Eugenijus Laurinaitis. Balanso formulė: ką ir kaip galiu pakeisti, kad jausčiausi geriau gyvenime

0
114

Gydytojas psichiatras–psichoterapeutas, profesorius Eugenijus Laurinaitis neseniai visuomenei pristatytą „Daugiau balanso“ formulę vadina galimybe pamatyti save veidrodyje.

„Darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo formulė leidžia pamatyti skirtumus tarp to, ko aš noriu ir apie ką svajoju bei to, ką iš tikrųjų darau“, – teigia platformoje „Daugiau balanso“ pateikiamą formulę įvertinęs E. Laurinaitis. (www.daugiaubalanso.lt/formule/)

Psichoterapeutas pabrėžia, kad tikrieji žmogaus motyvai atsiskleidžia ne kalbėjime, ne rašyme ar svajonėse, o tik veiksmuose.

„Ir čia kyla problema. Jeigu norime savo laiką leisti vienaip, o iš tikrųjų gyvename kitaip, ir mums tai nepatinka, vadinasi, reikia kažką keisti. O kai reikia keistis, dažnai pradedama ieškoti priežasčių, kodėl aš to padaryti negaliu. Kas nori – ieško galimybių, kas nenori – ieško priežasčių. Todėl ši balanso formulė yra gera proga pamatyti save veidrodyje“, – sako E. Laurinaitis.

„Kad sukurčiau pokytį, man būtina įsivardinti kriterijus: ką ir kaip galėčiau pakeisti, kad jausčiausi geriau gyvenime. Šia prasme balanso formulė yra puikus įrankis: remdamasis 11 formulėje išvardintų komponentų, aš galiu priimti sprendimą, ką keisiu“, – tęsia E. Laurinaitis ir nusišypso sakydamas, kad gyvenimo balansas yra ne baigtinis procesas, o kelias.

Nauja balanso formulė

Nauja darbo ir asmeninio gyvenimo formulė gimė atsižvelgiant į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos su partneriais atliktus visuomenės tyrimus, parodžiusius, kad daugiau negu pusė Lietuvos gyventojų negali pasakyti gyvenantys subalansuotą gyvenimą. Platformos „Daugiaubalanso.lt“ autoriai sudėliojo interaktyvų įrankį – formulę – galintį padėti žmonėms asmeniniame lygmenyje rasto laiko visoms gyvenimo sritims.

Formulę sudaro 11 sričių: darbas, šeima, emocinė sveikata, intelektualinė veikla, dvasingumas ir religingumas, sveikata ir fizinė forma, buitis / namai, asmeninis laikas, bendruomenė ir socialiniai ryšiai, miegas ir iššvaistytas arba užpildytas laikas. Kiekvienas žmogus šią formulę pritaiko sau asmeniškai: sužymi faktinį laiką, skiriamą kiekvienai gyvenimo sričiai, ir „idealų laiką“ – kiek jo norėtų skirti. Šiedu atsakymai sugretinami ir pateikiamas rezultatas su patarimais, kaip sumažinti skirtumą tarp dabartinės ir norimos situacijos.

Laikas – asmeninė sąvoka

E. Laurinaitis pripažįsta, kad rasti laiko visoms išvardintoms 11-kai gyvenimo sričių gali būti nelengva. Todėl svarbu kiekviename gyvenimo etape sąmoningai pasirinkti prioritetą.

„Jeigu noriu susikoncentruoti į karjerą, turiu suvokti kainą, kurią man teks sumokėti. Ar aš pasiryžęs sumokėti tą kainą? Ar būsima nauda to verta? Nes nieko nėra nemokamo. Jeigu nusprendžiau daryti karjerą, turiu iškart pasiskaičiuoti – kas nebetilps mano gyvenime. Ši balanso formulė tai puikiai parodo, nes laiko turime po 168 valandas per savaitę“, – komentuoja E. Laurinaitis.

Psichoterapeutas ragina laiką suvokti kaip visiškai asmeninį dalyką, o ne abstrakčią sąvoką. Ir kviečia planuoti ne laiką, o savo veiksmus: kiek laiko skirsime kuriai veiklai.

Kokia veikla mane pratęsia?

Pirmieji visuomenei pristatytos „Daugiau balanso“ formulės rezultatai rodo, kad daugiausiai laiko žmonės skiria darbui, nors norėtų skirti mažiau. Taip pat, ypač moterys, norėtų mažiau laiko skirti buičiai ir namų ruošos darbams.

„Kai norime daugiau laiko skirti mums iš tiesų svarbioms sritims, labai padeda pagalvoti – kai aš išeisiu, kas po manęs liks? Kas mane pratęsia – ar mano vaikai ir anūkai, ar mano darbai, ar galbūt aktyvi visuomeninė veikla?“, – pataria E. Laurinaitis.

Beveik 50 metų profesinę patirtį sukaupęs E. Laurinaitis sako, kad dažnai žmonės praranda balansą susidūrę su dideliais pokyčiais gyvenime, pavyzdžiui, susituokę, susilaukę vaikų ar pasukę nauju karjeros keliu.

„Kai ruošiamasi dideliems pokyčiams gyvenime – svarbu pasikalbėti ir aptarti, ko mes iš to tikimės, kas nuo šiol bus kitaip ir kaip mes stengsimės vienas kitą palaikyti“, – patirtimi dalinasi E. Laurinaitis.

Kalbėdamas apie daug laiko atimančius namų ruošos darbus, profesorius pritaria, kad bet kokia pagalba buityje žmonėms yra vertinga – tada galima daugiau laiko skirti kokybiškam bendravimui ir kitoms svarbioms gyvenimo sritims. Pasak E. Laurinaičio, pasitikrinti savo darbo ir asmeninio gyvenimo balansą verta reguliariai, nes žmonės keičiasi, o pagrindinis signalas, kad galbūt šiuo metu praradome norimą balansą – dingusi energija, irzlumas, prapuolęs susidomėjimas profesine veikla. Tai pajutus, verta iš naujo peržvelgti, kiek laiko skiriame visiems savo gyvenimo komponentams.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: