Ambicingam verslui jaunas amžius – ne kliūtis: moksleiviai dalinasi savo verslo patirtimis

0
48
Gabija Urnaitė

Verslus įkūrę moksleiviai jau nėra retenybė – šiemet daugiau nei 3 tūkst. mokinių dalyvavo „accelerator_x“ praktinio verslumo ugdymo programoje, kurios metu realizavo savo verslo idėjas. Ši programa – ne verslo simuliatorius, o galimybė sukurti realų verslą: moksleivis Laurynas Bielevičius vysto kibernetinio saugumo sprendimą, Liutauras Kervys kuria platformą tinklalaidžių kūrėjams, o Gabija Urnaitė savo hobį siūti pavertė tvarios mados verslu. Jaunieji verslininkai bendraamžius ragina išdrįsti įgyvendinti savo verslo idėjas, nebijoti iššūkių ir nuolat semtis patirties.

„Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamą verslumo ugdymo programą „accelerator_x“ kasmet baigia šimtai moksleivių ir dar mokyklos suole išmoksta nuosekliai kurti ir vystyti verslą. Praeitų metų pavasarį verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ inicijavo šios programos plėtrą ir programoje sudalyvavo rekordinis moksleivių skaičius – beveik 3200 mokinių, įkūrusių per 800 jaunųjų bendrovių.

Jaunieji verslininkai Laurynas Bielevičius, Liutauras Kervys ir Gabija Urnaitė, sėkmingai išmėginę jėgas „accelerator_x“ programoje, dalinasi savo patirtimi, kaip verslą galima sukurti dar mokyklos suole.

Imtis verslo paskatino kibernetinio saugumo spragos

„Prieš porą metų, prasidėjus COVID-19 pandemijai, Lietuvoje padaugėjo įsilaužimų į internetinius tinklalapius. Tada nusprendžiau prisidėti prie saugesnio interneto kūrimo“, – pasakoja kibernetinio saugumo paslaugas teikiančios jaunosios bendrovės „Trusty“ įkūrėjas Laurynas Bielevičius.

„Trusty“ teikia programinio kodo ir „Java Script“ apsaugos paslaugą, siūlo ugniasienės paslaugą, teikia apsaugą nuo srauto atakų, HTML apsaugą bei užtikrina puslapio saugumo infrastruktūrą.

Pasak Alytaus Jotvingių gimnazijos moksleivio, drąsa ir noras veikti yra pamatinės savybės kuriant verslą. Laurynas dalyvavo ir „accelerator_x“ programos metu vykusioje „eXpo“ mugėje, kurioje patraukė net investuotojų dėmesį.

„Šiemet sėkmingai pasirodėme jaunųjų bendrovių mugėje „eXpo“, sulaukėme ne vieno investuotojo pasiūlymo. Visgi kol kas atsisakėme, norime pirmiau pabaigti savo produktą, o tai padaryti planuojame jau 2022 m. vasarį. Labai džiaugiuosi ir pažintimi su mentoriumi Robertu Ulinsku, kuris tapo mūsų pirmuoju partneriu. Žadame ne tik siūlyti vienas kito paslaugas, bet ir svarstome Roberto įrankio „Linko.app“ sujungimą su mūsų kuriama „Trusty“ paslauga“, – pasakoja L. Bielevičius.

Verslo idėją sufleravo hobis

„Nuo seno perdarinėju savo drabužius, o pasenusius atnaujinu – tai tvaru ir tuo pačiu įdomu senam daiktui suteikti naują gyvenimą. Šis pomėgis mane atvedė į siuvimo profesines studijas Klaipėdos technologijų mokymo centre. Čia įgijusi daugiau praktikos, pagalvojau apie galimybę atnaujinti drabužius ir kitiems žmonėms. Taip, dar mokykloje, gimė mano verslo idėja“, – pasakoja moksleivė Gabija Urnaitė, įkūrusi tvarios mados jaunąją bendrovę „JEDIG“.

Jaunosios bendrovės „JEDIG“ veikla remiasi tvarumo vertybėmis. Drabužiai ir aksesuarai  gaminami galvojant apie jų ilgaamžiškumą, puošiami unikaliais piešiniais. „JEDIG“ klientams taip pat teikia drabužių atnaujinimo arba perdirbimo paslaugą bei rengia jau populiarumo sulaukusius drabužių atnaujinimo mokymus-dirbtuves.

Kuriant verslą svarbu nuolat mokytis ir plėsti akiratį

Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleivis Liutauras Kervys kuria „SimpleTime“ platformą, skirtą tinklalaidžių kūrėjams ir vartotojams.

„Verslo idėja gimė tada, kai nusprendžiau po pamokų nueiti į kavinę išgerti kavos ir belaukdamas eilėje išgirdau poros merginų pokalbį apie tinklalaides bei augantį jų populiarumą. Nieko nelaukdamas, tuoj pat pasižymėjau idėją ir pradėjau domėtis tinklalaidėmis, identifikavau kelias problemas, su kuriomis susiduria jų kūrėjai ir vartotojai, ėmiau ieškoti problemų sprendimo. Pajautęs, kad turiu verslo idėją, subūriau komandą ir prisijungiau prie „accelerator_x“ programos“, – sako jaunasis verslininkas.

Pasak Liutauro, negalima apsiriboti vien mokykloje dėstomais dalykais, būtina domėtis, kas vyksta pasaulyje, naudotis visomis pasitaikančiomis galimybėmis.

„Labai mėgstu skaityti ir manau, kad nėra nieko, ko nebūtų aprašyta knygose. Dauguma žmonių jau susidūrė su panašiomis problemomis, jas išsprendė ir aprašė savo sprendimų kelią. Kuriant verslą, svarbu nuolatos mokytis – skaityti knygas, semtis žinių iš mentorių, patyrusių verslininkų, bendraamžių ir, žinoma, mokytis iš savo klaidų“, – sako L. Kervys.

Liutauras džiaugiasi, kad „accelerator_x“ programa jam padėjo išspręsti techninius verslo klausimus – kaip ruošti sąskaitas, mokėti mokesčius bei atvėrė duris į kalėdinę „eXpo“ mugę, kurioje pavyko gauti naudingų įžvalgų iš patyrusių verslininkų bei būsimų „SimpleTime“ platformos vartotojų.

„Pasinaudojęs programos galimybėmis įkūriau jaunąją bendrovę ir subūriau puikią komandą, su kuria jau praėjome įmonės registravimo, prototipo parengimo, produkto pristatymo ir investicijų pritraukimo etapus, o priešaky laukia įdomiausia šio kelio dalis – „SimpleTime“ platformos vystymas ir palaikymas“, – sako L. Kervys. Daugiau informacijos, kaip verslą galima pradėti dar mokykloje, galima rasti čia: https://bit.ly/325f21H

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: