Užgavėnių proga – medinių kaukių paroda

0
157

Šiandien Varėnos viešojoje bibliotekoje atidaryta žymaus Varėnos krašto tautodailininko Algirdo Juškevičiaus medinių kaukių paroda „Užgavėnių Ličynos“

Živilė Puidokaitienė

Anot Varėnos krašto tautodailininko Algirdo Juškevičiaus, šios medinės kaukės yra labiau būdingos Žemaitijai, nes ten kaukių darymas iš medžio buvo stipriausia tradicija. „Kituose kraštuose ar Dzūkijoje apsirengdavo išvirkščiais kailiniais, pasipaišydavo suodžiais ir eidavo per kaimą, varydami žiemą. Dar kitur būdavo linksmybės, juokai, laistymasis vandeniu. Ši tradicija yra iš labai senų laikų ir ją turi visos tautos, kurios švenčia pavasario atėjimą, nes pavasaris, atgimstanti gamta neša mums viltis. Nors šiemet žiemos nebuvo, bet mes vis tiek švenčiame Užgavėnes“, – pasakojo parodos autorius.

A. Juškevičius teigė, kad kai kurioms kaukėms jau daugiau kaip 15 metų, bet, nupurčius ir nupūtus dulkes, jos taip pat buvo pristatytos į parodą. Tautodailininkas pasakojo, kad daugiausiai kaukės yra iš liepos medienos, panaudota net ir netinkama, t. y. įvairios šakos, o iš tų šakų išdrožtos nosys.

„Kaukes daryti yra savotiškai smagu, nes nereikia siekti tikslių proporcijų, o kaip tik reikia didesnės raiškos, taikyti groteską, didinti nosį ir akis, suteikti išraišką. Kaukėse labai svarbu viską padidinti, išryškinti bruožus“, – kalbėjo A. Juškevičius.

Parodos autorius pasikvietė ir savo mokinį dešimtmetį Armandą Pangonį, kuris taip pat išdrožė kaukę, tačiau nespėjo jos nudažyti, anot tautodailininko, pritrūko poros dienų, tačiau dėl to nenusimena ir tikisi, kad jaunojo medžio meistro darbai sudalyvaus „Sidabro vainikėlyje“.

Parodos atidarymo metu Užgavėnėms skirtus kūrinius atliko Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos folklorinio dainavimo skyriaus mokiniai (mokytoja Ineta Meduneckytė Tamošiūnienė).

Vėliau visi vaišinosi arbata ir gardžiais blynais.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: