Dargužių amatų centre sertifikuotų veltinių ir pintinių gaminių paroda „Iš kartos į kartą“

0
150

Dargužių amatų centre visą sausio mėnesį eksponuojama alytiškės Virginijos Sebestinienės ir rokiškietės Violetos Jasinevičienės pintų gaminių ir veltinių bei veltinių fotografijų paroda „Iš kartos į kartą“.

Pavadinimas ,,Iš kartos į kartą“ gimė neatsitiktinai – tiek veltiniai, tiek pintinės sutinkami nuo senų laikų kiekvienoje kaimo pirkioje, naudojami kasdienybėje, o šiomis dienomis yra sakoma: ,,Seniau iš vargo, dabar – iš prabangos“. Jie tebėra plačiai paplitę.

Alytiškė Virginija Sebestinienė – išskirtinė pynimo amato meistrė. Lietuvoje pinama nuo neatmenamų laikų. Pasak Virginijos, kiekvienas kaimas turėjo savą meistrą, pindavusį krepšius kasdienei buičiai. Dirbiniams meistras taikydavęs ypatingas formas, matmenis ir net pynimo būdus, todėl visi gaminiai pavykdavę skirtingai gražūs. Daugiausiai jie būdavo skirti bulvėms ir kitoms daržovėms, obuoliams, uogoms bei grybams rinkti. Polinkį pinti paveldėjusi iš senelio Stasio Bačinsko, Virginija daug pina senąja technika iš nežievintų vytelių ir tokius gaminius eksponuoja parodoje. Joje yra ir keletas išskirtinių eksponatų.

Parodoje eksponuojami keli tokie atkurti pinti rakandai, pavyzdžiui, riešutų (Jakėnų sen.), šutbulvių krepšiai ir kretiliukai. Visi šie eksponatai turi istoriją, su kuria galima susipažinti pridėtuose aprašuose. Dar vienas išskirtinis ir kartu nuotaikingas eksponatas – pinta kuprinė, atpažįstama iš animacinių filmukų apie Mašą ir lokį.   

Rokiškietė Violeta Jasinevičienė – tekstilės kūrėja, vėlimo amatą taip pat paveldėjo iš senelio. Prieš dešimtmetį gimę pirmieji gaminiai iš karštos vilnos – šlepetės, pirties kepurės, veltinukai – šiandien yra Violetos pomėgis ir gerai praleistas laikas. Gyvai eksponuojami veltiniai, veltinukai sukurti ne tik pagal senąsias vilnos vėlimo tradicijas, bet ir tiksliai atitinka visus sertifikuoto gaminio reikalavimus. Jie – pats gryniausias paveldas. O spalvotose didelio formato nuotraukose matyti gaminiai, kurie jau įgiję šiuolaikiškų pavidalų, pritaikyti šiandienai, nuo sertifikuotųjų skiriasi spalva, dekoravimu, aksesuarais. Tai rankinė, bateliai su raišteliais ir pan. Vieni mėgstamiausių dirbinių – veltinukai – gaminami iš balto vilnos karšinio – natūralūs, žemiški, eksponuojami parodoje, taip pat ir veltos medžiotojų skrybėlės. Daugiau Violetos darbų parodoma iškabintose fotografijose. 

Kviečiame visus apsilankyti ir prisiliesti prie senųjų mūsų amatų…

Sigita Švedė Dargužių amatų centro direktorė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: