Stalo žaidimų atsiradimo istorija: nuo senovės Egipto iki šių dienų

0
83

Stalo žaidimų populiarumas neišblėsta jau daugelį metų. Anaiptol – tai tapo ne tik laisvalaikio pramoga tėvams su nuobodžiaujančiais vaikais, bet ir smagiu užsiėmimu jaunuoliams vakarojant kartu su draugais. Pasaulį užvaldęs karantinas taip pat buvo naudingas laikotarpis stalo žaidimų industrijai – ši pramoga tapo puikiu būdu atlikti skaitmeninę detoksikaciją ir pailsėti nuo virtualaus pasaulio bei visur supančių ekranų.

Ne veltui stalo žaidimai mena net priešistorinius laikus – šis linksmas užsiėmimas suartina žmones bei yra puikus laiko praleidimo būdas, o taip pat yra naudingas sveikatai, gerina žmogaus protinę ir emocinę sveikatą. Interneto knygynas „Patogu pirkti“ pristato įdomiausius faktus apie stalo žaidimų atsiradimo istoriją, jų įtaką sveikatai bei šiandien populiarumo viršūnėje esančius stalo žaidimus.

Stalo žaidimų ištakos

Sunku patikėti, tačiau pirmieji stalo žaidimai atsirado maždaug 5000 metų prieš mūsų erą. Jie buvo ne kas kita kaip kauliukai arba priešistorinė jų versija. Pietryčių Turkijoje esančioje provincijoje Basur Hoyuk buvo rasta penkiasdešimt mažų raižytų dažytų akmenėlių, kurie yra laikomi pirmųjų kauliukų ir stalo žaidimų pradininkais. Panašūs radiniai buvo rasti Irake ir Sirijoje, regionuose aplink Nilą, Tigrą bei Eufratą, ten buvo rasta ir medinių pagaliukų, su kuriais, manoma, buvo žaidžiama panašiai kaip ir su kauliukais.

Maždaug 4000 m. pr. Kr. stalo žaidimai pradėti sieti su dvasiniu pasauliu. Vienu seniausiu žaidimu laikomas „Senet“, kurį senovės Egipte žaisdavo faraonai. Jie tikėjo, jog dievai Ra, Totas ir Ozyris saugos tuos, kurie laimės šį žaidimą. O štai visame pasaulyje žaidžiami šachmatai atsirado Indijoje, V a. Beje, ankstyvoji šachmatų versija turėjo kitą pavadinimą – čaturanga.

Peršokant keliais tūkstantmečiais į priekį, XX a. stalo žaidimai tapo prieinami ne tik aukštuomenės nariams ir virto atskira pramogų industrijos šaka. Masinis susidomėjimas šiuo užsiėmimu atsirado Didžiosios depresijos metais. Tada amerikietis bedarbis Čarlzas Derou sukūrė visą pasaulį užvaldžiusį „Monopolį“, kuris vos po metų nuo sukūrimo tapo perkamiausiu žaidimu Amerikoje. Tuo pačiu laikotarpiu atsirado kitas iki šių dienų populiarus žodžių dėliojimo žaidimas „Scrabble“, o po jo kaip iš gausybės rago pasipylė nauji komerciniai žaidimai: „Požemiai ir drakonai“, „Talisman“, „Catan“, kurie laikomi vienais geriausių žaidimų iki šių dienų.

Jau daugelį metų daugiausiai parduodamų žaidimų penketuke yra įsitaisiusi ši nesenstanti klasika – šachmatai, šaškės, nardai, „Monopolis“ ir „Scrabble“.

Nauda sveikatai

Stalo žaidimai suteikia daug daugiau naudos nei tik galimybę smagiai praleisti laiką. Mokslininkai ištyrė, jog stalo žaidimai turi daugybę privalumų žmogaus protinei ir emocinei sveikatai:

Gerina atmintį ir kognityvinius gebėjimus. Stalo žaidimai ypač naudingi vaikams, nes jie lavina esminius pažinimo įgūdžius, moko formuluoti mintis, spręsti problemas, kritiškai mąstyti, ugdo vaizduotę bei formuoja atmintį. Tad renkantis žaidimus, svarbu atkreipti dėmesį, kokių naujų įgūdžių šis žaidimas gali išmokyti mažąjį žaidėją.

Nuramina mintis. Dėmesio nukreipimas nuo rutinos su stalo žaidimais – puiki išeitis, siekiant sumažinti kasdien patiriamą stresą ir atsipalaiduoti gerų draugų ar šeimos narių kompanijoje. Beje, nerimo ir streso mažinimas teigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą ir lavina gebėjimą kovoti su ligomis.

Sumažina psichikos ligų riziką. Vienas iš svarbiausių stalo žaidimų pranašumų – sumažinama galvos smegenų sutrikimų, tokių kaip Alzhaimeris ar demencija, rizika. Protas žaidimo metu yra mankštinamas ir stiprinamas, todėl tikimybė susirgti šiomis ligomis mažėja.

Vikresnis smegenų darbas. Mankštinamos smegenys geriau atlieka ir kasdienius veiksmus. Žaidimai, kurie reikalauja greitos reakcijos arba strateginių veiksmų ugdo kantrybę, moko geriau susikaupti ir pasiekti užsibrėžtų tikslų.

Mažina kraujospūdį. Geros emocijos, juokas ir besigaminantys laimės hormonai – vaistas turintiems aukštą kraujospūdį. Šis smagus užsiėmimas išskiria endorfinus, kurie padeda raumenims atsipalaiduoti ir geriau cirkuliuoti kraują, taip sumažinant riziką susirgti širdies ligomis, insultu ar patirti didesnius arterijų pažeidimus.

Žaidimų tendencijos

Nors skaitmeniniame amžiuje rimta konkurencija stalo žaidimams tapo kompiuteriniai žaidimai, tačiau atslinkusi pandemija bei vis dažniau atsirandantis poreikis pailsėti nuo ekranų ir technologijų, stalo žaidimams suteikė antrą kvėpavimą. Šiuo metu Lietuvos žaidėjų stalus yra užvaldę šie žaidimai:

„Dixit“

Tai vienas gražiausių šiuo metu parduodamų stalo žaidimų, kurio metu žaidėjai sužino daugiau vienas apie kitą, lavina vaizduotę ir gerina tarpusavio bendravimo kokybę. Žaidėjai į rankas gauna korteles su originaliais piešiniais, kuriuose gali būti pavaizduota bet kas – nuo delne kylančio viesulo iki paukščiams diriguojančio žmogaus. Gražūs ir keisti meno kūrinius primenantys paveikslėliai pasižymi objektų gausa ir savotišku neapibrėžtumu. Žaidėjų užduotis – apibūdinti šias korteles taip, kad tik dalis prie stalo esančių žmonių suprastų, apie ką yra kalbama. „Dixit“ žaidimas ypač patiks mėgstantiems nebanalius, logiką ir fantaziją lavinančius žaidimus.

„Catan“

Tai strateginis žaidimas apie kolonizatorius, siekiančius užvaldyti Katano salos teritoriją, kurioje reikės išgauti žaliavų, statyti kelius, gyvenvietes ir miestus, organizuoti prekybą, gintis nuo plėšikų ir kurti stiprią nepriklausomą valstybę. Daugybę apdovanojimų laimėjęs žaidimas „Catan“ yra vienas populiariausių žaidimų visame pasaulyje.

„Ticket to ride: Europe“

Smagus nuotykis, keliaujant po Europą traukiniu. Šis strateginis žaidimas leis susipažinti su didžiaisiais Europos miestais, tačiau čia bus svarbu įkinkyti loginį mąstymą, mat žaidimo metu reikės kurti traukinių linijų schemas. Kuo ilgesnė traukinių linija – tuo daugiau taškų už ją skiriama. Beje, „Ticket to ride“ žaidimas 2004 m. Vokietijoje pelnė geriausio metų žaidimo vardą ir iki šių dienų nepaleidžia šio titulo.

„Jenga“

Paprastas, smagus ir gera nuotaika užkrečiantis žaidimas patiks tiek mažiems, tiek dideliems. Apie šį beprotiško populiarumo žaidimą tikriausiai jau žino kiekvienas. Iš medinių blokelių yra pastatomas bokštelis, o žaidėjų tikslas – po vieną ištraukti blokelius ir uždėti juos ant bokšto viršaus. Tik svarbu tai daryti itin atsargiai, kad bokštas nesugriūtų ir nesibaigtų žaidimas. Kuo labiau „Jenga“ bokštelis auga – tuo labiau didėja žaidėjų azartas!

„Auksinis protas“

Lietuvos auditoriją užvaldęs žaidimas „Auksinis protas“ iš televizijos ekranų persikėlė į stalo žaidimus, tad intelektualių užduočių gerbėjai gali protmūšį žaisti ir namuose su šeima arba smagioje draugų kompanijoje. „Auksinis protas. Didysis stalo žaidimas“ pateiks daug įdomių klausimų iš įvairių temų – nuo gamtos ir istorijos iki išradimų ir astronomijos. Kaip ir televiziniame žaidime, čia reikės pereiti tris turus, o finaliniame ture teks varžytis su stipriausiu varžovu.

Norintiems lavinti savo pilkąsias ląsteles keliaujant, tiks kiek kompaktiškesnis žaidimo variantas – Kortelių žaidimas „Auksinis protas. Startas Nr. 1“. Čia nėra žaidimo lentos, tik kortelės su daugybę suktų klausimų. Puikus laiko praleidimo būdas keliaujant!

„Carcassonne“

Tai kortelių dėliojimo žaidimas, kuriame žaidėjai traukia ir dėlioja korteles, kurdami unikalų žaidimo lauką iš Prancūzijos kraštovaizdžio miestų ir kelių, vienuolynų ir laukų. Pagrindiniai viduramžių laikus vaizduojančio žaidimo veikėjai – riteriai, vienuoliai, valstiečiai ir plėšikai. Šiame žaidime svarbu sudėlioti korteles taip, kad kraštovaizdžio elementai derėtų tarpusavyje. „Carcassonne“ puikiai tinka šeimoms su vaikais, nes taisyklės yra nesudėtingos, tačiau reikia pasukti galvą kuriant žaidimo strategiją. Yra sukurta daugybė šio žaidimo papildymų ir alternatyvių versijų.

„Dobble“

Reakcijos reikalaujantis žaidimas „Dobble“ sukels pašėlusiai smagią kovą tarp žaidėjų ir, žinoma, begale juoko! Kiekvienoje kortelėje pavaizduoti skirtingi 8 simboliai ir tik vienas iš eilės einančios kortelėse simbolis sutampa – kas pagriebia kortelė pirmiau, tas ir gauna tašką. Smagios akimirkos ir pagerėjusi reakcija – garantuota.

„Kas ir kodėl“

Šis žaidimas – puiki proga iš „sofos lygos“ mėgėjų tapti tikrais stalo čempionato žaidėjais. O galbūt tai žingsnis arčiau link savęs išbandymo žaidžiant šį žaidimą LRT televizijos studijoje! Kortelių žaidimas „Kas ir kodėl“ gali tapti smagiu laiko praleidimo būdu ir didesnėse kompanijose, mat jį žaisti gali nuo 2 iki 9 žaidėjų. Intelektualus žaidimas pareikalaus ne tik žinių ir greitos reakcijos, bet ir išradingumo bei originalumo.

„Įdomiausios kelionės po Lietuvą“

Tai žaidimas skirtas tikriems keliautojams, norintiems pasitikrinti savo žinias apie Lietuvą bei pradedantiems tyrinėtojams, norintiems sužinoti šį tą naujo. Geografinis stalo žaidimas „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“  yra sukurtas pagal populiarų to paties pavadinimo kelionių vadovą, kurį sudarė lietuvių keliautojas, fotografas, pažintinių knygų autorius ir kelionių ekspertas Vytautas Kandrotas. Visai šeimai skirtas žaidimas praturtins laisvalaikį ir paskatins planuotis keliones po gimtąjį kraštą.

„Saboteur“

Tai vaidmenų žaidimas, kurio metu žaidėjai tampa aukso ieškančiais nykštukais. Tiesa, tarp tunelius kasančių nykštukų yra ir išdavikų – diversantų. Jie griauna tunelius, daužo žibintus arba kitaip bando pakenkti aukso kasėjams iškasti nenutrūkstantį kelią nuo starto iki aukso. „Saboteur“ žaidimą gali žaisti iki 10 žmonių, o užtrunka jis mažiau nei valandą, tad tai puikus pasirinkimas didesnėms draugų kompanijoms.

„galvOK“ Dar vienas nuotaikingas žaidimas viktorinų mėgėjams – stalo žaidimas „galvOK“. Šiame žaidime sutilpo įdomūs, sukti, mokslu paremti ir šmaikštūs klausimai iš įvairiausių temų. Proto miklumą lavinantis žaidimas su daugiau nei 300 klausimų gali tapti ne tik įtraukiančiu žaidimu, iškylaujant gamtoje ar leidžiant ramius vasaros vakarus, bet ir originalia dovana.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: