Varėnos rajone – jau 55 „Sidabrinės bitės“

0
142

Rugsėjo 24 dieną Senosios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje vyko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 148-ųjų gimimo metinių minėjimas ir tradiciniai „Sidabrinės bitės“ apdovanojimai. Šiemet Varėnos rajono savivaldybės premija ir Varėnos rajono kultūros ir meno tarybos ženklu „Sidabrinė bitė“ apdovanota Varėnos kultūros centro etnomuzikologė, folkloro specialistė Vaida Naruševičiūtė ir Naujųjų Valkininkų bendruomenės pirmininkas, „Menų skalbyklos“ įkūrėjas Vytautas Česnys.

Romana Vaičkutė

Apdovanotųjų būrys perkopė pusšimtį

Po šv.Mišių, kurias aukojo šios bažnyčios klebonas Pranciškus Čivilis, buvo įteikti apdovanojimai.

„Sidabrinės bitės“ ženklelius laureatams Vaidai Naruševičiūtei ir Vytautui Česniui įsegė rajono meras Algis Kašėta. Jiems taip pat įteiktos savivaldybės premijos. Dabar „sidabrinių bičių“ mūsų rajone – jau 55.

Laureatams buvo perduotas Seimo nario Juozo Baublio sveikinimas.

Už jų veiklos įvertinimą padėkojo V.Naruševičiūtė ir V.Česnys.

Laureatus sveikino kolektyvai, artimieji, bendradarbiai.

Koncertinėje programoje „Muzika – gyvenimo palaima“ darniai susijungė muzika ir žodis: muzikinius kūrinius atliko operos solistai Eglė Stundžiaitė (sopranas) ir Dainius Puišys (baritonas), Gabrielė Abromaitienė (arfa), Lina Giedraitytė (fortepijonas); o muziką harmoningai keitė aktorių Justo Tertelio ir Vestos Šumilovaitės-Tertelienės literatūriniai skaitymai „Čiurlionis ir Sofija“.

Kai širdyje dega „žeiria“

Vaida Naruševičiūtė apdovanota už etnokultūros saugojimą ir puoselėjimą vadovaujant tradiciniams mėgėjų meno kolektyvams, rengiant ir įgyvendinant reikšmingus etnokultūrinius projektus. Nuoširdus ir prasmingas Vaidos Naruševičiūtės darbas, atsidavimas jam prisideda prie Varėnos krašto tradicijų puoselėjimo ir populiarinimo bei užkrečia aplinkinius meile dzūkiškai kultūrai. Ko gero, iš visų projektų, kuriuos parengė Vaida Naruševičiūtė, labiausiai Varėnos kraštą garsina folkloro ansamblis „Žeiria“, kuriam ji vadovauja nuo 2010 m. Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“ buria daugiau kaip 20 įvairaus amžiaus bei profesijų žmonių, vienijamų noro mokytis dainuoti, šokti, muzikuoti, besidominčių savo krašto folkloru. O širdyse rusenanti meilė savo krašto folklorui atsispindi ir ansamblio pavadinime, nes „žeiria“ dzūkiškai reiškia „žarija“.

Priminsime, kad šių metų kovo mėnesį Lietuvos nacionalinis kultūros centras paskelbė „Aukso paukštės“ laureatus, tarp kurių geriausiu krašto folkloro kolektyvu ir vadovu pripažinti Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“ bei vadovė Vaida Naruševičiūtė.

Ansamblio vadovė, etnologė, etnomuzikologė Vaida Naruševičiūtė Varėnos kultūros centre daugiau kaip dešimt metų rengia tradicinių šokių vakarones ir naktišokius, tradicinio dainavimo, muzikavimo ir šokių edukacijas, projektus. Jos paruošti mokiniai bei suaugusieji pelno prizinių vietų įvairiuose šalies ir regioniniuose konkursuose.

Senoje skalbykloje… menai

Varėnos rajono savivaldybės premija ir Varėnos rajono kultūros ir meno tarybos ženklu „Sidabrinė bitė“ apdovanojo Naujųjų Valkininkų bendruomenės pirmininką, „Menų skalbyklos“ įkūrėją Vytautą Česnį už reikšmingus visuomeninius projektus Naujuosiuose Valkininkuose bei aktyvią kultūrinę veiklą populiarinant profesionalų meną Varėnos rajone. Prasmingi V.Česnio darbai prisideda prie kultūrinio turizmo skatinimo mūsų krašte, o artimas, betarpiškas ryšys su aplinkiniais kelia bendruomenės dvasią.

V.Česnys – inžinierius ir verslininkas, gyveno Vilniuje, bet tam tikros aplinkybės privertė perkainoti vertybes: dėl ko darai, ką darai, ką palieki. Pasak V.Česnio, Naujieji Valkininkai – tėviškė, čia jis užaugęs, tad nenuostabu, kad sugrįžo.

Daugeliui gali kilti klausimų: kodėl „Menų skalbykla“ ir kas tai yra? Atsakymas vėl paprastas: buvusios vaikų ligoninės „Pušelė“ skalbykla pastatyta 1969 m., čia, pasak V.Česnio“, ir jo mama yra dirbusi. Kai savivaldybė kažkelintąjį kartą skelbė pastato aukcioną, sudalyvo ir nupirko jį. Iš pradžių žinojęs tik tiek, kad čia bus medžio apdirbimo dirbtuvės (mat gimęs ir didžiąją dalį savo metų praleidęs greta miško ir miške, visuomet jautęs ypatingą ryšį su medžiu, tad ir visi jo rankomis sukurti gaminiai „yra gyvi“). Visos kitos erdvės turėjo atrodyti ne taip. Ir minčių įvairių buvo.

Bet susijungė menas su skalbykla ir prasidėjo įdomūs dalykai – sovietmečiu statytas industrinis statinys tapo menų traukos centru – čia organizuojamos parodos, plenerai, vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas.

Ir Naujieji Valkininkai pamažu tampa nebe vien geležinkelio stotimi, kur keliskart per dieną stoja traukiniai, bet ir vieta, kur kažkas vyksta…

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: