Pasienio rajonuose įvesta nepaprastoji padėtis

0
55

Seimas, atsižvelgdamas į valstybėje dėl masinio užsieniečių antplūdžio susidariusią kritinę situaciją ir į pastaruoju metu Baltarusijos režimo vykdomus nusikalstamus veiksmus ir hibridines atakas Lenkijos Respublikos atžvilgiu, nusprendė nuo lapkričio 10 d. vienam mėnesiui įvesti nepaprastąją padėtį. Į šią zoną patenka ir dalis mūsų rajono – Marcinkonių, Kaniavos ir Vydenių seniūnijos dalis ar visi kaimai

Eglė Ražytė

Įvesta nepaprastoji padėtis

Per Lietuvos atkurtos nepriklausomybės istoriją nepaprastoji padėtis įvedama pirmą kartą.

Nepaprastoji padėtis įvesta visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo, taip pat užsieniečių apgyvendinimo vietose (Pabradėje, Medininkuose, Kybartuose, Rukloje, Naujininkuose Vilniuje ir 200 metrų aplink šias vietas.

Pagrindiniai ribojimai gyventojams

Įvažiuoti gali tik gyventojai, kurie čia yra deklaravę gyvenamąją vietą ar turi nekilnojamąjį turtą.

Tikrinantiems dokumentus kariškiams, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ar policijos pareigūnams reikia pateikti asmens tapatybę įrodančius dokumentus ar Registrų centro pažymas apie turimą nekilnojamąjį turtą.

Vykstant pas gydytojus ar kitais svarbiais reikalais į pasienio ruožą, reikės tikrinantiems pareigūnams pateikti vykimo tikslą įrodantį dokumentą.

Pasienio ruože nepaprastosios padėties galiojimo laikotarpiu draudžiami bet kokie masiniai susibūrimai – šventės, susirinkimai ir pan.

Vykstant darbo reikalais, reikės tikrinantiems pareigūnams pateikti tai įrodančius dokumentus – darbo vietą įrodantį dokumentą, važtaraštį ar pan.

Pasienio ruožo teritorijoje nebus galima naujai deklaruoti gyvenamosios vietos.

Sutrikus mobiliajam ryšiui, pagalbos numeris visuomet bus pasiekiamas.

Kaimai, atsidūrę nepaprastosios padėties zonoje

Pateikiame Varėnos rajono kaimų, patenkančių į nepaprastosios padėties zoną, sąrašą.

Marcinkonių seniūnija

Ašašninkų k.

Darželių k.

Daržinėlės k.

Dubo k.

Grybaulios k.

Kabelių k.

Kapiniškių k.

Marcinkonių k. (mažas plotas)

Margionių k.

Musteikos k.

Piesčių k.

Senovės k.

Šklėrių k.

Kaniavos seniūnija

Bagočių k.

Balbutų k.

Būdų k.

Dalinos k.

Daržininkų k.

Drucminų k.

Dubičių k.

Gribašos k.

Griškonių k.

Jasauskų k.

Kalvių k.

Kaniavos k.

Kaniavėlės k.

Kaniūkų k.

Karaviškės k.

Kaziukonių k.

Kašėtų k.

Katros k.

Krokšlio k.

Kruklių k.

Lynežerio k.

Mantotų k.

Margių k.

Mikalčiūnų k.

Molinės k.

Noškūnų k.

Paąžuolės k.

Pakaniavio k.

Pakuliškių k.

Panočių k.

Paramėlio k.

Pauosupės k. (mažas plotas)

Rudnios k.

Stoniūnų k.

Ūtos k.

Podubičių k.

Praudos k.

Rakų k.

Stojų k.

Vydenių seniūnija

Aladaukos k.

Aladiškių k.

Barčių k.

Cibonių k.

Čepelūnų k.

Dainavos k.

Dipiškių k.

Gojaus k.

Gumbiškių k.

Juočių k.

Kamaraučiškių k.

Kaledonių k.

Kamorūnų k.

Kijučių k.

Kijutiškių k.

Krivilių k.

Melekonių k.

Meškadonių k.

Milvydos k.

Palkabalio k. (mažas plotas)

Papiškių k.

Pavainikių k.

Pikiškių k.

Puišių k.

Ramonų k.

Ramoniškių k.

Razumnos k.

Riliškių k.

Senkonių k.

Strėžiūnų k.

Ulbinų k.

Vaidagų k. (mažas plotas)

Vydenių k.

Žukonių k.

Ribojimai migrantams

Pasak Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės, vieni apribojimai bus taikomi neteisėtai sieną kirtusiems migrantams, kiti – Lietuvos gyventojams.

Pagal priimtą nutarimą vietose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis, neteisėtai į Lietuvą patekusiems ir (ar) užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų sprendimu bus ribojama teisė gauti ir skleisti informaciją, susirašinėti, vykdyti pokalbius telefonu ir kitaip susižinoti, naudojant prieigą prie mobilaus ir interneto ryšio, prireikus apribojant galimybę naudotis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai toks asmuo naudodamasis šiomis priemonėmis kreipiasi į Lietuvos Respublikos valstybės institucijas ir įstaigas.

Kiti ribojimai

Lietuvos gyventojams bus ribojamos galimybės vykti į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, taip pat šioje teritorijose deklaruoti gyvenamąją vietą. Bus ribojama galimybė organizuoti ir rinktis į susirinkimus teritorijose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis.

„Žmonėms, kurie ten gyvena, jokių nepatogumų nebus ir jie galės judėti taip, kaip iki šiol judėjo“, – atsakydama į Seimo narių klausimus dėl pokyčių vietiniams gyventojams kalbėjo I. Šimonytė. Pasak jos, klausimą dėl žmonių, kurie atvyksta, pavyzdžiui, darbo dirbti, be jokių problemų išspręstų Valstybės sienos apsaugos tarnyba, įsitikinusi, kad tai saugus judėjimas.

Nepaprastosios padėties metu bus taikomos šios nepaprastosios priemonės: valstybės rezervo naudojimas, valstybės sienos apsaugos stiprinimas, leidimo neturinčių transporto priemonių judėjimo uždraudimas pasienio ruožo teritorijoje (išskyrus specialios paskirties transporto priemones bei tarptautinį krovinių pervežimą vykdančias transporto priemones), draudimas atvykti į pasienio ruožo teritoriją (negaliotų gyvenantiems, turintiems nekilnojamąjį turtą šioje teritorijoje asmenims), draudimas pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą nepaprastosios padėties laikotarpiu, susirinkimų draudimas, transporto priemonių ir asmenų bei jų bagažo tikrinimas.

Sustiprinus valstybės sienos apsaugą asmenys, ketinantys kirsti ar kirtę valstybės sieną nenustatytose vietose ir esantys nepaprastosios padėties teritorijoje, į šalies teritoriją negalės būti įleidžiami, prireikus (jei jie nepaiso teisėtų įgaliotų pareigūnų reikalavimų ar nurodymų) naudojant atgrasančius veiksmus ir psichinę prievartą arba, jei tokie asmenys savo aktyviais veiksmais ar turimais daiktais akivaizdžiai ir realiai kelia pavojų pareigūno ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai, − proporcingą fizinę prievartą bei kitas Lietuvos Respublikos įstatymuose nurodytas specialiąsias priemones, siekiant užtikrinti jų neįleidimą į šalies teritoriją.

Prisidės savivaldybė

Pirmadienį įvykusiame posėdyje Operacijų centro vadovas, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos vado pavaduotojas Egidijus Pupšys informavo, kad neteisėtų migrantų skaičius su kiekviena diena auga, situacija nėra rami. Lapkričio mėnesį Lietuvos valstybinę sieną iš Baltarusijos pusės bandė kirsti 601 nelegalus migrantas, visi jie buvo arba neįleisti arba grąžinti atgal. Per parą tai bando padaryti maždaug 100 migrantų. Jo teigimu, jau šiandien užfiksuoti 82 migrantai, bandę kirsti sieną, bet buvo grąžinti. OC vadovas informavo, kad pasienio teritorijoje dirba sustiprintos pajėgos – Krašto apsaugos savanoriai, karo policija, policija, kaimyninių savivaldybių pasieniečiai, į pagalbą taip pat pasitelktos reguliarios kariuomenės pajėgos. Jis patikino, kad šiandien situaciją pavyksta suvaldyti, tačiau tikėtina, jog migrantų srautai didės, todėl tam reikia iš anksto tinkamai pasiruošti.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta domėjosi, ar yra išspręsti logistikos klausimai, jei būtų įvestos papildomos pajėgos. Meras akcentavo, kad savivaldybė turi žinoti, kokios pagalbos reikės, kad galėtų tinkamai pasiruošti tą pagalbą teikti. Jis taip pat paminėjo, jog savivaldybė jau išsprendė klausimą dėl pasienyje dirbančių pareigūnų apgyvendinimo. Šiuo metu jiems laikinai apsigyventi suteiktos Marcinkonių daugiafunkcio centro patalpos. Administracijos direktorius A. Verbickas informavo, jog yra gautas Krašto apsaugos ministerijos prašymas papildomoms pareigūnų pajėgoms numatyti dar patalpų. Buvo nuspręsta, kad jiems laikinai apsigyventi bus suteiktos buvusios Vydenių pagrindinės mokyklos patalpos.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: