Kad buities prietaisai netaptų energijos vampyrais: patarimai, kaip sutaupyti

0
60

Visą Europą gąsdina augančios energijos kainos. Vokietijos politikai ragina trumpiau maudytis po dušu ir tikina patys taip darantys, o ispanai per pačius vasaros karščius išjungia kondicionierius. Apie ateinančią žiemą net nesinori galvoti. Deja, galvoti apie taupymą turime kiekvienas, o tai padaryti galima ir tiesiog šiek tiek pakeitus kasdienius įpročius.

„Kiek kainuoja vampyrinės lemputės namuose? Čia tos, kurios šviečia išjungus televizorių ar monitorių, jungikliuose, kai šviesa išjungta, orkaitės laikrodžiai ir pan. Juk nedaug, tiesa?“, – retoriškai klausia advokatų kontoros „TGS Baltic“ asocijuotoji partnerė Gailė Juozapaitytė, kuri jau dešimtmetį specializuojasi energetikos srityje.

Kai visa Europa kalba apie energijos taupymo priemones, G. Juozapaitytė pataria kiekvienam iš mūsų pagalvoti, kaip prie to galime prisidėti.

„Iš pirmo žvilgsnio tai – elementarios priemonės, kurios atrodo arba savaime suprantamos, arba kyla klausimas, kiekgi čia su tokiomis priemonėmis galima sutaupyti?

Visai neseniai gavau labai gerą atsakymą, kiek maži dalykai prisideda prie energijos vartojimo efektyvumo. Per metus, kol studijavau Harvarde, namuose esantys vampyrai suvartotojo beveik 800 kWh elektros. Didžiuosius prietaisus išvažiuodama išjungiau, bet apie vampyrus net mintis nekilo. Tad pasirodo, maži dalykai per ilgą laiką tikrai duoda didelį efektą“, – savo patirtimi dalijasi advokatė.

G. Juozapaitytė pataria peržiūrėti Energetikos ministerijos neseniai pateiktas rekomendacijas, kaip galima taupyti energiją namuose ir versle, bei pritaikyti sau aktualiausias priemones.

Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 proc. ir daugiau energijos bei atitinkamai sumažinti savo išlaidas. Yra du pagrindiniai principai, kuriais vadovaujantis galima gerokai sumažinti elektros energijos vartojimą. Vienas – įsigyti ir naudoti tik energiją taupančius elektros prietaisus, kitas – įjungti prietaisus tik tada, kai jie naudojami.

„Tvarus energijos vartojimas, ypač Rusijos agresijos kontekste, yra visos Europos Sąjungos ambicija. Siekiama, kad suvartojamos energijos kiekis sumažėtų bent 15 proc. lyginant su pastaraisiais penkiais metais. Reikia suprasti, kad kasdieniniais mažais veiksmais mes visi labai realiai ir konkrečiai prisidedame prie šio tikslo pasiekimo“, – sako G. Juozapaitytė.

Elektros prietaisai

1. Senus elektros prietaisus pakeiskite naujais, energiją taupančiais buitiniais prietaisais (šaldytuvai, šaldikliai, skalbimo mašinos, indaplovės, orkaitės, oro kondicionieriai ir kt.), kurie yra aukštos efektyvumo klasės. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės buitiniai prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški. Ekonomiškiausi šaldytuvai yra A+ ir A++ klasės. Pirkite raštinės įrangą (kompiuterius, vaizduoklius, spausdintuvus, kopijavimo aparatus), paženklintus „Energy Star“ ženklu.

2. Išjunkite elektros prietaisus iš tinklo, kai jų nenaudojate. Televizorius ar kita moderni buitinė technika, palikta „budinčiu režimu“ (prietaisas yra visiškai neišjungtas, t. y. jį galima bet kada įjungti distanciniu būdu), sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos nei galvojate. Jeigu prietaiso lemputė dega, vadinasi, energija vis dar naudojama!

Šaldytuvas

1. Nepirkite didesnio šaldytuvo nei Jums reikia – energijos reikia ir tuščioms lentynoms šaldyti.

2. Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą – +3,5 ºC šaldytuve ir -18 ºC šaldiklyje. Į šaldytuvą nedėkite karštų ar šiltų maisto produktų. Jiems atvėsinti reikės naudoti daugiau elektros energijos. Prieš dedant į šaldytuvą, maistą reikia atvėsinti iki kambario temperatūros.

3. Norėdami atšildyti iš šaldymo kameros išimtą maistą, palikite jį kurioje nors žemesnėje šaldytuvo lentynėlėje: išnaudodami išsiskiriantį šaltį, sumažinsite šaldytuvo darbo krūvį (atšildomos šaldytos mėsos kilogramas išskiria šaltį, kuria pagaminti šaldytuvas turi visą valandą naudoti elektros energiją).

4. Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.

5. Šaldytuvą (šaldiklį) statykite vėsioje vietoje, kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklių bei šildymo prietaisų. Pasistenkite, kad už ir virš šaldytuvo ar šaldiklio liktų pakankamai vietos oro cirkuliacijai, nekraukite ant jų daiktų. Aušinimo grotelės, esančios už prietaiso, visada turi būti švarios.

6. Valykite šaldytuvo durelių gumines tarpines. Pakeiskite jas, jei jos nebeužtikrina sandarumo.

7. Nelaikykite atviro šaldytuvo ilgai. Pirma pagalvokite, ką norite iš jo išimti, o tik paskui atverkite dureles. Dažnai varstomos šaldytuvo durelės didina elektros energijos vartojimą.

Skalbyklė ir lygintuvas

1. Skalbkite tik pilnai prikrovę skalbiamąją mašiną ir pasirinkę ekonominį skalbimo režimą – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. Nustatykite mažiausią galimą vandens temperatūrą. Jei esate įsirengę dviejų laiko zonų elektros skaitiklį, skalbkite tik naktimis ir savaitgaliais.

2. Visus drabužius lyginkite vienu metu. Daugiausia elektros energijos lygintuvas naudoja kaisdamas.

Maisto gaminimas

1. Vandeniui virinti naudokite elektrinį virdulį užuot virinę jį puode ant viryklės. Virkite tiek vandens, kiek reikia. Jei norite išgerti puodelį arbatos, Jums nereikia virinti pilno arbatinuko vandens.

2. Valgį virkite sandariai uždengtame puode. Virdami valgį greitpuodyje, elektros energijos sunaudosite trigubai mažiau, o virdami paprastame uždengtame puode – pusantro karto mažiau nei su neuždengtu indu.

3. Jei turite elektros viryklę, įsigykite reikiamo skersmens plokščiadugnius puodus – kuo didesnis kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupoma šilumos.

4. Įpraskite išjungti elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos.

5. Negaminkite valgio esant maksimaliai įjungtai viryklės kaitvietei.

6. Kai tik užverda puode esantis skystis, sumažinkite elektros viryklės kaitvietės kaitrumą. Stenkitės gaminti patiekalus paeiliui, vieną po kito – pasigaminę vieną patiekalą, ant tos pačios kaitvietės statykite kitą puodą. Sutaupysite ir laiko, ir šilumos.

7. Kepdami maistą orkaitėje, nustatykite reikiamą, bet ne aukštesnę temperatūrą. Sandariai uždarykite ir be reikalo nevarstykite orkaitės durelių. Orkaitėms tenka iki 60 proc. viryklės nuostolių.

8. Orkaitėje kepkite kelis patiekalus vienu metu.

9. Naudokitės mikrobangų krosnele – tai greitas ir pigus būdas pašildyti maistą: nereikia riebalų ar vandens, įšyla ne indai ir kaitvietė, o tik maistas. Be to, pats procesas trunka tik kelias minutes, tad energijos nuostoliai yra minimalūs.

Apšvietimas

Iki 15 proc. namų ūkiuose suvartojamos elektros energijos tenka apšvietimui. Energiją ir pinigus galime taupyti ir savo namams pasirinkę tinkamas elektros lemputes.

1. Pakeiskite kaitrines lemputes į energiją taupančiąsias – kompaktines fluorescencines elektros lemputes, kurios naudoja net 4–5 kartus mažiau elektros energijos ir, nors kainuoja daugiau, greitai atsiperka ir veikia 6–15 kartų ilgiau (iki 15000 val.), tačiau nepamirškite, kad nebenaudojamas lemputes reikia mesti į pavojingų atliekų konteinerį, nes jose yra gyvsidabrio.

2. Įsirenkite dviejų tarifų elektros skaitiklius. Už elektros energiją, suvartotą žiemos laiku nuo 23 iki 7 val. Bei šeštadieniais, sekmadieniais ir vasaros laiku nuo 24 iki 8 val. Bei šeštadienias, sekmadieniais, mokėsite mažesniu tarifu.

Šalto ir karšto vandens taupymas

1. Prauskitės po dušu, o ne vonioje. Naudodamiesi dušu, karšto vandens suvartosite iki 30 litrų, o maudydamiesi vonioje – net iki 160 litrų.

2. Sąskaitas už vandenį nesunku sumažinti įrengus mažo srauto dušo galvutes ir čiaupų tėkmės ribotuvus.

3. Indus plaukite ne po čiaupu, bet užkimštoje kriauklėje ar dubenyje. Jiems nuskalauti pakaks ir silpnos vandens srovelės.

4. Indaplovė taip pat sumažina vandens suvartojimą. Ją junkite tik tuomet, kai pilnai užpildysite indais.

5. Prausdamiesi sumažinkite vandens srovę. Valydami dantis ar skusdamiesi naudokitės stikline.

6. Patikrinkite, ar nevarva čiaupai ir unitazai – jie didžiausi vandens „vagys“.

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: