusiems klausytojams dovanojo nebaigtų ir nepublikuotų kompozitoriaus M. K. Čiurlionio muzikinių eskizų improvizaciją. Muzikinėje improvizacijoje atlikėjai kėlė klausimus – o kas būtų, jei Čiurlionis būtų gyvenęs ilgiau? O kas būtų, jei jis, kaip ir jo amžininkai, būtų pažinęs džiazo muziką? Ir koks būtų Lietuvos džiazas, jei taip įvyktų? Šie klausimai vedė į fantazijų pasaulį, prisiminti M. K. Čiurlionio muziką ir pažvelgti į ją kitu kampu.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejus vykdė 6 edukacijas vaikams Varėnos, Lazdijų, Druskininkų viešosiose bibliotekose. Edukacijoje „Čiurliono karūnos“ vaikai sužinojo, kad pasakiškuose M. K. Čiurlionio paveikslų pasauliuose galima sutikti begales valdovų, pasipuošusių nuostabiomis karūnomis, – karalius yra vienas reikšmingiausių Čiurlionio kūryboje sutinkamų simbolių.

Mažieji tai pat turėjo galimybę patys pasigaminti puošnias, čiurlioniškas karūnas ir pasijausti tų paveikslų dalimi! O edukacijoje „Slaptas Čiurlionių raštas“ mokiniai sužinojo apie specialius šifruotus užrašus, randamus tik M. K. Čiurlionio paveiksluose, eskizuose, laiškuose. Tai viena didžiausių paslapčių šio menininko biografijoje. Dėl ko buvo sukurtas ir ką reiškė šis slaptų simbolių raštas, niekam iki galo nėra pavykę išsiaiškinti.

Tačiau viename iš M. K. Čiurlionio laiškų, skirtų jo broliui, buvo atrastas pilnas šių simbolių alfabetas su paaiškinimais. Kiekvienas dalyvis edukacijoje gavo šio šifro alfabetą ir plunksnakočius. Vaikai su užsidegimu rašė atvirlaiškius savo draugams, nes tokiame čiurlioniškame laiške, net ir didžiausias paslaptis galėjo užšifruoti – juk tas, kas neturi slapto rašto šifro, niekada neperskaitys!

Projektas skatina profesionaliosios kūrybos sklaidą, naujų produktų kūrimą, bendradarbiavimą su kitomis kultūros, meno ir ugdymo įstaigomis. Ateityje numatoma išleisti komiksų apie M. K. Čiurlionį.

Projektą planuojama rengti kasmet, kad M. K. Čiurlionis taptų Varėnos kultūrinio gyvenimo nuolatiniu akcentu.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė.

Indrė Siaurusiavičienė

Varėnos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus bibliotekininkė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: