VSAT Varėnos pasienio rinktinės veikla 2022 m.

0
229

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, vasario 15 d., Leipalingio dvare vyko tradicinis praėjusių metų Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos pasienio rinktinės 2022 m. veiklos aptarimas, kurio metu Vasario 16-osios proga buvo apdovanoti pasižymėję pareigūnai.

Susirinkimas organizuotas gyvai dalyvaujant svečiams ir atstovams iš įvairių institucijų. VSAT Varėnos pasienio rinktinės pristatyme dalyvavo policijos ir kariuomenės atstovai bei Lietuvoje, didžioji dalis Varėnoje, dislokuoti Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX pareigūnai kartu su VSAT ir rinktinės vadovybė, struktūrinių padalinių pareigūnais ir darbuotojais.

VSAT Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė

VSAT Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė apžvelgė reikšmingiausius 2022-ųjų darbus nepaprastosios padėties metu. Pateikė neteisėtos migracijos, kontrabandos gabenimo, vogtų transporto priemonių, dokumentų klastojimo ir kitos svarbios veiklos išaiškinamumo rodiklius. Apžvelgė pasienio kontrolės punktų modernizavimo rezultatus, transporto priemonių bei asmenų pralaidumo statistiką, paminėjo Migracijos, Ikiteisminio tyrimo bei Kriminalinės žvalgybos skyrių veiklą ir jų pasiektus rezultatus. VSAT Varėnos pasienio rinktinės vadas V. Raugalė 2022 metų duomenis palygino su pastarųjų kelių metų rodikliais ir juos apibendrino.

 VSAT vadas Rustamas Liubajevas

Po VSAT Varėnos pasienio rinktinės 2022 metų veiklos rezultatų aptarimo, už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą artėjančios Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos – proga, Varėnos pasieniečiams buvo įteikti  apdovanojimai ir padėkos.

Šį Varėnos pasieniečių renginį papuošė Leipalingio progimnazijos 3-ios, 4-tos ir 5-os kl. mokinių, vadovaujamų muzikos mokytojos Ramunės Žilienės, atliekami kūriniai.

Neteisėtos migracijos kontrolė

Lietuva, saugodama ES išorės sieną, ir toliau didžiąja dalimi lieka tranzito šalimi neteisėtos migracijos maršrute ir patraukli šalis trečiųjų šalių piliečiams, siekiantiems bet kokiais būdais įteisinti savo buvimą ES.

Per praėjusius metus Varėnos pasienio rinktinės veiklos teritorijoje sulaikyti 180 neteisėtų migrantų gabentojai, t. y. 3 kartus daugiau nei 2021 m.

Jie gabeno 708 neteisėtus migrantus, daugiausia Irako, Afganistano ir Sirijos piliečius

Varėnos pasienio rinktinės kontroliuojamoje  teritorijoje į Lietuvos Respubliką neįleisti 8089 neteisėti migrantai, užpernai – 6842.

Užkardant neteisėtą migraciją ir toliau pasitelkiamos kariuomenės, policijos, FRONTEX, šaulių pajėgos.

Populiariausia kontrabandine preke išlieka cigaretės

Stipriausias spaudimas Lietuvos sienos saugumui dėl kontrabandos išlieka pasienyje su Baltarusija, iš kurios į Lietuvą bandoma atgabenti absoliučią daugumą nelegalių tabako gaminių. Pernai Varėnos pasieniečiai užkirto kelią į juodąją rinką patekti 1 mln. 388 tūkst. 937 pakeliams rūkalų. Užpernai, 2021 m., buvo sulaikę 873 tūkst. 982 pakelius rūkalų.

Daugiausiai pasieniečiai sulaikė Gardino tabako fabrike „Neman“ pagamintų „NZ“, „Minsk“ ir „Fest“ markių cigarečių. Absoliuti dauguma rūkalų buvo pažymėta Baltarusijos akcizo ženklais.

Cigarečių kontrabandos iš Baltarusijos į Lietuvą gabenimą, VSAT duomenimis, lemia keli faktoriai. Išlieka didelis tabako gaminių kainų skirtumas Lietuvoje ir Baltarusijoje, greitas pelnas pardavus nelegalias cigaretes bei patogi Lietuvos geografinė padėtis kontrabandinių cigarečių tranzitui tolyn į ES valstybes.

Kontrabandininkai keičia rūkalų gabenimo būdus

Kontrabandininkai, siekdami sumažinti riziką būti sulaikytiems, pernai dažniau rinkosi ir vadinamuosius „nuotolinius“ rūkalų gabenimo būdus – pasienio vandenimis (plukdomi Nemunu), bepilotėmis skraidymo priemonėmis.

Smarkiai išaugo sulaikytos cigarečių kontrabandos kiekis traukiniais iš Baltarusijos. Baltarusijoje pagamintas cigaretes iš šios šalies į Lietuvą geležinkeliu kontrabandininkai bando gabenti slėpdami biriuose kroviniuose (skaldoje, medžio drožlėse, granulėse), kartais maskuodami „priedangos“ kroviniais ar įmaišydami cigarečių dėžes tarp oficialaus krovinio.

Šių kontrabandos gabenimo kelių pasirinkimas sietinas su naujų ir efektyvesnių sienos apsaugos priemonių įdiegimu prie valstybės sienos su Baltarusija, neteisėtai migracijai užkardyti skirto fizinio barjero įrengimu.

2022 m. VSAT Varėnos pasienio rinktinės pareigūnai Stasylų geležinkelio pasienio kontrolės punkte (PKP) sulaikė 731 tūkst. 399 pakelius cigarečių gabentų traukiniais (tai sudarė apie 53 proc. viso 2022 m. Varėnos pasieniečių sulaikytų cigarečių kiekio). 2021-aisiais – 214 tūkst. pakelių, 24,5 proc. nuo viso kiekio.

Laikinai uždaromas Stasylų geležingelio pasienio kontrolės punktas

Iš Baltarusijos į Lietuvą per Stasylų  geležinkelio PKP gabenamos ir VSAT sulaikytos kontrabandos kiekiai pastaraisiais metais yra žymiai išaugę. 2022 m. VSAT nustatė 28 kontrabandos atvejus bei sulaikė 2 540 669 pakelius cigarečių, iš Baltarusijos krovininiais sąstatais atgabentų per Stasylų geležinkelio PKP. Šie sulaikymai sudaro net 87,6 proc. viso pernai pasieniečių sulaikytų geležinkeliu gabentų rūkalų kiekio.

Todėl užkardant kontrabandą krovininių traukinių, atvykstančių iš Baltarusijos ir išvykstančių į ją, įgaliotų nacionalinių valstybės institucijų sprendimu, eismas nuo š. m. vasario 16 d. organizuojamas tik per Kenos PKP. Per Stasylų geležinkelio PKP tokie sąstatai nevyks, kol čia bus įrengta stacionari rentgeno kontrolės sistema – tai planuojama padaryti 2024 m. pabaigoje.

Šių priemonių imamasi dėl didelių kontrabandos, gabenamos traukiniais iš Baltarusijos, srautų ir dėl to padidėjusios grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Pagal bendrovės „Vilmorus“ 2022 metais atlikta visuomenės apklausą, VSAT palankiai vertino 56,5 proc. Lietuvos gyventojų. Tai yra aukščiausias pasieniečių rodiklis „Vilmorus“ atliekamų apklausų istorijoje. Jis rodo sistemingo ir nuoseklaus Varėnos pasieniečių ir visos tarnybos darbo rezultatus, visuomenės pritarimą pasieniečių veiksmams migracijos krizės metu bei kitai jų vykdomai veiklai.

Laura Jurgelevičiūtė

Varėnos pasienio rinktinės viešųjų ryšių specialistė

Palikti atsiliepima

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite: