Gegužės 25-oji Tarptautinė dingusių be žinios vaikų diena

0
40

Gegužės 25 – oji Lietuvoje minima Tarptautinė dingusių vaikų diena. Ši diena pasirinkta dėl JAV sukrėtusios istorijos, kuomet 1979 metais, gegužės 25 dieną, šešiametis Etan Patz dingo be pėdsakų eidamas į mokyklą autobusų stotelėje, vos už poros kvartalų nuo savo namų. Dingusių žmonių šeimų paramos centro iniciatyva LR Seimas 2006 m. įtraukė šią dieną į atmintinų dienų sąrašą. Centras administruoja visoje Europos Sąjungoje vieninga karštąją liniją 116000 pranešimams dėl dingusių vaikų, yra tarptautinių organizacijų Amber Alert Europe bei International Centre for Missing and Exploited Children (JAV) narys. Centras, kartu su JAV ambasada Vilniuje, LR Vidaus Lietuvoje skubios vaiko paieškos sistemą Amber Alert Facebook.
Problemos aktualumas: vaikų dingimas yra reali, dinamiška ir vis didėjanti problema tiek Lietuvoje tiek Europos Sąjungoje. Europos Sąjungoje kas dvi minutes gaunamas pranešimas apie dingusį vaiką. Per metus Europoje be žinios dingsta apie 250 000 vaikų. Lietuvoje dingusių be žinios asmenų registro duomenimis 2019 m. paskelbti 3612 vaikų dingimo atvejai, kurie sudarė virš 77 proc. visų dingusių asmenų atvejų. 2020 metais iki balandžio 30 d. užregistruoti 776 vaikų dingimo atvejai, didžiąją dalį atvejų sudaro iš namų ir globos įstaigų pabėgę vaikai. Pabėgę vaikai yra itin pažeidžiami smurtui bei prekybai žmonėmis.
2019 m. Dingusių žmonių šeimų paramos centras bendradarbiaudamas su Bendruoju pagalbos centru (112) atsiliepė į 352 linijos 116 000 skambučius suteikiant pagalbą dingusių vaikų artimiesiems. Laikotarpiu nuo 2020 m. sausio 1 iki balandžio 30 d. į karštąją liniją 116 000 dėl dingusių vaikų kreipėsi 141 asmenys.
2020 m. iš Amber Alert Europe gauti 7 pranešimai dėl dingusių vaikų Europoje. Vykdant tarptautinius isipareigojimus informacija buvo iš karto išplatinta Lietuvoje.
Tarptautinės dingusių vaikų dienos tikslas – ne tik užjausti tuos, kurių vaikai dingo be žinios, bet ir skatinti užkirsti kelią šiam reiškiniui. Kviečiame pakalbėti su vaikais apie jų patiriamus sunkumus, informuoti apie pavojus, gresiančius už namų ribų.

Dingo vaikas? Skambink nemokamu visą parą veikiančiu numeriu 116 000
Informacija, ką daryti dingus vaikui (plakatai ir lankstinukai el.versijos): http://www.116000.lt/institucijoms/

Natalja Kurčinskaja, Dingusių žmonių šeimų paramos centras

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: