Gydytojas odontologas neigia įsisenėjusius mitus apie dantų protezavimą: tai nėra tik užgaida

0
42

Dantų netekimas dėl įvairiausių priežasčių žmonėms sukelia vienų ar kitokių nepatogumų. Šiuolaikinis dantų protezavimas grąžina pacientams kažkada prarastą šypseną, pagerina jo gyvenimo kokybę. „Euromed“ klinikos gydytojas odontologas Rostislav Vinarčiuk aiškina, kokios yra dantų protezavimo tendencijos, rūšys ir pristatys protezavimo svarbą ne tik estetiniu, bet ir sveikatos atžvilgiu.

 • Kas yra dantų protezavimas?
 • Tai dirbtinių dantų įtvirtinimas siekiant atkurti trūkstamus dantis, pagerinti esamų dantų būklę, jeigu šie yra pažeisti. Šiandien mūsų technologijos yra labai pažengusios, todėl protezai atrodo natūraliai. Patikinu, kad dantų protezavimas atliekamas ne tik garbaus, bet ir jaunesnio amžiaus pacientams.
 • Kokios yra protezų rūšys?
 • Protezai skirstomi į dvi rūšis: išimamus ir fiksuotus. Išimami daliniai protezai dažniausiai naudojami, kai paciento burnoje dar liko nuosavų dantų, prie jų protezai pritvirtinami, pavyzdžiui, kabliukais. Juos pacientas gali išimti kada panorėjęs. Pilni protezai siūlomi pacientams, neturintiems savo dantų. Praktikoje dažniausiai naudojami fiksuoti protezai – jie padeda atstatyti estetinį vaizdą, maisto kramtymo efektyvumą. Šie fiksuojami ant nuosavų dantų arba implantų. Be to, fiksuoti protezai gaminami iš skirtingų medžiagų: keramikos, metalo, cirkonio ir t.t., todėl konsultacijos su gydytoju odontologu-ortopedu metu gydytojas paskiria pacientui jo lūkesčius atitinkantį variantą.
 • Kokia protezų rūšis yra patikimiausia daugeliui pacientų?
  Geriausias ir elastingiausias pasirinkimas – fiksuoti protezai. Jie geriau atstato kramtymo funkciją, atrodo estetiškiau ir suteikia daugiau pasitikėjimo savimi. Dažniausiai naudojami yra keturi protezų tipai: užklotai, vainikėliai, tilteliai, vainikėliai ant implanto atramo.
  Užklotai atstato trūkstamą (neplombuojamą) danties dalį. Pasirinkus šį tipą nėra reikalo šlifuoti danties, o užklotas tarnauja ilgiau nei plomba.
  Vainikėliai uždėdami ant nušlifuotų nuosavų dantų. Tinkamai pagaminti ir paciento poreikius atitinkantys vainikėliai nei spalva, nei forma nesiskiria nuo nuosavų paciento dantų, todėl nėra pastebimi.
  Tilteliai yra bene populiariausias protezavimo būdas, atstatantis vieną ar daugiau trūkstamų dantų, išlaiko taisyklingą dantų išsidėstymą. Protezavimo metu nušlifuojami du šalia esantys dantys, o prarasto vieno ar kelių dantų tarpas užpildomas protezu.
  Vainikėlis ant implanto atramo taipogi yra geras variantas pacientams, nes nereikia šlifuoti šalia esančių dantų. Įsriegtas implantas vykdo šaknies funkciją, ant kurio tvirtinama taip vadinama „karūnėlė“.
 • Kokie yra populiariausi mitai apie dantų protezavimą?
  Labiausiai norėčiau paneigti mitą, kad procedūra yra skausminga. Pacientams visuomet yra naudojami nuskausminamieji vaistai, o nušlifuoti dantys padengiami laikinaisiais protezais, padėsiančiais išvengti padidėjusio dantų jautrumo.
  Kitas labai populiarus mitas – trumpalaikiškumas. Protezai tarnauja metų metus, be to, yra nepastebimi. Svarbiausia nedelsti protezuoti dantis, nes gali išsivystyti rimtesnės odontologinės problemos, o dantų atkūrimas bus ne tik brangesnis, bet ir sudėtingesnis.
  Kitas mitas – tai per brangu. Liūdina faktas, kad žmonės dažnai nesidomi, kada jiems priklauso kompensuojamos gydymo paslaugos ar procedūros. Dantų protezavimo kompensavimas – ne išimtis: pensininkai, nedarbingi arba iš dalies darbingi žmonės, vaikai iki 18 metų bei asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido, žandikaulio onkologinės ligos, turi teisę gauti Teritorinių ligonių kasų fiksuoto dydžio kompensaciją.
 • Kodėl pacientams rekomenduojate atkurti prarastus dantis?
 • Dažnai iš pacientų girdžiu, kad „kas čia tokio tie dantys, galiu kramtyti kita puse” arba „čia brangi užgaida”. Svarbu pabrėžti, kad dantys atlieka toli gražu ne estetinį vaidmenį mūsų gyvenime. Taip pat pastebėtina, kad pacientas netekęs dantų gali jaustis psichologiškai neužtikrintas dėl savo šypsenos. O ką jau kalbėti apie gyvenimo kokybę… praradus dantis, sunku atsikąsti arba sukramtyti maistą, todėl pacientai atsisako savo mėgstamų patiekalų. Laikui bėgant pasikeičia ir žandikaulio forma, nes dantys vieni kitus stumia.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: