Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

0
51

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.

Apie tai, ką svarbu žinoti renkant dovanas, kaip tinkamai jas įteikti ir kaip priimti, pasakoja etiketo specialistė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė

Į ką atkreipti dėmesį renkant dovaną?

Etiketo specialistė atkreipia dėmesį, kad renkant dovaną, visų pirma reikėtų galvoti apie patį žmogų, kad dovana sietųsi su jo asmenybe – tik taip parodysite deramą dėmesį jam.

„Dovanos paieška negali būti atmestina – renkant dovaną, svarbu atsižvelgti į patį asmenį, kurį norite nustebinti. Dovana turėtų atspindėti jo asmenybę, parodyti, kad galvojote apie jį ir stengėtės pataikyti pagal jo norus. Tik taip išrinkta dovana nebus padėta į lentyną rinkti dulkių“, – kalba I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Kaip nuspręsti dėl dovanos biudžeto?

I. Sapagovaitė-Briedelienė etiketo klaida įvardija ne tik tai, kai dovana neatitinka žmogaus. Taip pat nedera griauti ir bendro susitarimo dėl dovanos kainos.

„Jei su draugais planuodami pasikeitimą kalėdinėmis dovanomis, suderinote orientacinę dovanos kainą, būtinai laikykitės šio susitarimo. Įteikę brangesnę ar kainuojančią žymiai mažiau dovaną, galite žmogų pastatyti į nepatogią padėtį. O tai yra etiketo klaida – to reikėtų vengti“, – paaiškina etiketo žinovė.

Nesant tarpusavio susitarimo dėl dovanos kainos, galima visiškai laisvai rinkti dovaną pagal savo galimybes ir norus. Gavęs brangesnę dovaną nei įteikei pats, taip pat neturėtum jaustis netinkamai – nėra jokio įpareigojimo dovaną išrinkti už tą pačią sumą.

„Dar daugiau – sulaukus netikėtos dovanos, jei susitarimo dėl pasikeitimo dovanomis nebuvo, nereikia atsiprašinėti ar jaustis blogai. Tai tikrai nėra etiketo taisyklių pažeidimas“, – ramina I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Ar dera prašyti dovanų sąrašo?

Etiketo normos nėra pažeidžiamos ir tuo atveju, jei palengvinate sau pasiruošimą Kalėdoms bei klausiate draugų, apie kokią dovaną jie svajoja. Juk net ir atidžiai klausant visų draugo užuominų, gali būti sunku suprasti, kokia dovana jį labiausiai nudžiugintų. Vis tik pačiam sudarant tokį sąrašą, reikėtų tai padaryti deramai – nurodyti įvairių kainų lygio dovanas.

„Palengvinkite draugams pasiruošimą šventėms – jei tik jie klausia, atskleiskite norimų dovanų sąrašą. Tačiau jame esančių dovanų kainos turėtų būti įvairios, kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal tai, kiek jis numatęs dovanai išleisti. Nėra mandagu nurodyti visas vieno kainų lygio dovanas – gal žmogus nenorėjo tiek skirti. Tai jau būtų etiketo pažeidimas“, – pataria I. Sapagovaitė-Briedelienė bei papildo, kad visiškai gera praktika ir pasitarti dėl kalėdinių dovanų skiriamo biudžeto.

Dar vienas dažnai kylantis klausimas – ar dera dovanas įteikti su čekiu, kad dovanos gavėjas galėtų ją pasikeisti. Pasak etiketo taisyklių žinovės, tai dovanoti galima tik itin artimiems žmonėms. Vis tik geriausia dovanoti daiktus be čekio, tačiau paminėjus, jog dovanai netikus, esate išsaugojęs čekį ir galite lengvai pasirūpinti dovanos pakeitimu.

Kaip teisingai dovaną įteikti, o kaip – priimti?

Žinovės teigimu, įteikiant dovaną asmeniškai, svarbu žiūrėti į akis, šypsotis ir nuoširdžiai sveikinti. O dovaną priimantis asmuo taip pat turėtų žiūrėti į akis, padėkoti ir pasidžiaugti dovana. O jei tik yra laiko, mandagu išpakuoti dovaną iš karto.

„Jei gavę dovaną ją išpakuojate iš karto, svarbu pasakyti kokį nors malonų sakinį, pagirti žmogaus pastangas. Tai dera padaryti net ir tuo atveju, jei dovana nesate itin patenkintas – tokiu atveju galima pagirti dovanos spalvą, formą, idėją ar tekstūrą. Tad visuomet pasakykite komplimentą, kad žmogui, kuris dovanojo, būtų malonu, jis jaustųsi įvertintas, kad išrinko tinkamą dovaną“, – niuansus pristato pašnekovė.

O jei šventė yra didelė ir dovanos išpakuoti iš karto nėra galimybės, tokiu atveju reikėtų pridėti atviruką ar savo vardo kortelę, kad dovanos gavėjas žinotų, kas dovaną įteikė, ir galėtų asmeniškai padėkoti.

Ką žinoti pakuojant dovanas?

Etiketo ekspertė pabrėžia, kad ne tik rinkti dovaną, tačiau ir ją pakuoti reikėtų dėmesingai. Tad nedera jos įteikti su neišvaizdžiu įpakavimu, pavyzdžiui, parduotuvės firminiame maišelyje, kuris neatrodo reprezentatyviai, netinkamo dydžio pakuotėje.

„Tokiu elgesiu mes nerodome dėmesio gavėjui. Svarbu atminti, kad kuo gražesnė pakuotė, kuo daugiau įdedame pastangų, tuo yra pagarbiau ir gražiau. Taip mes leidžiame suprasti, kad mes stengėmės. O ne tiesiog nupirkome ir įteikėme, niekuo nesirūpinome“, – kalba I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Jai antrina ir interjero stilistė Laura Tamulaitytė sakydama, kad skiriant dėmesio dovanos įpakavimui, parodysite asmeninį dėmesį, kursite nepamirštamas emocijas.

„Nebijokite eksperimentuoti – pakuodami dovanas, leiskite pasireikšti kūrybiškumui. Juk galima sukurti savo paties pakavimo popierių, išpiešti jį, užrašyti linkėjimus ar komplimentus, atvaizduoti tai, kas jus sieja su žmogumi, kuriam ruošiate dovaną“, – idėjomis dalijasi L. Tamulaitytė.

Jos teigimu, taip pat originaliai atrodo pakuojant naudojamos natūralios medžiagos. Pagrindui galima naudoti tekstilę, natūralaus pluošto liną, drobę, o papuošimui – pušies ar kadagio šakelę, prisegti kankorėžį ar gilę, aprišti dovaną natūraliomis virvutėmis, prikabinkite rankų darbo kortelę su asmens vardu, kam ji skirta.

O jei dovanos pakavimui turite mažiau laiko ar nesate toks kūrybingas, galima įsigyti vyniojamojo popieriaus ir juostelių ar kaspinų parduotuvėse.

„Lengviau supakuoti dovanas turint visas reikalingas priemones po ranka. Šiais metais pirkėjai anksčiau nei įprastai suskubo pasirūpinti pakavimo priemonėmis – renkasi tiek kalėdiniais simboliais puoštą, tiek dryžuotą bei taškuotą, tiek varinių ar metalizuotų atspalvių vyniojamąjį popierių“, – vardija „Senukų“ atstovė E. Uckutė.

Vaida Sindaravičiūtė-Kuosė Publicum

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: