Lėtos smėlėtos menininkų ekspedicijos po Šilų Dzūkiją

0
31

Šių metų liepos – spalio mėnesiais Šilų Dzūkijoje lankosi ir kuria menininkai iš skirtingų Lietuvos vietovių. Jie dalyvauja renginyje pavadinimu „Lavkė. Lėta smėlėta ekspedicija”. Meninės iniciatyvos „Verpėjos“ kvietimu jie keliauja vietinės autoparduotuvės maršrutu po Marcinkonių, Kabelių, Musteikos, Piesčių, Daržinėlės, Šklėrių, Grybaulios, Ašašnykų ir kitus kaimus, o sukurtus kūrinius bus galima apžiūrėti įvairiose vietose šių kaimų apylinkėse. Su šiais menininkais kviečiami susipažinti ir pabendrauti visi susidomėjusieji.

Kaimo autoparduotuvės arba lavkės atvykimas – tai ne tik proga apsipirkti, bet ir susirinkti, pasikalbėti apie tai, kas rūpi. „Lėtoje smėlėtoje ekspedicijoje“ tęsiama ši tradicija – menininkai lavkę naudoja kaip priemonę kūrybai. Keliaudami jos maršrutu po Šilų Dzūkijos kaimus kūrėjai stengiasi susipažinti su vietos gyventojais, o vėliau įvairiais būdais pristatyti bendravimo įkvėptus, o galbūt ir kartu su sutiktais žmonėmis sukurtus kūrinius. Menininkai konsultuojasi su gamtos gėrybių rinkėjais, biodinaminių ūkių ūkininkais, botanikais, gamtininkais, kraštotyrininkais, bitininkais, žoliautojais, amatininkais ir visuomenininkais.

Pristatydama mintį surengti tokias ekspedicijas idėjos autorė, menininkė Laura Garbštienė teigia: „Galvojant apie kintančias ir nenuspėjamas mūsų gyvenimo sąlygas svarbu įžvelgti teigiamų jos panaudojimo pusių – ne tik pakvietėme menininkus kurti gražioje Šilų Dzūkijos gamtoje ir apylinkėse, bet ir pagalvojome apie itin atokiai gyvenančius šių kraštų vietinius – juos kas kelias dienas aplanko autoparduotuvė, o dabar dar aplankys ir menininkai, kurie supažindins su savo kūriniais ir pakvies susipažinti, pabendrauti.“

„Lėtose smėlėtose ekspedicijose“ dalyvauja šeši kūrėjai ar jų grupės – tai Andrej Polukord, Dovilė Bagdonaitė, Pojūčių teatras (Karolina Žernytė, Saulė Norkutė, Šarūnė Pečiukonytė), Gabrielė Vetkinaitė, Agota Zdanavičiūtė ir Živilė Lukšytė. Šie menininkai po Šilų Dzūkiją keliauja liepos – spalio mėnesiais, o gyvena ir kuria – tam pritaikytose buvusios Kabelių kaimo mokyklos patalpose.

Pirmieji du kūrėjai-keliautojai – Dovilė Bagdonaitė ir Andrej Polukord – jau atvyko į Šilų Dzūkiją ir spėjo susipažinti su apylinkių gyventojais. Ekspedicijų naujienas galima sekti interneto svetainėje verpejos.lt bei socialinio tinklo Facebook puslapyje https://www.facebook.com/verpejos.

„Verpėjos“ yra nepriklausoma meno iniciatyva, kurią 2017 m. įkūrė menininkė Laura Garbštienė Marcinkonių seniūnijoje, Varėnos rajone. „Verpėjos“ siekia tyrinėti ir permąstyti tradicinės kaimiškos gyvensenos ir gamtos saugojimo temas.

Ekspedicijas rengia VšĮ „Verpėjos“ bendradarbiaudamos su menininkus vienijančia organizacija Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, taip pat Marcinkonių daugiafunkciniu centru, Varėnos kultūros centru.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: