Tarsi piešimas su adata

0
13

Siuvinėjimo meistrei
Širdim ornamentą piešei,
Išmokiusi grakščiai vedžioti ranką.
Pradžiuginai tuomet ne vieną
Spalvingų gijų stebuklu.
Praėjo šimtmečiai…
Dabar dosnus likimas man
Atvėrė tavąjį pasaulį.
O, kiek čia meilės ir vilčių
Ir kiek kantrybės begalinės
Bandau aš atkartoti visa tai,
Tačiau…
Taip trūksta tavo patarimo.
Liusia Gaidukevičienė

Varėnos viešojoje bibliotekoje (2 aukšte) atidaryta Aldonos Žydelienės rankdarbių paroda, kuri veiks iki birželio 6 dienos.

Tikriausiai nerastume žmogaus, neturinčio kokio nors pomėgio, saviraiškos būdo ar širdžiai mielos veiklos. Vieni dainuoja, siuva, piešia, kuria eiles ar augina gėles. O štai varėniškė Aldona Žydelienė prieš keliolika metų atrado ir vieną iš seniausių rankdarbių technikų pasaulyje – siuvinėjimą kryželiu.
Aldona Žydelienė (Sereičikaitė) gimė 1947 m. Varėnos rajone, vaizdingam Krokšlio kaime, baigė Merkinės internatinę mokyklą. Vilniaus pedagoginiame institute įgijo mokytojos specialybę. Gerais žodžiais puikią chemijos mokytoją prisimena jos mokiniai, Matuizų mokyklos auklėtiniai, o buvę kolegos negali patikėti, kad ši pareiginga ir reikli mokyklos direktoriaus pavaduotoja dabar stebina tokiais įstabiais rankdarbiais. Kruopščią meniškos sielos moterį patraukęs siuvinėjimas – didelio kruopštumo, atidumo ir spalvų pajautimo reikalaujantis užsiėmimas. „Viskas prasidėjo nuo šio mažo angelėlio“, – prisiminė Aldona savo kuklų pirmąjį siuvinėtą darbelį „Angelas už lango“, tarsi palinkėjimą, kad angelai būtų ne tik už lango, o mus lydėtų kiekviename žingsnyje.
Aldonos paveiksluose vyrauja šilti gimto kaimo, įstabios gamtos, įspūdingai tikroviški gėlių motyvai. Aldona ypač didžiuojasi paveikslu „Jėzus Ganytojas“, kuriam sukurti prireikė 450 valandų ir 70 spalvų siūlų.
Labai gražiai Aldonos Žydelienės darbų moteriškos sielos atodangą kažkada įvertino kolegė pedagogė Julija Jaunuta Kavaliauskienė: „Adatos dygsnyje, vąšeliu išmegztoje kilpelėje, siūlo spalvų dermėje užkoduota moters dvasios gelmė, kūrybinė prigimtis, begalinė kantrybė, gėrio ir grožio ilgesys, nepaprastas darbštumas, būties įprasminimo reikiamybė. Po dygsnelį sunerti mylimos DZŪKIJOS gamtos meniniai paveikslai.“
Kuplios alyvų, lauko gėlių puokštės, besiskleidžiančios rožės pumpurų triptikas, tikroviškai pagauti trapūs aguonų žiedai tarsi plazda, Krokšlio ąžuolai, kaimo peizažai kviečia lankytoją prieiti artyn. Tik gerai įsižiūrėjęs įsitikini, jog paveikslai yra ne tapyti, o siuvinėti. Kiekvienas dygsnis paveiksluose išreiškia Aldonos Žydelienės kūrybiškumą ir kruopštumą. Šiais darbais autorė tik patvirtina mintį, kad siuviniais galima ne tik papuošti save, savo namus, aplinką, bet ir išreikšti savo meninį skonį, originalų žvilgsnį į pasaulį, atskleisti fantaziją. Labai svarbu siuvinio schema ir skoningas spalvų suderinimas. Tik preciziškas darbas, subtilus spalvų ir atspalvių derinimas įgalina sukurti originalius, tapybiškus paveikslus. Siuvinėti paveikslai savo vertę įgauna ne tik dėl investuoto laiko ar medžiagų, tačiau ir sudėtų minčių, palinkėjimų kitiems.
„Kiekvieno žmogaus talentas – tai stebuklas, o tam stebuklui skleistis padėjo Jūsų Angelas. Tesaugo ir telydi Angelas, jūsų akis, rankas, sveikatą… šviesos akyse, stiprumo rankose“, – linkėjo parodos autorės Aldonos Žydelienės kolegos, draugai, po 50 metų savo bendrakursę suradusi studijų draugė Onutė, Krokšlio kaimo bendruomenės pirmininkas Jonas Jazepčikas, jaudinančias dzūkiško kaimo dainas paros autorei ir svečiams skyrė Judita Jakubavičiūtė.
Skambėjo patys nuoširdžiausi palinkėjimai kasmet pildyti šių nuostabių darbų kraitį, džiuginti savo kūrybiniu indėliu puoselėjant gražias siuvinėjimo meno tradicijas.

Parengė
Renata Česnulevičienė
VB bibliotekininkė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: