Iš ko padarytas pasaulis?

0
195

Prof. Jonas GRIGAS

Prieš filosofijai ir fizikai išsiskiriant, senovės graikų filosofai mąstė, iš ko padarytas pasaulis. Platonas manė, kad viskas Žemėje padaryta iš keturių fundamentalių skirtingos formos dalelių – žemės, ugnies, oro ir vandens dalelių.
Mūsų gamtos supratimas nuėjo ilgą kelią nuo Platono. Sužinojome, kad pasaulis sudarytas iš įvairių atomų, o atomai – iš kitų fundamentalių dalelių.
Fizikai sukūrė pažangią teoriją, vadinamą Standartiniu Modeliu, kuriame nėra gravitacijos, bet fundamentinės dalelės yra ne atomai, bet plonos virpančios stygos.
Be dalelių dar yra laukai. Kiekvienas elektronas sukuria elektromagnetinį lauką erdvėje. Ar elektronus veikia jų pačių elektromagnetinių laukų jėga? Dešimtmečiais tarp garsiausių fizikų vyko apie tai diskusija.
Standartinio Modelio dalis, kuri aprašo electronus ir elektromagnetinius laukus, vadinama kvantine elektrodinamika.
Amerikiečių fizikas Ričardas Feinmanas 1965 metais gavo Nobelio Premiją už darbus kvantinėje elektrodinamikoje. Jis manė, kad pasaulis sudarytas tik iš dalelių. Jos sąveikauja erdvėje ir laike taip, kad kiekviena dalelė jaučia kitos dalelės praeities ir ateities būsenas. Tai keista idėja.

Nuotraukoje laukų ar dalelių difrakcinis vaizdas?

Kiti fizikai mano, kad reikia atsisakyti dalelių sampratos ir visko statybinėmis plytomis laikyti laukus – elektroną ir jo antidalelę pozitroną laikyti laukais. Juk elektronas, praėjęs difrakcinę gardelę, virsta elektromagnetine banga, sklindančiu elektromagnetiniu lauku. JAV teko matyti, kaip banga paverčiami ir atomai, o po interferencijos – vėl atomais. Tai kas jie – dalelės ar laukai?
Šviesos fotonas yra elektromagnetinio lauko sužadinimo kvantas arba „porcija“. Kvantinėje elektrodinamikoje nėra būdo fotoną laikyti dalele. Nobelio premijos laureatas anglų fizikas Polis Dirakas sugalvojo lygtį, aprašančią elektrono kvantinį elgesį, bet nėra tokios lygties fotonui.
Nelogiška, kad elektronai yra dalelės, tai fotonai – laukai. O jei elektronus laikytume laukais, kaip ir fotonus, atrodytų logiškiau.
Šis klausimas lieka atviras. Nėra aišku, ką klasikinė ir kvantinė elektrodinamika sako apie tikrovę. Ar pasaulis padarytas iš dalelių, ar iš laukų, ar iš abiejų?
Kartais pažanga fizikoje reikalauja peržiūrėti, iš naujo interpretuoti ir pataisyti esančias teorijas. Tam reikia mokslininkų, kurie sulietų fizikų ir filosofų vaidmenis, kaip buvo prieš tūkstančius metų senovės Graikijoje.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: