A, B, C, D, E: ką šios raidės reiškia ant produktų etikečių

0
104

Nuėjus į parduotuvę, nuo asortimento gausos gali susisukti galva. Jeigu vadovaujatės sveikatai palankesnės mitybos rekomendacijomis ir rinkdamiesi produktus dėmesį kreipiate ne tik į pakuotės dizainą bei kainą, derėtų atidžiai peržiūrėti ir tai, kas rašoma etiketėse. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad pastaraisiais metais valgymo įpročiai kinta ir pastebimas pirkėjų susidomėjimas sveikesniais produktais.

Žymėjimas priklauso nuo sudėties

„Nuolat stebime pasaulines maisto tendencijas ir imamės įvairių sprendimų, kad padėtume pirkėjams lengvai išsirinkti sveikatai palankesnius produktus. Savo asortimente turime platų pasirinkimą produktų, pažymėtų specialiu europiniu ženklinimu, kuris padeda lengviau suprasti gaminio sudėtį ir jo paruošimo būdą. Pastebime, kad tokius produktus pirkėjai vertina tikrai palankiai ir renkasi nuo ekologiško įvairių rūšių augalinių gėrimų iki bulguro kruopų, makaronų ar ledų“, – teigia V. Budrienė.

Renkantis, kokius produktus pirkti, pagelbėti gali Europos mokslininkų sukurta produktų žymėjimo sistema „Nutri-Score“.

„Pagal šią sistemą pažymėtų prekių siūlome ne vienus metus. Be to, norėdami, kad sveikesnių produktų ilgai nereikėtų ieškoti ir veganams ar tam tikrų produktų netoleruojantiems žmonėms, sukūrėme specialią liniją. Joje galima rasti įvairiausių tortų, pyragų ar kitų saldumynų, kuriuose nėra laktozės, glitimo, naudojama mažiau ar visai nėra pridėtinio cukraus“, – sako V. Budrienė.

„Nutri-Score“ yra įvairių produktų vertinimo sistema, kuria apskaičiuojama maistinė vertė atsižvelgiant į sveikatai palankių ir ne tokių palankių sudedamųjų dalių kiekį. „Nutri-Score“ žymėjimas susideda iš raidžių A, B, C, D ir E bei spalvų – nuo tamsiai žalios iki raudonos. Tamsiai žalios spalvos fone išryškinta raidė A rodo didelę maistinę vertę, taigi tai – organizmui palankesnis produktas, o raudona E įspėja apie mažesnį maistingumą.

Tai, kokia spalva bei raide bus pažymėtas gaminys, priklauso nuo jo sudėties. Maisto produktuose vertinamas sočiųjų riebalų rūgščių, cukraus, druskos ir kilokalorijų kiekis, taip pat gerieji ingredientai – skaidulų, baltymų, vaisių, daržovių, pasirinkto aliejaus ir riešutų kiekis. Produktas, kuris turės daugiausiai gerųjų ingredientų, bus vertinamas A arba B raidėmis, vidutiniškos sudėties yra vertinamas C, o prastesnės – D ir E raidėmis.

Jeigu ant vieno maisto gaminio pakuotės raudoname fone matote pažymėtą E raidę, o ant kitos puikuojasi žaliai pažymėta A – vadinasi, šis produktas bus turtingesnės sudėties. Jame gali būti daugiau sveikatai naudingesnių elementų, pavyzdžiui, skaidulų, tačiau mažiau sočiųjų riebalų, druskos ar cukraus.

Padeda sutaupyti laiko

Šis spalvinis ženklinimas – tik orientacinė priemonė, rodanti, kuris produktas, palyginti su kitais tos pačios grupės gaminiais, yra maistingesnis, palankesnis organizmui. „Nutri-Score“ žymėjimas turi ir daugiau pranašumų: vienas jų – nebereikia atidžiai skaityti kiekvieno produkto etiketės, o taip susitaupo laiko.

Šis žymėjimas patogus dar ir tuo, kad nereikia atidžiai sekti norimų įsigyti produktų sudėties, tereikia užmesti akį, kokia raide žymimas augalinis pienas, mėgstami ledai, šaldyta pica ar sūris. Kadangi šis žymėjimas aiškiai matomas ir paprastai suprantamas, apsispręsti, ar produktą verta pirkti, galite vos per kelias sekundes. Tai ne tik sutaupo laiko, bet ir gali tapti puikia paskata daugiau domėtis savo mityba. Visgi, aklai vadovautis šia vertinimo sistema nereiktų. Net jeigu mėgstami ledai pažymėti C ar D raidėmis, nereiškia, kad retkarčiais negalėsite jais pasimėgauti. O jeigu rinksite tik A raide pažymėtus produktus, tai dar nėra rodiklis, kad gausite visų organizmui reikalingų medžiagų.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: