Išsausėjęs patalpų oras

0
119

2 iš 3 lietuvių skundžiasi pablogėjusia sveikata prasidėjus šildymo sezonui: priežastis paprasta

Išsausėjusio oro priežastis
Atvėsus orams, vis daugiau laiko praleidžiame biuruose ir uždarose patalpose, dėl vėsaus oro lauke, nesame linkę kambarių vėdinti, o prasidėjus šildymo sezonui – drėgmė patalpose kritiškai nukrinta. Taip pat atsiranda didžiulis temperatūrų skirtumas tarp išorės oro ir vidaus, kas taip pat nėra sveika žmogaus organizmui.
Išsausėjęs oras sukelia tris pagrindines problemas: sujautrina ir išsausina odą, paskatina alergines kvėpavimo takų reakcijas ir padidinta virusinių ligų riziką.

Išsausėjusi oda – kokių
priemonių imtis?

Kai patalpos yra išsausėjusios, t. y. drėgmė hidrometre rodo mažiau nei 50 proc., oda kenčia du kartus stipriau. Ji tampa dar jautresnė ir pradeda ūmėti įvairios ligos: sausos odos dermatitas, rožinė. Oda pradeda kur kas labiau reaguoti į bet kokius dirgiklius. Norint to išvengti, privaloma iš anksto imtis priemonių.
„Vien tik didelis geriamo vandens kiekis čia nepadės, nes tik iš vidaus nepavyks aprūpinti odos reikiamu vandens kiekiu. Todėl oda reikia rūpintis itin kruopščiai: naudoti serumus ir kremus, drėkinančias kaukes ir, žinoma, tinkamai drėkinti patalpas. Tik visi šie komponentai veikdami drauge padės pasiekti norimų rezultatų ir išvengti odos problemų žiemą“, – teigia A. Dumbliauskienė.

Alerginės reakcijos ir
mažesnis atsparumas
virusinėms ligoms

Besirūpinant odos sveikata, reikėtų nepamiršti ir kvėpavimo takų, mat išsausėjus ir sudirgus gleivinei, gali prasidėti arba paūmėti įvairios alergijos.
„Sausas oras sukelia ne tik odos, bet ir nosies ar kitų gleivinių išsausėjimą, taip pažeisdamas jų apsauginį barjerą, todėl oda ir gleivinės tampa jautresnės įvairiems aplinkos dirgikliams. Sausame ore greičiau dauginasi ir plinta virusai, todėl didėja tikimybė susirgti peršalimo ligomis. Alergenai esant sausam orui jungiasi prie pažeistos gleivinės ir alergiškam žmogui gali sukelti ar paūminti alerginės slogos, alerginio akių uždegimo, bronchinės astmos ar dermatito simptomus“,– perspėja alergologė Gintarė Paulikaitė.
Išsausėjęs oras patalpose ypač kenkia mažiesiems, nes jie per minutę įkvepia du kartus daugiau oro, todėl išsausėjęs ir užterštas patalpų oras daro itin didelę žalą jų organizmui. Vaikų imuninė sveikata tampa kur kas labiau pažeidžiama įvairių virusų ir bakterijų.

Alerginės reakcijos ir ligos: kokių priemonių imtis?
Norint išvengti įvairių alergijų paūmėjimo svarbu ne tik drėkinti patalpas ar reguliariai matuoti patalpų drėgmę, bet ir jas dažnai vėdinti. Nuolatinė oro cirkuliacija patalpose – būtina. Ypač tai svarbu šaltuoju sezono metu, kuomet į šiltus namus vėsų orą įsileisti norisi mažiausiai. Taip pat labai svarbu palaikyti tinkamą kambarių temperatūrą, rekomenduojama patalpų temperatūra yra 18-22 C.
„Net ir nealergiškiems žmonėms sausas oras gali būti ligos priežastis, kadangi per sutrikusį odos ar gleivinių barjerą vyksta greitesnis įsijautrinimas alergenams. Kad to išvengtume svarbu ne tik drėkinti, bet ir vėdinti patalpas. Kai kurie alergenai, pavyzdžiui, namų dulkių erkės, pelėsiai, „mėgsta“ drėgną ir šiltą aplinką, todėl ypač svarbu namuose ar biuruose palaikyti optimalią aplinkos drėgmę ir temperatūrą“, – teigia alergologė.

Ženklai, išduodantys apie pernelyg sausą orą
Paprastai apie prastą oro kokybę namuose signalizuoja jūsų sveikata, tačiau tai dažnai gali būti supainiojama su kitais nesklandumais: nuovargiu darbe, stresu ar neišsimiegojimu. Pernelyg sausą orą gali išduoti ir jūsų namų aplinka.
Reikėtų atkreipti dėmesį į vazoninius augalus ar medines namų grindis. Paprastai augalų žemė tampa labai sausa, net ją laistant, o medinės grindis, bėgant laikui, pradeda skilinėti – tai ženklas, jog oras namuose yra netinkamas drėgmės kiekis.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: