Teisininko komentaras: praskolintas palikimas, ką daryti?

0
70
Justė Žibūdienė

Kasmet valstybė paveldi apie 400 butų, įmonių akcijų,  įvairių ūkinių pastatų ir kitokio turto bei jo dalių. Toks valstybei tenkantis nekilnojamasis turtas, kai jo dažniausiai dėl skolų nenori priimti įpėdiniai, perduodamas Turto bankui ir vėliau parduodamas viešuose aukcionuose. Turto banko Teisės skyriaus vadovė Justė Žibūdienė dalijasi patarimais, ką vertėtų žinoti ir į ką atkreipti dėmesį įpėdiniams, numanantiems, kad paveldimas turtas yra su skolomis.

Ką daryti, jei turtas su skolomis?

Neretai žmonės mano, kad paveldėti galima tik turtą, tačiau apie mirusiojo skolas nepagalvoja. Deja, paveldimos yra tiek turtinės teisės, tiek pareigos, o įpėdinis negali atsisakyti dalies palikimo ar priimti jį tik iš dalies. Taigi apsisprendus priimti palikimą, tenka pasirūpinti ne tik paveldimu turtu, bet ir prisiimti atsakomybę už mirusiojo skolas.

Turto banko praktika rodo, kad paveldėtojai dažnai nežino visų galimybių ir teisinio reglamentavimo, kaip turtas su skolomis yra paveldimi. Kai mirusiojo skolos viršija paveldėto turto vertę, jos gali būti išieškotos iš asmeninio paveldėtojo turto. Bijodamiesi tokio scenarijaus žmonės atsisako priimti palikimą ir toks turtas pereina valstybei. Tačiau egzistuoja galimybė „apsidrausti“ nuo tokių siurprizų.

Tais atvejais, kai skolų yra nemažai arba prieš priimant palikimą įpėdinis turi įtarimų, kad skolų yra, tačiau tiksliai nežino jų apimties, Civilinis kodeksas numato galimybę paveldėtojo atsakomybę už palikėjo skolas apriboti palikėjui priklausiusio turto verte, t.y. priimti palikimą pagal turto apyrašą.

Dėl palikimo priėmimo pagal turto apyrašą įpėdinis turi kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą, kuris išduos vykdomąjį pavedimą dėl turto apyrašo sudarymo. Šį pavedimą įpėdinis per dvi savaites turi pateikti bet kuriam palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismo veiklos teritorijoje veikiančiam antstoliui. Tokiu būdu, priėmęs palikimą pagal antstolio sudarytą turto apyrašą, įpėdinis už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu.

Taigi, sprendžiant turto su skolomis paveldėjimo klausimą, pirmiausia įpėdiniai turi įvertinti skolų dydį, o paskui pasirinkti, kuri iš kelių galimybių yra palankiausia – palikimo atsisakymas, besąlyginis palikimo (turto ir skolų) priėmimas ar palikimo priėmimas pagal turto apyrašą.

Turtas atitenka valstybei

Turto bankas valstybės vardu paveldi ir perima valdyti gyventojų nekilnojamąjį turtą bei įmonių akcijas, kilnojamąjį turtą bei lėšas sąskaitose perima Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), o žemės sklypus be statinių – Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT). Turtas valstybės vardu gali būti perimtas tik po to, kai, neatsiradus teisėtiems įpėdiniams, notaras išduoda palikimo perėjimo valstybei liudijimą. Nuo 2015 metų kovo iki šių metų rugpjūčio Turto bankas gavo 3 172 tokius liudijimus, pagal kuriuos perėmė 3,2 tūkst. įvairių nekilnojamojo turto objektų bei 117 įmonių akcijų paketus.

Dažniausiai perimamas gyvenamosios paskirties turtas, taip pat žemės ūkio ir techninės paskirties pastatai. Perėmęs turtą, Turto bankas jį įvertina, vykdo jo apskaitą, administruoja skolas, parengia turtą pardavimui bei parduoda viešuose aukcionuose.

Turto banko patirtis rodo, kad didžioji dalis valstybės paveldėto nekilnojamojo turto (apie 60 proc.) yra su skolomis, turtas būna areštuotas, įkeistas ir kt. Skolų dydis svyruoja nuo kelių eurų iki šimtų tūkstančių, vidutiniškai skolinio įsipareigojimo dydis – apie 2 500 eurų.

Paveldimo turto vertė svyruoja nuo kelių eurų iki šimtatūkstantinių sumų. Iš viso 2021-aisiais buvo parduoti 266 paveldėto turto objektai, o už juos gauta 3,215 mln. eurų įplaukų.

Šiais metais paveldėtas turtas pasitarnavo dar vienam tikslui. Prasidėjus karui Ukrainoje, Turto bankas sustabdė dalį aukcionų. Įvertinus, kurie objektai galėtų būti tinkami nuo karo bėgantiems ukrainiečiams apgyvendinti, buvo atrinkta daugiau nei 30 butų didžiuosiuose šalies miestuose, kurių didžioji dalis yra paveldėtas turtas. Gyventojų, bendruomenių, verslo ir Turto banko darbuotojų rūpesčiu butai buvo sutvarkyti, įrengti ir juose šiuo metu gyvena per 100 ukrainiečių.

Justė ŽIBŪDIENĖ

Turto banko Teisės skyriaus vadovė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: